reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Odżywianie w ciąży i w trakcie karmienia piersią

A ja tabletki brałam (2 razy też zastrzyk) i było bez problemów... ale to też pewnie zależy od wielu czynników... ;-)
Zdyscyplinowanie przy zażywaniu, inne lekarstwa, nawet głupi dziurawiec... stres... itp...

Pamiętam, że jak zdawałam maturę, to tak się stresowałam, że aż @ nie było... :tak:
 
reklama
Ja też tak miałam przy maturze, która była w zeszłym roku :pP U mnie nie dość, że nie było @ ale się nabawiłam zapalenia żołądka ze stresu i komplikacje się ciągną do teraz! :D Co stres może zrobić z człowiekiem :)
 
Nie mam pomyslu na urozmaicenie śniadań czy kolacji. Zauwazylam ze w kolko jem to samo - kanapki z serem zlotym albo bialym plus jakies warzywa. Szynki na razie nie jem, ale moze jakas sobie kupie w koncu ;-)


Macie jakies propozycje na posiłki które zwiększą poziom żelaza? A najlepiej zeby byly bezmięsne :-p
 
nimfii ja to mam ten sam problem z tymi sniadaniami albo kolacja zero jakies fantazji i jem praktycznie to samo :tak: kanapeczki z serem zoltym,szynka z kurczaka i jakis ogoreczek do tego albo rzodkiewka, salata zielona itd albo tunczyk z puszki :tak: ale z tego co sie orientuje to orzechy, owoce suszone, pestki dyni zawieraja duza ilosc zelaza no i platki sniadaniowe takze posiadaja dosc duza ilosc zelaza :-) akurat teraz nie mam bo mi sie skonczyly ale jak mam to je wcinam i tak na zmiane :tak::-) a jak nie to soki z burakow albo jak ktos nie przepada za bardzo no to sok z czarnej porzeczki :tak::-D
 
Ostatnia edycja:
na zelazo to w barszczyk albo soczek buraczkowy czy tez pomidorowy mozna sie zaopatrzyc:-) a zelazo tez mozna w tabsach jak jest niedobor.
 
Zawarte w produktach zwierzęcych żelazo - tzw. hemowe wchłania się do naszego organizmu w ilości 10-15%. Natomiast obecne w produktach roślinnych żelazo - tzw. niehemowe wchłania się tylko w 2-3%.Na ilość wchłanianego żelaza ma wpływ bardzo wiele czynników. Jego absorpcję utrudnia obecność błonnika pokarmowego, fitynianów, szczawianów, tanin, a także składników mineralnych – m. in. wapnia, miedzi i cynku. Dlatego popularne źródło żelaza – szpinak (o dużej zawartości szczawianów) nie jest jego najlepszym źródłem. Dobrze jest również pamiętać, by nie popijać posiłku mocną herbatą. Zawarte w tym popularnym napoju taniny znacznie pogarszają wchłanianie tego pierwiastka. Podobnie picie mocnej kawy wpływa na zmniejszenie absorpcji żelaza z diety. Staraj się również nie spożywać jednocześnie kanapki z szynką i żółtym serem. Zawarty w serze wapń utrudni wchłanianie obecnego w szynce żelaza.
Żelazo w przyjaźni z witaminą C!
Największy wpływ na poprawę wchłaniania żelaza ma witamina C. Wybierając produkty bogate w żelazo staraj się łączyć z produktami bogatymi w witaminę C, która powoduje przekształcanie żelaza w formę przyswajalną dla jelita cienkiego (Fe 2+). Poniżej przedstawiamy krótka ściągę – zawierającą listę produktów bogatych w oba składniki.

Poniżej przedstawiamy Ci przykłady produktów bogatych w żelazo.
Zawartość żelaza dotyczą 100 g danego produktu:
powyżej 10 mg
wątróbka, pestki dyni
5 -10 mg
zarodki pszenne, suche nasiona soi, fasoli i soczewicy, mak, żółtko jaja, orzechy pistacjowe, nasiona sezamu
2,5 - 5 mg
musli, kasza jaglana, suche nasiona grochu, nasiona słonecznika, pieczywo chrupkie, płatki jęczmienne, morele suszone, figi, orzechy laskowe i arachidowe, wołowina (polędwica, rozbratel), cielęcina (łopatka), sardynka, czerwona papryka konserwowa, migdały, kiełki soczewicy, kasza gryczana, chleb pełnoziarnisty, pumpernikiel
1,5 - 2,5 mg
śledź, chleb żytni razowy, litewski, na miodzie, Graham, mieszany z soją, bułki grahamki, rodzynki, jaja, kiełki soi, chude wędliny, kiełbasy podsuszane, cielęcina (udziec), daktyle, bób, kasza jęczmienna pęczak i perłowa, fasolka konserwowa flageolet, groszek zielony, orzechy włoskie, kokosowe, buraki, makaron, banany suszone
0,75 - 1,5 mg
tuńczyk, sardynka świeża, pikling, łosoś świeży, sandacz, sola, fasola konserwowa cięta, brokuły, cykoria, kalarepka, brukselka, rzodkiewka, ryż brązowy, awokado, porzeczki czarne, białe i czerwone, maliny, chleb zwykły, bułki pszenne, płatki kukurydziane, makrela wędzona, fasolka szparagowa, por, ser Parmezan, kasza manna
poniżej 0,75 mg
ser żółty (Tylżycki, Gouda), szparagi, kalafior, bakłażan, seler korzeniowy, pomidor, kapusta kwaszona, marchew, cebula, jagody, brzoskwinie, morele, śliwki, melon, nektarynka, mango, banan


dane z Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Twoja Dieta indywidualna, odchudzanie, oczywiście z części rzeczy trzeba zrezygnować, jak np. wątróbka czy ryby wędzone, ale dużo rzeczy nam wolno :)))
Pozdrawiam
 
Znacznie zdrowsze od sklepowych wędlin jest pieczone w domu mięsko - i bardzo smaczne, jak ktoś ma czas, to polecam także robienie domowych pasztetów, i to nie tylko z mięsa, ale i wegetariańskich - np ja często piekę pasztet z soczewicy czerwonej - pycha! :-)
Różne "domowe" pasty do chleba - to samo.

Pysznym, zdrowym i rozgrzewającym śniadaniem na tą porę roku idealnym - są jaglanki na ciepło. Do wyboru, do smaku na słodko (z miodem i bakaliami) lub słono (z warzywami).
 
Leika zaciekawiłaś mnie jaglankami, nigdy nie spotkałam się z czymś takim :)
Co do pieczeni też sama robię, nawet nie mając piekarnika w domu. Wystarczy duży garnek. Niestety zapach przyrządzanego mięsa mnie odrzuca i na razie nie jestem w stanie nic mięsnego ugotować, tylko wędlinki sklepowe.
 
reklama
Ssabrinaa sok z czarnej porzeczki :-D Mniam :-D
Z tego co piszesz moznaby zaopatrzyc sie w musli, tam sie znajdzie to suszone co trzeba :tak:
Platki sniadaniowe podjadam Mackowi, ale na sucho, bo na mysl o mleku mi niedobrze :dry: Zaluje, bo mam jeszcze kakao NeQuika ktore jest witaminizowane, ma troszke zelaza, wiec z mleczkiem byloby super. Jednak nie moge zbytnio przekonac sie do mleka i jogurtow. Jem to w śladowych ilosciach :-D

kasiente podejrzewam ze dostane zelazo w tabsach od gina, tak jak przy pierwszej ciazy bo mialam duza anemie :tak: Ale do tego czasu chce nadgonić jakoś ;-)

Leika wlasnie wzielam sie na ten sposob pieczeniowy i zakupilam schabik, jutro upieke jak najdzie smakiem przypraw :-)
Bedac na spacerze kupilam jeszcze szynke i o dziwo po powrocie do domu zrobilam sobie mega bułę z szynka, serem, salata, ogorkiem.... Mam pełny żoładek że hejjj :-pale to dobre bylo
 
Do góry