reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Posiłki 11-miesięcznego dziecka

Do milenka888: Czy może Pani opisać co wchodzi w skład kanapki francuza, zupy i kaszki. Takie informację potrzebuję aby Pani odpowiedzieć czy jadłospis jest prawidłowy.
 
reklama
u nas córeczce wprowadzaliśmy nowe pokarmy w 6 miesiący, na początku podawaliśmy jej za pomocą gryzaka baby ono,wkładaliśmy kawałeczki owoców lub innych produktów o podawaliśmy córeczce.Z kolei zupki podawaliśmy za pomocą łyżeczki. Najważniejsze by wzbogacać dietę małymi krokami, nie może być to zbyt szybko i gwałtownie.
 
Proszę pamiętać aby nowe produkty wprowadzać minimum z trzy dniowymi odstępami. Takie postępowanie umożliwi obserwowanie dziecka i ewentualnych nietolerancji pokarmowych.
 
Witam, oto jadlospis mojej corki, zaczynamy 11 miesiac:
7:00 mleko modyfikowane 180-230ml
10-11 kaszka mleczna (rozne rodzaje) 200ml lub parowka z chlebkiem lub jajecznica z chlebkiem
13-14 zupka jarzynowa ze sloiczka ok 150ml (jesli nie chce to mm)
16-16:30 miesko z ziamniaczkami lub ryżem lub makaronem (nie wiem jaka ilosc w ml poniewaz gotuje sama i zjada miesko.z.ok 2 skrzydelek i troszke ziemniaka lub ryzu, daje az sama zdecyduje ze nie chce wiecej)
19:15 mleko modyfikowane (180-230)
W miedzyczasie dostaje deserek ze sloiczka 190ml i podjada chrupki kukurydziane. Pije duzo wody, nie je w nocy. Mala wazy obecnie 8,5kg, ubranka nosi w rozm. 68-74.
Czy je odpowiednia ilosc? Czy powinnam dawac jej do jedzenia cos innego niz podaje? I czy problemem jest, ze podaje corce 4 razy dziennie produkt mleczny (jesli nie chce zjeść obiadku lub zupki daje w zamian mleko)? Dziekuje za odpowiedz.
 
Ostatnia edycja:
Witam, karmie piersia a moj synek niedawno skonczyl 11 miesiecy. Nasz przykladowy dzienny jadlospis to 8.00 kp, 9.00 owsianka na wodzie z owocami swiezymi i suszonymi i siemieniem lnianym. 12.30 warzywa gotowane na parze do samodzielnego jedzenia plus gotowany kurczak lub indyk wymieszany z suszona sliwka lub morela (ponieważ nie chce jesc miesa to tak mu je przemycam), 15.00 deser w postaci jogurtu z owocami lub owoce do raczki. 17.00 kp 19.00 kaszka z mlekiem modyfikowanym. Moj synek ostatnio ssie piers tylko chwile i potem ucieka do zabawy jedynie nad ranem chce wypic wiecej ale czuje ze mojego mleka jest bardzo malo ostatnio nawet w ciagu dnia chcialam sprawdzic ile uda mi sie sciagnac bylo go tylko 20 ml po 5 godzinach od ostatniego karmienia, bardzo sie tym zmartwilam bo chce karmic syna dluzej niz tylko rok. W zwiazku z tym moje pytanie jest takie czy tego mleka nie jest stanowczo za malo w diecie mojego synka i jak mozna rozwiazac ten problem? Dodam jeszcze ze pare miesiecy temu sporadycznie jak dawalam mu mleko modyfikowane w plynie to konczylo sie to rozwolnieniem i wysypka na calym ciele a wyprobowalam juz wszystkie dostepne mleka (mieszkam w uk) jezeli chodzi o kaszki to nic po nich mu nie jest a jak chcialam wprowadzic do jego diety nabial to skonczyli sie to wysypka na ciele i zielonymi kupami. Bardzo prosze o pomoc
 
W tym wieku dziecko powinno zjadać 5 posiłków dziennie w tym karmienie piersią, przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być krótsze niż 3 godziny (błędem jest karmienie dziecka co godzinę lub dwie).
Jeśli dziecko je w nocy mleko to na śniadanie można podać jajecznicę na maśle z 1 jaja + pół kromki chleba (lub więcej w zależności od apetytu), II śniadanie: jogurt naturalny mały kubeczek (lub ten posiłek wyeliminować, w zależności o której godzinie je w nocy), Obiad: Zupa jarzynowa z mięsem 220 ml (słoiczek) można zacząć wprowadzać obiady 2- daniowe (w zależności od apatytu dziecka) wtedy zupki jarzynowej wystarczy 150 ml + duszone mięsko kawałek 50 g (może być z odrobiną ziemniaków lub kaszy czy ryżu). Podwieczorek owoce 100g (słoiczek lub surowy)
Kolacja Mleko (modyfikowane lub pierś) lub mleko z kaszką manną jeśli nie było na śniadanie 250 ml
Jeśli wyeliminuje Pani karmienie nocne, to pierwszy posiłek powinien być mleczny (mleko + kaszka np. manna, płatki kukurydziane lub samo mleko) 250 ml.
Dziecko w tym wieku powinno wypijać ok 500 ml mleka.

Sama musi Pani określić ile jest karmień piersią i tak aby w sumie nie było więcej niż 5 posiłków dziennie.Warto pilnować mniej więcej stałych pór posiłków.Oczywiście podane wartości są szacunkowe, często weryfikowane apetytem dziecka.

witam. Pani AGNIESZKO. moja corka ma 10 miesiecy ma 75 cm i way 9.800 i po przeczytaniu Pani artykulu otrzasnelam sie... karmilam corke co 2 godz... i wygladalo to nastepujaco.
8-9 godz piers
10.30godz kaszka mleczno ryzowa 150 ml corka ok 11.30 zasypia i wstaje ok 13
13.00 godz zupka jarzynowa ok150-190ml
16.godz deserek starte jablko lub banan ok 16.30 idzie spac i wstaje ok 18 i od 2 tyg dawalam jej drugie danie miesko plus jarzynki ok 100 i az wstyd sie przyznac ok 19 robilam kaszke 150 ml i o 21.30 mleko modyfikowane 150 ml...dodam ze gotuje jej kompoty z jabla i teraz wprowadzam maliny. Mala wczoraj zjadla juz 5 posilkow z tym ze wypila 210 ml mleka o 21.wyeliminowalam kaszke o godz 19 i teraz bede juz dawac jej zupke z drugim daniem. mam pytanie ile powinna pic dziennie ? i ile mleka ? dodam ze przesypia cala noc i wstaje ok 9-10 gdzinie i nie wiem jak jej ulozyc jadlospis. czy powinnam dawac jej ok 7 mleko modyfikowane a pozniej na 2 sniad np. jajecznice ? bo zasypia mi k 11.30 i jak wstaje to obiadek je.
 
Witam mam kilka pytań na temat 11 miesięcznego synka pije mleko krowie 1,5% od kad przeszliśmy na krowie mleko mały ma straszne zatwierdzenia lekarz pediatra ciągle przepisuje lactulose słodyczy nie dostaje żadnych soki z jabłek robie sama sokowirówka je obiady na śniadanie kanapkę bo w nocy budzi się na mleko 2-3 razy później herbatka i idzie dalej spać na 1 godz Jak wstaje to dostaje jabłuszko stare albo banana potem obiad sok z owoców mleko i idzie na 30 min drzemki a na kolacje słoiczek z bobowity ten duży czy może mleko na 2% zmienić żeby już zatwardzen nie było ?? :(
 
Dzien dobry Pani Agnieszko,
Bardzo proszę o radę. Czytam dużo na temat żywienia swojego dziecka i juz jestem zagubiona. Moja córka za tydzień kończy 11 miesięcy. Jej waga wg pani doktor jest idealnie w środku siatek centylowych. Wiec jest ok.
Córka zjada 6 posiłków dziennie nie wiem czy powinnam rezygnować z jednego posiłku.
Jadłospis:
Pobudka 7:30,
I 8:00 śniadanie kasza (jaglana , gryczana , kuskus lub płatki owsiane) z owocami różnymi każdego dnia, gotowana na wodzie. Czasem plus kilka łyżek jogurtu naturalnego.

II 10:00 mleko ok 180ml-200ml

Drzemka 10:30-11:45
III 12:15 obiad (ryba lub mięso lub jajko z warzywami: brokuly, kalafior, fasolka szparagowa, groszek, marchewka, pietruszka zależy co posiadam, głownie te warzywa; czasem robie z tego zupę dodając ziół i cebuli oraz łyżeczka oleju kokosowego); czasem trochę ryżu brązowego lub ziemniaków. Zjada na raz około 200-250 ml

IV 14:30 mleko mm 150ml

Drzemka 15:00-16:15
V 17:00 kolacja : avocado i pomidor z twarogiem , pare łyżek jogurtu naturalnego. Czasem pieczony burak z twarogiem i jogurtem. Czasem dodaje łyżke jednej z kasz(jaglana,gryczana).
Jajko gdy nie było na obiad.

19:00 mleko 150ml
19:30 sen. Przesypia całe noce. Nic między posiłkami. Niestety tez za bardzo nie lubi wody , czasem pare łyżeczek gdy jej podam.
Juz wiem z wcześniejszych komentarzy iż pierwszy posiłek powinien byc mleczny dlatego zamierzam odwrócić I posiłek z II.

Doczytałam iż dziecko w tym wieku powinno jeść 5 posiłków, nie 6, jak jest u mnie. Z którego posiłku powinnam zrezygnować by wciąż były 3 mleczne ?
Czy moze do kaszki dodać mm w ilości 150ml? I wtedy bedą 3 posiłki mleczne gdy zrezygnuję z mleka II np po obiedzie? Tylko wtedy ze względu na drzemki przerwy między posiłkami bedą 2h- 3.5h-3.5h-2h. Czy to ok ?
Tylko tutaj również problem w tym iż moja córka nie lubi za bardzo wody, pare łyżek max dziennie. Nie chce jej uczyć soków ani herbatek. Od 5 miesięcy systematycznie każdego dnia podaje jej wodę po każdym posiłku, jednak dalej nie jest fanką.
Teraz i tak tłumacze sobie, iż zaspokaja zapotrzebowanie na wodę z mleka oraz warzyw/owoców.
Gdy zabiorę jej jedna porcje mleka i proszek dołożę do kaszy II (aż 150ml wody nie jest potrzebne do kaszy), wtedy będzie wypijała 150 ml wody mniej dziennie.

Co uważa Pani za najlepsze rozwiązanie w tej kwestii?
Bardzo prosiłabym o odpowiedz oraz ewentualnie pomoc przykładowe rozwiązania na kolacje. Nie chce jej uczyć kanapek za bardzo , traktuje to jako sporadyczne danie. Nie wiem czy moze jeść co drugi dzien awokado naprzemiennie z jajkiem?
 
reklama
Do góry