reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo mamuś - przepisy prawne

Ooo wspaniale pytanie!!! Dolaczam sie do niego - czy premia/bon na Swieta nam sie nalezy??Ja licze ze tak a jak to wyglada prawnie?
 
reklama
o jakiej premii swiateczniej myslicie?

wiem ze mamom które pracują w szkołach nalezy sie tzw trzynastka, wiem tez ze jesli szkolny fundusz socjalny to przewiduje mamy na zwolnieiu dostaja np bony do sklepów na zakupy-ale to oczywiscie zalezy od ustalen szkolnej komisji socjalnej czy wogole takie bony w danej szkole są
 
to powinnas dostac....tak mi sie wydaje...a dodatkowo zapytałąm tate-jest dyrektorem szkoły i powiedział ze ciezarówkom daje:-)i nawet stara sie zeby dostały po urodzeniu dodatkową kase z funduszu zapomogowego
 
No mam na mysli taka premie w postaci kaski lub bonow Sodexo czy jakos tam.To u nas idzie z funduszu socjalnego i sa "progi" wedlug ktorych sie je przydziela.Wg mnie powinnam dostac hmm..
 
Wiecie dziewczyny, byłam wczoraj w Urzędzie Stanu Cywilnego dopytać jak to jest dokładnie z tym uznaniem dziecka poczętego. Baba popatrzyła na mnie jak na wariatkę (oczywiście wpierw spojrzała na zegarek, bo była 15.40, a oni do 15.45 pracują :nerd:). I pytam co potrzebne i w ogóle. Mówi, że sam dowód osobisty rodziców wystarczy. To pytam, a co ze skrócony aktem urodzenia - no też potrzebny, a co z zaświadczeniem od lekarza - no też potrzebne. " A w ogolę to po co to pani" :baffled::baffled:- do mnie, no to ja, że skoro taka możliwość prawna jest to chcę skorzystać. A kobieta mi mówi, że oni w Siedlcach jeszcze NIGDY nie przeprowadzali uznania dziecka poczętego. NIGDY!! :szok::szok::szok::szok:Czy to moje miasto to jakaś wieś, czy dziura zabita dechami?? No zdziwiona byłam okropnie. Bym się nie zdziwiła, gdyby dziś, wiadomość, że jakiejś tam kobiecie się czegoś takiego zachciało, obiegła cały urząd. :-D:-D:-D No i pewnie zerkną dokładniej do dokumentów i coś o tym poczytają, bo powiedziałam, że zaraz po wizycie u lekarza do nich przyjdę, a widać, że kobieta nie bardzo się orientowała w temacie. :sorry2:
 
Dziewczeta ja się wypowiem w sprawie premii,
Ponieważ pracowałam na stanowisku sprzedażowym miałam podstawę i premię, z tym że od premii były normalnie odprowadzane składki-widniało to na ZUS Rmua, czyli tym druku jaki sie otrzymuje od zakładu pracy( ale chyba w tych wiekszych).
Na L4 jestem chyba od 7 tygodnia ciąży, w moim przypadku premie zostały wliczone jak najbardziej do postawy wymiaru pensji.
Poniewaz nie pracowałam w firmie 12 miesiecy(a z tego powinna byc liczona średnia a nie z 3 ostatnich), średnia została wyliczona z 10 miesięcy(tyle tam przepracowałam). Nie dostaję łysej podstawy, mimo że moja premia wiadomo byla od wynikow, a jak mialam je mieć skoro nie pracowałam. Dla pracodawcy i ZUS-u nie powinno sie liczyć czy wymiar kasy jest z premią czy nie, powinna byc brana pod uwagę srednia.. ( jesli od premii są odprowadzane składki do ZUS-to ważne!! )

Zdziwiłam sie szczerze mówiąc pozytywnie jak dostałam pierwszy raz wypłatę( była to dla mnie 2 razy większa pensja), ale znalazłam potem na forum coś takiego
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 2008-06-24, sygn. SK 16/06
Zasady przyznawania premii uznaniowej w okresie pobierania zasiłku chorobowego
Z.U. 2008 / 5A / 85
Dz.U. 2008.119.771 z dnia 2008-07-07
uznal, że jest to niezgodne z konstutucją .
A mianowicie że, jeżeli od premii są odprowadzane składki na ubezp. społeczne ( w tym chorobowe ) to ten składnik ma stanowić również podstawę do naliczenia chorobowego

I podobno z tym wyrokiem można występować do pracodawcy lub ZUS o wyrównanie na podstawie art. 94 KP, art. 291 KP, art 67 ust 4 ustawy o świadczeniach pienieżnych z ubezp. społ.; Wyrok Trybunału.


Czyli jeśli od waszej premii były odprowadzane składki do ZUSu to powinna być ona wliczona do średniej.
Załączam Wam link, ciekawy topik o rzeczach prawnych.

Pomóżcie - wynagrodzenie w czasie ciąży i na l4! - Forum dyskusyjne portalu maluchy.pl Ť ciąża, poród, zdrowie dzieci

Jak poszperacie w necie to znajdziecie inne artykuły na tet temat.
 
madzik moj przypadek jest chyba bardziej skomplikowany z ta premia:-)
Pensja podstawowa to pensja podstawowa-wiadomo.Do tego w ostatnich 9 miesiacach wprowadzono nam premie wynoszace 25% pensji i naliczane sa one kwartalnie za kazde 3 m-ce.Na zwolnieniu jestem od konca sierpnia i wraz z wrzesniowa pensja dostalam nalezna mi premie.W grudniu wlasnie nie wiem czy dostane bo u nas na premie pracuje caly zespol,tzn.caly team (30 osob).Jezeli w sumie wypracujemy norme min. 95% (chodzi m.in. o wskazniki alokowania platnosci od klientow w ciagu 24 h,rozliczenia tych platnosci do konca okresu rozliczeniowego i takie tam) to caly team zalapuje sie na te premie.Dlatego tez mysle ze nie bedzie tak by caly team "pracowal" na moja premie,podczas gdy siedze w domku i zbijam baki.Ale to sie okaze w grudniu.Na naszym pasku,czyli na mojej liscie plac taka 3 miesieczna premia jest wykazana jako pozycja "nagroda",ZUS jest odprowadzany.Dobrze ze wkleilas te artykuly,w razie jakby w grudniu mnie pominieto to bde miala podstawe do roszczen.
A premie/bony swiateczne ( u nas sa to bony Sodexho) jak najbardziej nam sie naleza bo to idzie z zakladowego funduszu socjalnego-tak mi powiedziano w kadrach:-)
 
sara27 - u mnie jest z premią podobnie w zespole były 4 osoby ( w tym koleżanka na l4 ciąża), jeśli wyrobiliśmy plan dostawał zespół premię, ale dyr dzielił tylko na pracujące osoby - bo to one wypracowały :( więc niestety wydaje mi się że na przyszłe premie nie ma co liczyć :(
a co do orzeczenia trybunału - to rzeczywiście, pracodawca musi w średnią chorobowego wliczać premie, nagrody i nadgodziny
wg trybunału pracodawca musi na wniosek pracownika przeliczyć i sprawdzić zasiłki chorobowe z 3 lat. Niestety trybunał nie zmusił obowiązkowo do tego pracodawców i pracownik sam musi złożyć takie pismo - ja już złożyłam
 
reklama
Wydaje mi się że premii przyszłych(jak jesteście na zwolnieniu) dostawać nie będziecie, ale wasze premie przed zwolnieniem, od których były odprowadzane składki jak najbardziej wliczają się do średniej, którą otrzymujecie na L4 ...

Sara czyli jak miałyscie podstawy(proste liczby i np okres 3 miesieczny) np 1000 zł, a w jednym miesiacu miałyscie premie 2 tysiace, w nastepnym 3 tysiace i w kolejnym 2 tysiace, to wasza srednia wynosi 1000+2000+1000+3000+1000+2000= 10000/3 miesiace, czyli srednia jaką otrzymuje sie na zwolnieniu to około 3300. (Liczy sie miesiące poprzedzające L4 tylko ze za wiecej miesiecy).

Kaczuszka faktycznie niestety w niektórych przypadkach trzeba sie samemu zwracac do pracodawcy albo nawet do ZUS- straszne to jest.. Ja akurat nie musiałam ale czytałam i takich przypadkach...

Ważne jest aby jednak pilnowac takich rzeczy bo wiadomo kaska sie przyda..
 
Do góry