reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo mamuś - przepisy prawne

Midnight ja opisze jak to jest u mnie.No wiec odkad jestem na L4 mam 100% pensji ale bez kwartalnej premii niestety.I tak nie narzekam bo za nicnierobienie w domku to 100% jest super niz chorobowe 80%.Warunkiem 100% bylo zaswiadczenie od ginekologa ze ciaza jest zagrozona a na zwolnieniach zaznaczenie opcji "wymaga lezenia" czyli w tych kodach numerek 1 albo 2,juz nie pamietam.Kwestia umowy z lekarzem;-)


odnośnie wynagrodzenia w trakcie ciąży będąc na L4

mam nadzieję, że po kimś się nie powtórzę :)

będąc w ciąży na L4 niezależnie od powodu (może być przeziębienie, ból zęba cokolwiek) zawsze dostajesz 100 % wynagrodzenia, pod warunkiem, że na zwolnieniu jest dopisana literka (chyba) "B", co oznacza ciąża. Jeżeli lekarz np internista tego nie napisze to wystarczy oświadczenie od gina, że pacjentka jest w ciąży (jest oświadczenie jest na całą ciążę, powinien być tam napisany termin porodu).
ja przebywałam na L4 w trakcie ciąży ze względu na zapalenie tęczówki i dostałam 100 %.
 
reklama
Witam,
widzę że w swoich walkach z pracodawcą nie jestem osamotniona.
U mnie sprawa przedstawia się następująco. Kiedy poinformowałam swoich pracodawców że oczekuję dziecka wszystko zmieniło się diametralnie. Zaczęli być dla mnie niemili przestali mnie zauważać. Traf chciał że zachorowałam. Byłam 5 tygodni na zwolnieniu podczas którego dwókrotnie brałam antybiotyk. Kiedy wróciłam do pracy po kilku dniach zostałam wezwana do szefa i poinformowana że dobrze by było jakbym poszła na zwolnienie już do końca ciąży żeby oni nie musieli za mnie płacić ZUS-u w nowym roku.:szok: Nie wiem jak oni sobie to policzyli ale na mój gust to oni myślą że już nie będą za mnie płacić i w razie czego co ja mam zrobić jeśli faktycznie tego nie zrobią?
Sprawa jest u mnie jeszcze na tyle skomplikowana że mam umowę o pracę do 03 czerwca 2009. Słyszałam gdzieś że pracodawca musi przedłużyć umowę do końca trwania macierzyńskiego co w moim przypadku oznaczałoby do końca sierpnia a że byłaby to moja trzecia umowa to czy ona mogłaby być zaliczona na stałe?
 
lillou pracodawca chce abyś była na zwolnieniu ponieważ płaci tylko 30 czy tam 33 dni za Ciebie, a po tych 33 dniach przejmuje już wypłacanie pięniążków ZUS. (u mnie firma zatrudnia powyzej 20 osób, około akurat 500 wiec i tak dalej dostaje z zakładu pracy kase a zakąłd pracy rozlicza się z ZUS-em sam). U mnie było identycznie i chcieli abym już została na zwolnieniu, po miesąciu to usłyszałam:-( Spodziewam się że raczej nie bedę miała już gdzie wrócić do pracy a mam umowe tez na czas okreśłony tylko do lutego 2010 wiec jeszcze ze 4 miesiace na wychowawczym posiedze a potem koniec umowy.
Jeśli chodzi o Twoją sprawę to jeśli pracodawca Ci nie przedłuży umowy z czerwcem 2009, to wtedy będziesz z ZUS otrzymywała zasiłek macierzyński. Przedłużenie umowy ma miejsce wtedy kiedy np kończyłaby Ci się umowa w styczniu, a poród masz na marzec, to wtedy umowa ulega przedłużeniu ale tylko do porodu, potem zasiłek macierzyński a nie zwykły macierzyński.

Chyba że ja nie słyszałam o jakimś przedłużeniu umowy do końca macierzyńskiego..:baffled:
 
a właśnie dziewczeta bo zapomniałam się zapytać.

Dziewczyny jaki urlop macierzyński będzie od stycznia 2009?? nadal 18 tygodni czy już jednak 20??

W necie wszedzie piszą że nowelizacja ustawy wchodzi w życie od 1 stycznia 2009, ale wspominają tylko o tym że zostanie dodana część obligatoryjna od 2010 roku plus dodatkowa, i to bedzie 20 tyg plus te dodatkowe jakieś tam.... Nie wspominają jednak jaki będzie wymiar urlopu macierzyńskiego od 2009... w TVP1 w wiadomościach mówili że od 2009 będzie 20 tygodni, a od 2010 tez 20 tygodniu ale plus część dodatkowa.... Więc jak to jest??

A druga sprawa to na koniec grudnia powinnam wysłać papiery do ZUS o zasiłek rehabilitacyjny (bo na koniec stycznia minie mi już te 182 dni), ale w tych wiadomościach o nowelizacji ustawy piszą też że wydłużyli maksymalny okre przebywania na zwolnieniu lekarskim dla kobiet w ciąży czyli do 270 dni (na cały okres ciąży)....
Czy jesli ta ustawa wchodzi od 1 stycznia 2009 to mam w połowe grudnia wysyłac te papiery do ZUS czy już nie??

Zapytam sie e-mailowo u siebie w pracy bo taka skołowana jestem, ale jakbyście cos wiedziały i słyszały to dajcie znac:tak:
 
madzik-jesli chodzi o swiadczenie rehabilitacyjne to sama mam ten sam dylemat-w przyszła sobote bede u lekarza to sie dowiem bo to w sumie lekarz wypełnia odpowiedni druk do zusu i on pownien byc w tej kwestii zorientowany

natomiast jesli chodzi o umowy to niestety nie macie za wesołej sytacji...po macierzynskim mogą ją z wami rozwiązac....chyba ze powiecie ze chcecie wrócic do pracy-wtedy pewnie przyjmą was na miesiac po czym zwolnia z miesiecznym wypowiedzeniem

i macierzynskiego bedziemy mały 18 tyg...20 tyg bedzie od 1stycznia 2010...tak ja słyszałam
 
W moim przypadku po macierzyńskim przejde na wychowawczy, oczywiscie wczesniej wykorzystam urlop zaległy z 2008 bo nie wykorzystałam go i z roku 2009. Wniosek jednak trzeba żłozyć będąc jeszcze na macierzyńskim aby być chronioną.. do końca umowy czyli do lutego 2010 będę na wychowawczym, czyli tylko jakies 4-5 miesiecy na bezpłatnym..
Akurat ta pracą się tak nie przejmuję, bo dowiedziałam sie o ciązy w dniu w którym miałam składac wypowiedzenie:-D tak już nie dawałam rady.. wiec jak to się mówi:Dzidziuś wiedział kiedy ma przyjść na świat:tak:

Teraz tak naprawde wiem ze mając umowe na czas okreslony, czy na nieokreślony moga Cię tak samo potraktowac.. Na czas nieokreslony muszą tylko sie wytłumaczyć ze zwolnienia a na okreslony już nie musza..:-( Gorzej jeśli gnębią nawałem roboty,przydzieleniem innych obowiązków ale gorszych i doprowadzają ze kobieta sie sama zwalnia, albo robią redukcje stanowiska...

No właśnie z tym macierzyńskim tak nie do końca było jasne.. tak w tv dziwnie mówili a w necie zupełnie inaczej.. No nic okaże się.. :tak:
 
Tyle znalazłam na temat urlopów macieżyńskiego i wychowawczgo informacji ogólnych...


Ile trwa urlop macierzyński?
Urlop macierzyński zależy od kilku czynników:
Jeśli rodzisz pierwsze dziecko trwa o­n 18 tygodni;
Przy drugim i każdym kolejnym dziecku 20 tygodni;
Jeśli przy jednym porodzie rodzisz więcej niż 1 dziecko wymiar urlopu to 28 tygodni;
Jeśli przysposobiłaś (adoptowałaś) dziecko lub przyjęłaś je na wychowanie jako rodzina zastępcza, wówczas 20 tygodni urlopu należy Ci się także przy pierwszym porodzie.
Od kiedy liczy się urlop macierzyński?
Urlop macierzyński liczy się od dnia porodu/dnia, w którym zgłosiłaś się na porodówkę. Jednak lekarz uznając Cię za niezdolną do pracy może skierować Cię na urlop macierzyński już 14 dni przed spodziewanym porodem, co oznacza, że po porodzie okres ten będzie Ci potrącony od ustawowego wymiaru urlopu.
Czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?
Ustawa przewiduje, że możesz zrezygnować z reszty urlopu po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni. W takiej sytuacji resztę urlopu może wykorzystać pracujący ojciec dziecka (nie musi być Twoim mężem, ale musi mieć prawo opieki do dziecka), który jednocześnie występuje do zakładu pracy w wnioskiem o udzielenie mu urlopu.
Wówczas na 7 dni przed Twoim planowanym powrotem do pracy zgłaszasz pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego i dołączasz zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji przez Ciebie z części urlopu macierzyńskiego.
Jeśli jesteś samotną matką lub ojciec dziecka nie pracuje (lub wykonuje pracę na umowę o dzieło lub zlecenia, pracuje na czarno) wówczas nie możesz przekazać części urlopu innej osobie.
Co się dzieje z urlopem, jeśli dziecko musi zostać w szpitalu?
Zdarza się tak, że dziecko po porodzie musi zostać w szpitalu. Wówczas musisz wykorzystać co najmniej 8 tygodni urlopu, a resztę przełożyć na czas, kiedy dziecko wyjdzie ze szpitala.
Urlop macierzyński, kiedy matka oddaje dziecko do adopcji.
Jeśli matka oddaje dziecko do adopcji lub do domu małego dziecka wówczas nie przysługuje jej urlop macierzyński od momentu oddania dziecka, jednak zawsze ma prawo do 8 tygodni urlopu po porodzie.
Urlop wypoczynkowy po ciąży
Jeśli wykorzystałaś już urlop macierzyński lub zrezygnowałaś z jego części na rzecz ojca dziecka, to możesz złożyć u pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy. Pracodawca musi Ci go udzielić, oczywiście w takim wymiarze, jak to wynika z Twoich uprawnień do tego urlop ( a więc stażu pracy, ilości pozostałych do wykorzystania dni).
Przerwy na karmienie piersią
Jeśli pracownica karmi dziecko piersią, wówczas przysługują jej przerwy na karmienie w ciągu dnia pracy. I tak, jeśli kobieta karmi jedno dziecko a pracuje więcej niż 6 godzin dziennie, przysługują jej dwie przerwy na karmienie po 30 minut każda. Pracownica może jednak ustalić z pracodawcą, iż zamiast brać dwie przerwy w ciągu dnia, będzie przychodzić do pracy godzinę później, lub kończyć pracę godzinę później. Jest to jednak do ustalenia, a nie wymóg ustawowy.


Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi (pracownicy), zatrudnionemu/-ej na podstawie umowy o pracę, który/-a spełnia łącznie następujące warunki:
-urlop ma zostać udzielony w celu sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem do lat 4;
-drugie z rodziców nie korzysta z urlopu wychowawczego (uwaga! rodzice razem mogą korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące);
-pracownik/pracownica ma co najmniej 6 miesięczny staż pracy;
-pracownik/pracownica złoży u pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego;

Jeśli pracownik/pracownica sprawuje opiekę nad dzieckiem, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki pracownika, urlop może być udzielony do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Urlop wychowawczy może być podzielony na 4 części.

Czy w trakcie trwania urlopu wychowawczego można podjąć inną pracę?
Można podjąć pracę, którą jednak da się pogodzić z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem, czyli np. pracę na umowę zlecenie czy dzieło, albo umowę o pracę w niepełnym wymiarze godzin u tego samego lub innego pracodawcy. Fakt podjęcia dodatkowej pracy należy zgłosić pracodawcy. Pracownik może też podjąć naukę lub szkolenie w trakcie urlopu wychowawczego.
Pracownik, który prowadzi własną działalność gospodarczą nie jest uprawniony do urlopu wychowawczego.

Jakie świadczenia należą się pracownikowi podczas urlopu wychowawczego?

Ustawa nie przewiduje świadczeń pieniężnych dla osób wychowujących dzieci. Dla osób, które ze względu na kryterium dochodowe się do tego kwalifikują, przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego.

Kiedy pracodawca może wezwać pracownika do pracy w trakcie urlopu wychowawczego?

Po pierwsze może mieć to miejsce w sytuacji, gdy pracodawca dowie się, że pracownik przestał stale sprawować opiekę nad dzieckiem. Np. może być to sytuacja, gdy pracownik powierzył dziecko opiekunce, babci, oddał je do żłobka, a sam podjął zatrudnienie lub samozatrudnienie w wymiarze uniemożliwiającym mu opiekę nad dzieckiem.
Drugi wyjątek zachodzi wtedy, gdy pracodawca dowie się, że oboje rodzice lub opiekunowie korzystają z urlopu wychowawczego w tym samym czasie (przez dłuższy czas niż 3 miesiące).

Czy pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego?
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie  jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę;
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trakcie urlopu wychowawczego?

Co do zasady okres urlopu wychowawczego ( od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy do końca tego urlopu) jest dla pracowników okresem, w którym nie można wypowiedzieć im umowy o pracę, ani jej rozwiązać.
Istnieją jednak przypadki, kiedy pracodawca może umowę wypowiedzieć nawet podczas urlopu wychowawczego.
Są to: tzw. zwolnienie dyscyplinarne pracownika oraz likwidacja lub ogłoszenie upadłości pracodawcy.

Co po urlopie wychowawczym?
Po urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek przywrócić pracownika na dotychczasowe stanowisko, albo na stanowisko równorzędne lub na stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, przy zachowaniu wynagrodzenia nie niższego niż to, jakie pracownik otrzymywał przed pójściem na urlop wychowawczy.
 
Urlop wychowawczy umożliwia rodzicom lub opiekunom małych dzieci opiekę nad nimi w pierwszych latach życia. Urlop ten jest jednak uprawnieniem, a nie obowiązkiem, dlatego pracownik samodzielnie decyduje nie tylko o tym, czy chce z niego skorzystać, ale również, w jakim wymiarze i w jakim okresie.

Kodeks pracy nie różnicuje prawa pracowników do urlopu wychowawczego ze względu na sposób nawiązania stosunku pracy. Z urlopu wychowawczego skorzystać mogą zatem wszyscy pracownicy zatrudnieni zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i powołania czy mianowania. Do urlopu wychowawczego nie mają natomiast prawa osoby zatrudnione na podstawie umów o charakterze cywilnoprawnym, takich jak zlecenie czy świadczenie usług. Nie można jednak wykluczyć, że osoba taka w drodze procesu o ustalenie istnienia stosunku pracy dowiedzie, że jej zatrudnienie miało charakter pracowniczy, co przesądzi również o istnieniu uprawnienia do urlopu wychowawczego.
Trzeba przepracować pół roku

Jedynym wymogiem nabycia uprawnienia do urlopu wychowawczego przewidzianym w kodeksie pracy jest wcześniejsze zatrudnienie pracownika przez okres sześciu miesięcy (art. 186 par. 1 k.p.). Wymóg ten dotyczy łącznego stażu pracy, zatem pracownik nie musi być zatrudniony przez ten okres u tego pracodawcy, u którego zamierza wykorzystać urlop wychowawczy. Co więcej, do okresu zatrudnienia, od którego zależy powstanie prawa do urlopu wychowawczego, zalicza się również okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 18 czerwca 1998 r., III Aua 296/98 (OSA 1999, z. 5, poz. 28).
PRZYKŁAD: WYMAGANY STAŻ PRACY
Pracownica przed urodzeniem dziecka zatrudniona była jako sprzedawca w kilku sklepach przez łączny okres trzech lat. Po urodzeniu dziecka i urlopie macierzyńskim pozostawała przez kilka miesięcy bez zatrudnienia, a następnie podjęła pracę u nowego pracodawcy. Po pięciu miesiącach zatrudnienia złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego, gdy okazało się, że jej rodzice nie mogą już opiekować się jej dwuipół letnim dzieckiem. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu wychowawczego, twierdząc, że pracownica nie przepracowała u niego sześciu miesięcy. Pracodawca nie miał racji, ponieważ ogólny staż zatrudnienia dawał pracownicy uprawnienie do żądania udzielenia urlopu wychowawczego.
Łączny okres, przez jaki pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego, to trzy lata. Kodeks pracy ogranicza jednak możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem przez ten okres do pracowników, których dzieci nie przekroczyły czwartego roku życia.
Urlop wychowawczy udzielony być może nie tylko rodzicom, ale i opiekunom dziecka. Nie jest on uzależniony od wykazania, że osoba uprawniona nie może zapewnić dziecku opieki. Pracownik, który ma zamiar skorzystania z urlopu wychowawczego, nie musi być również wyłącznym opiekunem dziecka.
PRZYKŁAD: OGRANICZENIEM JEST WIEK DZIECKA
Ojciec dziecka trzyipół letniego wystąpił do pracodawcy o udzielenie mu urlopu wychowawczego w wymiarze trzech lat. Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika, ale ze względu na wiek dziecka urlop może trwać najwyżej sześć miesięcy.
PRZYKŁAD: NIE TRZEBA BYĆ WYŁĄCZNYM OPIEKUNEM
Pracownica zatrudniona w charakterze specjalisty w dużej spółce domagała się udzielenia jej urlopu wychowawczego w wymiarze dwóch lat. Pracodawca odmówił, stwierdzając, iż dzieckiem opiekować się może niepracujący mąż pracownicy. Gdy złożyła ponowny wniosek, kolejna odmowa została uzasadniona przyznaniem pracownicy miejsca dla dziecka w zakładowym przedszkolu. Żadna z tych okoliczności nie stanowi podstawy do odmowy udzielenia urlopu wychowawczego.
Urlop można dzielić na części

Od decyzji pracownika zależy to, czy chce on wykorzystać urlop wychowawczy w pełnym wymiarze, czy tylko w części. Pracodawca nie ma także prawa ingerować w to, w jakim okresie pracownik wykorzysta przysługujący mu urlop.
Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego może zatem wnioskować o udzielenie urlopu od dnia następującego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do chwili ukończenia przez dziecko czterech lat. Przysługujący pracownikom trzyletni urlop wychowawczy mogą oni także podzielić na części. Jedynym ograniczeniem możliwości dzielenia urlopu wychowawczego jest to, aby był wykorzystany w nie więcej niż czterech częściach (art. 186 par. 5 k.p.). Części te nie muszą być równe. Długość przerw pomiędzy poszczególnymi częściami urlopu wychowawczego, jak również wielkość poszczególnych części tego urlopu zależą wyłącznie od woli pracownika.
PRZYKŁAD: PODZIAŁ URLOPU NA CZĘŚCI
Pracownica wystąpiła o udzielenie jej urlopu wychowawczego, gdy dziecko skończyło rok, w wymiarze jednego roku. Następnie na pół roku wróciła do pracy i ponownie korzystała z urlopu wychowawczego przez pół roku. Później pracowała przez kolejne trzy miesiące i trzy miesiące korzystała z urlopu wychowawczego, po którym wróciła do pracy na miesiąc. Pracownica może w tej sytuacji skorzystać z urlopu wychowawczego wyłącznie w jednej części. Jego wymiar nie może przekroczyć pięć miesięcy.
Na dziecko niepełnosprawne

Wyjątkiem od obowiązku wykorzystania urlopu wychowawczego do czasu ukończenia przez dziecko czterech lat jest opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym. W takim przypadku wiek dziecka, nad którym można sprawować opiekę podczas urlopu wychowawczego, wynosi 18 lat (art. 186 par. 2 k.p.). Aby wykorzystanie urlopu wychowawczego przez rodziców lub opiekunów takiego dziecka było możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Podobnie jak przy urlopie wychowawczym uzyskiwanym na zasadach ogólnych wymagany jest od pracownika sześciomiesięczny staż zatrudnienia ogólnego. Dziecko, którym ma się opiekować pracownik, musi wymagać jego osobistej opieki, co musi zostać stwierdzone orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Pracownika korzystającego z tej formy urlopu wychowawczego obowiązują identyczne zasady jak te występujące przy urlopie udzielanym na zasadach ogólnych. Wymiar specjalnego urlopu nie może zatem łącznie przekraczać trzech lat. Również on może być wykorzystany maksymalnie w czterech częściach. Istotne jest jednak to, iż uprawnienie do urlopu wychowawczego związanego z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym jest niezależne od tego, czy pracownik korzystał wcześniej z urlopu wychowawczego udzielonego na zasadach ogólnych. Możliwe jest zatem wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna urlopu w wychowawczego w łącznym wymiarze sześciu lat.
PRZYKŁAD: URLOP DODATKOWY
Pracownica wykorzystała trzy lata urlopu wychowawczego przed ukończeniem przez dziecko czterech lat. Gdy dziecko miało 12 lat, powiatowy zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności wydał orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Matka do ukończenia przez dziecko 18 roku życia może wykorzystać dodatkowe trzy lata urlopu wychowawczego.
Na czas trwania umowy

Aby pracownik mógł w całości skorzystać z przysługującego mu urlopu wychowawczego, musi on pozostawać przez cały czas w zatrudnieniu. Dlatego stosunek pracy pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego podlega szczególnej ochronie. Zasadą jest to, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Są od niej jednak przewidziane wyjątki związane np. z likwidacją czy upadłością pracodawcy. Obowiązek pozostawania w zatrudnieniu w trakcie urlopu wychowawczego ogranicza w wielu wypadkach możliwość wykorzystania tego urlopu w pełnym zakresie przez pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny, czas określony lub czas wykonania określonej pracy. W takiej sytuacji terminowy charakter umów przesądza o tym, iż urlop wychowawczy trwać może najwyżej do zakończenia okresu, na jaki umowa została zawarta.
Podobna sytuacja zachodzi wówczas, gdy pracownik występuje o udzielenie mu urlopu wychowawczego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wówczas urlop ten trwa tylko do dnia rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia.
Sąd Najwyższy wyraził jednak pogląd, iż udzielenie pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres próbny urlopu bezpłatnego na wychowanie małego dziecka, na czas dłuższy niż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa, może być - w zależności od okoliczności konkretnego przypadku - uznane za zawarcie w sposób dorozumiany umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli istnieją podstawy do wniosku, że taki był zgodny zamiar stron i cel umowy (por. uchwała SN z 21 listopada 1978 r., I PZP 28/78, OSN 1979, nr 5, poz. 92).
Uprawnienie obojga rodziców

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki do jego przyznania niezależnie od płci tego pracownika. Mogą zatem z niego korzystać obydwoje rodzice czy opiekunowie. Zasadą jest, że nie mogą oni korzystać z urlopu w tym samym czasie (por. art art. 1891 k.p.). Wyjątkowo dopuszczone jest korzystanie przez rodziców czy opiekunów z urlopu wychowawczego w tym samym czasie przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy (art. 186 par. 3 k.p.).
Na każde dziecko przysługuje oddzielny urlop wychowawczy. Brak jest w przepisach prawa pracy ograniczeń w zakresie łącznego wymiaru urlopów wychowawczych, udzielanych przez pracodawcę na kolejne dzieci. Sąd Najwyższy stoi jednak na stanowisku, że urlop wychowawczy w związku z urodzeniem podczas porodu więcej niż jednego dziecka przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym trzech lat, nie dłużej niż do ukończenia czwartego roku życia przez dziecko urodzone jako pierwsze (wyrok z 28 listopada 2002 r. OSNP 2004 r. nr 6, poz. 106).

Podstawa prawna
• Art. 186-1863 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
 
A to najnowszy artykuł na ten temat- z 21.11.2008


ZMIANA PRAWA - Sejm zdecyduje dziś, czy rodzicom będzie przysługiwał dłuższy urlop macierzyński i ochrona przed zwolnieniem, jeśli obniżą swój wymiar czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.




Przez 36 miesięcy po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie będzie musiał opłacać za rodzica składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu pracy i niektórych innych ustaw (tzw. ustawy prorodzinnej). Sejm będzie głosował dziś nad jego uchwaleniem. Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r. Projekt popierają bowiem wszystkie ugrupowania parlamentarne.
Dzięki zmianom składka na ubezpieczenie emerytalne pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim wzrośnie od 1 stycznia 2009 r. z prawie 82 zł do 249 zł. W 2010 i 2011 roku będzie jeszcze wyższa (w zależności od wzrostu płacy minimalnej), a od 2012 roku podstawą wymiaru składki będzie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w obecnych warunkach składka wyniosłaby 345,66 zł).
W praktyce rodzice mogą być także pewni, że zarówno zapomoga (tzw. becikowe), jak i dodatek z tytułu narodzin dziecka będzie im przysługiwał, jeśli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu.
- Ten przepis ma upowszechnić opiekę ginekologiczną, ale w praktyce może pozbawić prawa do świadczeń wiele kobiet, w tym zwłaszcza z obszarów wiejskich, które mają utrudniony dostęp do opieki medycznej - zwraca uwagę Izabela Jaruga-Nowacka, poseł Lewicy.
Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które prowadzą firmę i dobrowolnie opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe, otrzymają zasiłek chorobowy już po 90 dniach nieprzerwanego opłacania składki (a nie jak obecnie po 180 dniach). Umożliwią też pracodawcom finansowanie przyzakładowych żłobków i przedszkoli ze środków zakładowego funduszu socjalnego.
Dzięki zmianom od 2010 roku ojcom będzie przysługiwał urlop ojcowski. Natomiast od przyszłego roku rodzice uzyskają prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. Rządowy projekt przewiduje, że będzie on podzielony na część obowiązkową (20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka) oraz fakultatywną (docelowo sześć tygodni). Posłowie PiS zgłosili jednak poprawkę, zgodnie z którą rodzicom powinno przysługiwać 26 tygodni obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Chcą także, aby od 2012 urlop ojcowski wynosił maksymalnie cztery, a nie dwa tygodnie, jak proponuje rząd.
- Matka dziecka powinna być zobowiązana w tym okresie do powrotu do pracy lub poszukiwania jej. Wyrówna to szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, były minister pracy i polityki społecznej.
Posłowie będą też głosować nad poprawką klubu PO, która w porównaniu z obecnym projektem ogranicza do jednego roku okres ochrony przed zwolnieniem tych rodziców, którzy obniżą swój wymiar czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.
 
reklama
Modroklejko,bardzo przydatne i wyczerpujace informacje.Wprawdzie nie jestem w stanie przebrnac teraz przez wszystko,ale jak tylko bedzie potrzeba doczytac cos to bede wiedziala gdzie szukac:tak:
 
Do góry