reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy dla najmlodszych

Kuchnia

na tej stronie są przepisy dla dzieci, skopiuję te dla 5 miesięcznych dzieciaczków :)




Marchwianka Od 5 miesiąca

Składniki
1. 1 kg marchwi
2. 1 litr wody
3. Szczypta soli

Sposób przygotowania
Marchew oczyść, obierz, z każdej ze stron odkrój po 1/3 (marchew kumuluje azotany, musisz się ich pozbyć). Ugotuj ją w litrze wody, dodaj szczyptę soli. Na początku dawaj do picia tylko wywar, potem – gdy malec poczuje się lepiej – marchew zmiksuj. Podawaj lekko ciepłą.





Mus truskawkowy Od 5 miesiąca

Składniki
– 5–7 dojrzałych truskawek,
– 1 łyżeczka kleiku ryżowego,
– 2–3 łyżeczki przegotowanej wody.

Sposób przygotowania
Truskawki opłucz, sparz wrzątkiem. Włóż do porcelanowego kubka, rozetrzyj na miazgę i przetrzyj przez grube sitko. Dodaj kleik ryżowy, 2 łyżeczki wody, rozmieszaj. Przecier podawaj dziecku zaraz po przygotowaniu. Niektóre dzieci mogą reagować na truskawki alergią, dlatego najpierw podajemy tylko 1–2 łyżeczki przecieru.
1 porcja dla malucha = 30–50 g



Pierwsza papka jarzynowa Od 5 miesiąca

Składniki
– 1/2 małej marchewki,
– 1/2 ziemniaka,
– 1 łyżeczka pokrojonego w kostkę korzenia pietruszki,
– 1 łyżeczka świeżego masła,
– 2 łyżeczki kleiku ryżowego
– 1/2 szklanki wody.

Sposób przygotowania
Warzywa umyj, obierz, opłucz. Ugotowane do miękkości przetrzyj przez sitko lub zmiksuj, dodaj kleik, masło, wszystko wymieszaj, a następnie zagotuj. Ostudź i podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury – kropla na przegubie dłoni powinna dawać wrażenie ciepła.
1 porcja dla malucha = 150 g




Pierwszy sok z jabłek Od 5 miesiąca

Składniki
– 1 świeże i dojrzałe jabłko.

Sposób przygotowania
Jabłko świeże i dojrzałe umyj, dokładnie obierz, sparz wrzącą wodą i zetrzyj na drobnej tarce, najlepiej szklanej lub z tworzywa sztucznego (koniecznie z atestem PZH, z przeznaczeniem do kontaktu z żywnością). Utarte jabłko przełóż na gęste sitko i łyżeczką wyciśnij sok do wyparzonego wrzątkiem porcelanowego kubka. Pierwsze porcje soku dla dziecka to 1-3 łyżeczki.






Sok z marchwi Od 5 miesiąca

Składniki
– 1 średniej wielkości marchew

Sposób przygotowania
Marchew umyj, oskrob, opłucz, sparz wodą i zetrzyj na drobnej tarce. Włóż do wyparzonego, gęstego sitka i wyciśnij łyżką sok do czystej, wyparzonej filiżanki. Marchew przepłucz 1–2 łyżeczkami przegotowanej wody. Jeśli nie masz gęstego sitka i wiórki marchwi przechodzą do soku, nałóż na sitko kawałek gazy.





Zupka warzywna z dodatkiem oliwy z oliwek Od 5 miesiąca

Składniki
Warzywa obrane – 90 g, w tym:
– pół średniej marchwi,
– pół ziemniaka,
– 1 łyżeczka pokrojonego w kostkę selera,
– pół małego jabłka,
– 1 łyżeczka kleiku ryżowego,
– 1 łyżeczka oliwy z oliwek,
– 1/2 szklanki wody.

Sposób przygotowania
Warzywa i jabłko umyj i obierz ze skórki. Przygotuj ilości jak w recepturze. Wodę – najlepiej butelkowaną, z atestem, przeznaczoną dla niemowląt, zagotuj. Włóż pokrojone na cząstki warzywa, ugotuj je do miękkości na wolnym ogniu pod przykryciem (ok. 15 min.), pod koniec dodaj jabłko. Zupę przetrzyj przez sitko lub zmiksuj, dodaj oliwę z oliwek, kleik i wszystko starannie wymieszaj, a potem zagotuj. Z podanej ilości produktów powinno być ok. 180 g zupy. Jeśli nie ma takiej objętości, dodaj wrzącej wody. 1 porcja dla malucha = ok. 180 g
z tego co ja wiem to truskawki uczulają i nie powinno sis ich zbyt szybko podawać!:no:
 
reklama
..hmm ja daje mojej malej narazie mleko modyfikowane..bebilon pepti..Malwinka ma 12 tygodni..Podobno po skonczeniu 3 miesiaca zycia mozna juz podawac jabluszko..Czy to prawda??A jak juz to jak je przyrzadzac i w ogole ile go dawac malej do jedzonka..? Czy raz dziennie?Jestem zielona w tych sprawach..
 
po skończonym trzecim m-cu jeszcze bym nie podawała. dopiero po czwartym. na początek ponoć najlepsze ze słoiczka (ale może być tarte jeśli masz swoje albo ugotowane na papkę). i zaczynasz od łyżeczki lub dwóch. na początku to ma być tylko na spróbowanie smaku a nie żeby dziecko się najadło
 
hej dziewczyny pielegniarka srodowiskowa poleciła aby juz od 17 tyg wprowadzic powoli nowe pokarmy.oczywiscie mowa tu o dzieciach karmionych mlekiem modyfikowanym..myslałam o słoiczkach z gerbera.lecz ona stanowczo stwierdziła ze lepiej jest przyrzadzac dziecku jedzonko samodzielnie.co na ten temat sadzicie i co najlepiej dac synkowi na pocztaek owoc czy warzywko za dwa tygodnie zaczynamy probe:tak:dziekuje z gory za odpowiedz
 
Moim zdaniem dowiedz się pediatry. To on kieruje dietą twojego dziecka. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym i tak nowe posiłki według schematu powinno dostać w 5 miesiącu. Także nie wiem ale ja bym jeszcze poczekala. No i na warsztacie żywieniowym Pani mówiła że powinno zaczynać sę od warzyw bo jak zaczyna się od owoców to później dzieci nie chcą jeść zupek czy obaidków. Także moim zdaniem zacznij od marchewki czy np ziemniaczka.

Tutaj masz tabelkę co w jakiej kolejności wporwadzać może ci się przyda
Przepisy-dla-dzieci.pl - Żywienie od 5 miesiąca

Co do gotowania samej ja tak robiłam, obaidki wychodzą bardzo drogo no a pozatym skład ich jest coraz gorszy. Także wolałam sama gotować, ale szukałam owoców czy warzyw od zaufanych rolników.
 
Moja Ola nie lubi jeść nic "zielonego", więc staram się ja trochę przechytrzyć: robię jajecznice ze szpinakiem i wkładam ją do waflowych foremek...i niechęć do zielonego przemija... :) :) :)

jajecznica.JPG
 
A gdzie mozna kupic takie wafle ? Fajny pomysl.:tak:

Ja karmie piersia. Pierwsze co wprowadzilam do jedzonka dla mojego maluszka bylo starte jabko i sok z marchewki. Nastepnie zaczelam gotowac zupki. Staram urozmaicac mu smaki. Zupki delikatnie doprawiam sola i cukrem i zajada ze smakiem.
 
:-) ja kupiłam te wafelki w Rossmannie - naprawdę fajny pomysł na przekąskę i to nie tylko dla dziecka.
Ostatnio zrobiłam je na imprezce ze znajomymi:) a jakie bylo zaskoczenie wszystkich.. myśleli, że tego się nie je..haha
wafelki są super, polecam!
 
reklama
A ja z racji tego, że moje dziecko jakoś upodobało sobie domowe jedzenie, a schematy żywienia nigdy nie były sztywno przestrzegane, dorobiłam się bloga;) Gdyby któraś z was poszukiwała inspiracji na obiad począwszy od rozszerzania diety, aż po 18 m-c to zapraszam;) Kuchnia malucha
 
Do góry