reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy prawne, urlopy, zwolnenia

kegle, działaj, działaj . Bo przepisy sa na tyle porąbane,ze jak nie urodzisz w terminie a Ci sie czas L4 kończy to żeby nie iść do pracy musisz juz wykorzystać macierzyński. Kretyństwo na wrotkach:nerd::nerd::nerd:
 
reklama
kegle, działaj, działaj . Bo przepisy sa na tyle porąbane,ze jak nie urodzisz w terminie a Ci sie czas L4 kończy to żeby nie iść do pracy musisz juz wykorzystać macierzyński. Kretyństwo na wrotkach:nerd::nerd::nerd:
a gdzie tam,w momencie kiedy zwolnienie ci sie konczy w terminie, a jeszcze nie urodzilas, udajesz sie do lekarza rodzinnego i on moze wypisac zwolnienie dalsze... wiem bo tak mi powiedzial gin,w razie klopotow z takim zwolnieniem to wtedy mam do niego zadzwonic. Bez przesady,ale termin porodu jest +/ - 2 tygodnie, wiec z jakiej paki ktorakolwiek miala by isc na macierzynski skoro jeszcze nie urodzila?
 
Z tego co ja wiem z własnego doświadczenia i z tego co dowiadywałam się od koleżanki która pracuje w ZUS to jeżeli wykorzystałaś już 182 dni na L4 to ZUS nie może ci wypłacić zasiłku chorobowego nawet jeżeli inny lekarz ci wystawi chorobowe bo tam w zusie sprawdzają ile masz wykorzystanego zasiłku chorobowego. Co innego urlop chorobowy a co innego zasiłek chorobowy Musisz w takim wypadku ok 6 tygodni wcześniej nim minie 182 dni złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny.
Jest jeszcze jedna rzecz, że np ja mam zasiłek rehabilitacyjny do 5 września a nawet jeżeli nie urodzę do tego terminu tylko np 10 września to ZUS te 5 dni weźmie mi już z macierzyńskiego. Tak mówiła mi koleżanka która się tym zajmuje w Zusie i mogą wziąść do 2 tygodni wcześniej wlepić ci macierzyński przed porodem. Także wtedy jak np mija ci 182 dni chorobowego a do terminu zostało ci np 8 dni to na te 8 dni mogą ci nie dać zasiłku rehabilitacyjnego (mimo że składałaś wniosek o niego) tylko od razu ci przyłożyć macierzyński.
 
Odpowiadam na przykladzie Opola:

1. Pesel odbiera sie tam gdzie dowod osobisty, czyli urzad miasta/gminy , wydział meldunkowy/spraw obywatelskich

2 i 3 . Becikowe to Urzad Miasta wydział spraw/świadczeń socjalnych czy jakos tak.
Papiery u nas mozesz pobrać internetowo tu: Wirtualne Biuro Obsługi Obywatela v.2.0. Ale u Ciebie pewnie beda w okienku tegoz wydziału. Najlepiej dzwonic.Choc mysle,ze wymagania sa podobne , wiec jak poczytasz te linki to powinnas skompletowac niezbedna dokumentacje. Wnioski o becikowe złożone do 10 beda wyplacane do konca tegoż miesiaca. Po 10- w nastepnym miesiacu razem z innymi swiadczeniami rodzinnymi.
 
u mnie wszystko zalatwil malzon w urzedzie miasta, przy zapisywaniu malej w usc, tam dali mu wszystkie kwity, wypelnil i kase mamy dostac na konto.....ale wiem ze co kraj to obyczaj wiec dowiedz sie jak to u Ciebie.....jezeli chodzi o drugie becikowe to nie wiem.....
 
OnaMika ja jeszcze nie korzystałam z becikowego :no: Niestety ale już się dowiadywałam,więc
1. Pesel - u mnie po zarejestrowaniu w USC oni sami wyrabiają i tyzreba się po niego zgłosić gdzieś miesiąc po zarejestrowaniu dziecka do Urządu Miasta z książeczką zdrowia lub odpisem aktu urodzenia i tam urzędnik wpisuje Pesel
2. Becikowe u Nas załatwia się w Miejskim Ośrodku pomocy Społecznej (najlepiej sprawdzić na necie czy MOPS nie ma w twoim mieście strony internetowej i tam wszystko sprawdzisz) Tutaj też znajdziesz jakieś informacje o becikowych w różnych miastach - Becikowe - centrum informacji wypłaty - W różnych miastach - becikowe Strona poświęcona becikowemu, becikowemu mówimy NIE, adopcja becikowe wypłata becikowego wniosek zasiłek becikowy dokumenty
3. Aby dostać tzw dodatek za urodzenie dziecka najpierw musisz złożyć wniosek o zasiłek rodzinny (chyba że go już masz to jest jakieś 48 zł miesięcznie na dziecko) i na tym wniosku możesz zaznaczyć że chcesz jeszcze dodatek z tytułu urodzenia dziecka jest to 1000 zł. Do tego wniosku będzie ci potrzebne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach osiągniętych w 2007 lub 2006 roku nie jestem pewna dokładnie które.
U nas w mieście wypłacają jeszcze takie dodatkowe pieniążki - 500 zł takie becikowe od Urzędu Miasta
Wszystkie te dodatkowe pieniądze dostaniesz jeżeli twój dochód na osobę nie przekracza 504 zł na osobę.

Wszystkie wnioski są do odebrania w MOPS-ie

Tu też na tym forum są informacje co trzeba zrobić może ci pomoże: Formalności po urodzeniu dziecka, forum kobiet
 
Mam pytanie do sierpniówek które już zgłaszały urlop macierzyński u siebie w pracy. Wyczytałam gdzieś, że razem z odpisem aktu urodzenia trzeba złożyć oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka :baffled:No więc co tam ma być dokładnie napisane, macie jakiś wzór takiego pisma?:confused::baffled: A po za tym wiem że dawniej trzeba było też skaładać jakiś wniosek o urlop macierzyński, ale teraz podobno już nie trzeba wystarczy tylko ustnie poinformować pracodawcę o rozpoczęciu urlopu? Czy to prawda? :confused:Proszę o pomoc bo już niedługo będzie mi to potrzebne, a chce o wszystkim poinformować mężula żeby nie musiał po 10 razy biegać.:rofl2:
 
Jutyśka - ja takie oświadczenie składałam w zusie (mam działalność gospodarczą) bierzesz kartkę na górze piszesz swoje dane (imię nazwisko adres zamieszkania - tak jak w podaniach)
poniżej datę, i piszesz "oświadczam, że jest to moje pierwsze dziecko" i się podpisujesz - możesz to jakoś bardzioej rozwlec... :-) bo takie krótkie to oświadczenie. Ja napisać musiałam że to też mój pierwszy poród - jakby to niebyło jednoznaczne :-) - ale może u ciebie będą chcieli coś jeszcze :-)
 
reklama
Co do drugiego tysiąca, to u mnie zaznacza się taki kwadrat na wniosku o zasiłek rodzinny, bo ten drugi tysiąc należy się, jeśli spełnia się warunki do rodzinnego. Aha, my juz złożyliśmy wniosek o becikowe, bo można bez Pesela, tylko trzeba go potem donieść
 
Do góry