reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy prawne, urlopy, zwolnenia

reklama
Ilonka to od początku:
1. Urząd Stanu Cywilnego
-zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
Do 14 dni od porodu
Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.
2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
Po około miesiącu od zarejestrowania
Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)
3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.
6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.
7. Ubezpieczenie dodatkowe
Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.
8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
- "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
do 3 miesięcy od urodzenia dziecka
Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
- zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok. U mnie jest dodatkowo jeszcze 500 zł z urzędu miasta (taka mobilizacja do rodzenia dzieci:-)).
Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka.

No to chyba już wszystkie formalności.:-p Miłego załatwiania!!!:rofl2:
W każdym mieście może być inaczej
 
Dziewczyny a jak to jest z macierzyńskim? Mi kończy się dokładnie 01-01-2009. W internecie nic nie znalazłam. Same projekty ustawy. A na jakims forum przeczytałam że wydłużony urlop przysługuje też osobom którym urlop przechodzi na 2009. Ma ktoś pewne informacje?
 
Dziewczyny znalazłam informacje dotyczące długości urlopu macierzyńskiego. Mnie też to dotyczy bo skończył mi się urlop 02.01 wg starych przepisów :) Z nowych wynika że jeśli jesteśmy na urlopie macierzyńskim z dniem wejścia nowych przepisów czyli 01.01.2009 to urlop ten mamy przedłużony o 2 tygodnie :D Szkoda tylko że tak mało się o tym mówi a ZUS milczy jak zaklęty.

III. Zasady ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego w okresie przejściowym

Obowiązujący od 1 stycznia 2009 r. wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w znowelizowanych przepisach art. 180 i 183 § 1 i 2 Kodeksu pracy, a w związku z tym nowy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, ma zastosowanie także do pracownic i pracowników korzystających z takich urlopów w dniu wejścia w życie ustawy, czyli w dniu 1 stycznia 2009 r.
Jeżeli w dokumentacji będącej w posiadaniu płatnika zasiłku macierzyńskiego podana jest liczba dzieci, które pracownica urodziła przy jednym porodzie, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego należy przedłużyć do wymiaru odpowiadającego liczbie urodzonych dzieci i przedłożonych skróconych odpisów aktów urodzenia dzieci.
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ulega przedłużeniu z mocy ustawy bez konieczności składania wniosku w tej sprawie.
Przykład:
Pracownica uzyskała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego na pierwsze dziecko od 4 września 2008 r. do 7 stycznia 2009 r. (18 tygodni). Ponieważ w dniu wejścia w życie przepisów ustawy, tj. w dniu 1 stycznia 2009 r., korzysta z urlopu i zasiłku macierzyńskiego, okres wypłaty zasiłku zostanie przedłużony z mocy ustawy o 2 tygodnie, do dnia 21 stycznia 2009 r.

to cytaty ze strony Zmiany w zakresie zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego od 1 stycznia 2009 r. :: Porada Prawna - serwis edukacyjno-prawniczy

To czyba wszystko jasne tylko się cieszyć :D
 
Ostatnia edycja:
Do góry