reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy prawne, urlopy, zwolnenia

Nie mógł Cię zwolinić. W obecnej chwili wg kodeksu pracy jesteś chroniona od początku ciąży. A umowę 3 miesięczną powinni Ci przedłużyć do dnia porodu.
 
reklama
mgwiazda mam prośbe widzę że tak ja mieszkasz w Irlandii i posiadasz wiedzę na temat urlopu macierzyńskiego czy mogłabyś napisać mi coś więcej na ten temat.Interesuje mnie ten temat gdyż ok 5 sierpnia ma przyjść na świat nasz Synuś w irlandii.Dziękuje za każdą informacje pozdrawiam:-)
 
Mamusie, może któraś z Was orientuje się, jak to jest z kontrolami na zwolnieniu. Mam teraz zwolnienie na 30 dni i zaznaczone, że muszę leżeć. 18 kwietnia - piątek- chcieliśmy pojechać na wekend do koleżanki na działkę, i nie wiem, czy w czasie wekendu w razie czego zakład pracy też może kontrolować.
 
Dziewczyny poniżej cytuję Wam przepisy kodeksu pracy

Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Art. 47 kodeksu pracy stanowi, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem, o którym mowa w art. 39, albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy; dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.


Jak macie jakieś pytania pytajcie. Chętnie na temat naszego prawa odpowiem
 
cześć dziewczyny
mam pytanko czy nie orientujecie się jak wygląda sytuacja kiedy chorobowe wypłaca zus. chodzi mi o to czy zus ma jakiś konkretny dzień na wypłaty, np 10-każdego miesiąca? czy po prostu płacą kiedy im się chce?
 
generalnie to zus wszystkie swiadczenia wyplaca w takich terminach: 1,5,10,15,20,25. Ale mojej kolezance placili w "ratach":baffled:Raz na konto dostala 76 zl, raz 600, ponoc jest to uwarunkowane jakos prawnie, ale dla mnie to juz wyzsza szkola
 
reklama
ja wprawdzie mam doswiadczenie z zusem tylko w kwestii renty rodzinnej, ale oni powinni Ci wyslac decyzje o przyznaniu swiadczenia i tam jest napisane kiedy beda Ci je wyplacac. Zadryndaj do tych panstwa, aczkolwiek poszukiwanie informacji w zusie przypomina mi " dom, ktory czyni szalonym" z asterixa i obeliksa:-D
 
Do góry