reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

spadek

czy art 994 k.c. należy czytać następująco:
"'Prawidłowa wykładnia art. 994 § 1 kc powinna być taka, że niemożność doliczania do spadku po upływie dziesięciu lat licząc wstecz od śmierci spadkodawcy dotyczy tylko darowizn, które dokonane były na rzecz osób obcych, nie będących ani spadkobiercami, ani uprawnionymi do zachowku." (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12 listopada 1996 r. I ACr 308/96)

a wiec skoro jesteśmy uprawnione do zachowku, termin 10 letni nie obowiązuje ?
To jest wykładnia dokonana przez sąd. Wyroki sądów nie są w Polsce źródłem prawa. Niemniej zgodze się, ze sformułowanie tego przepisu moze powodować trudnosci z jego interprtacją.


a jak wyglądałaby sytuacja w przypadku:
1) odwołania testamentu przez męża
dziedziczą dzieci i żona

2) zmiany testamentu powołując mnie i córke
dziedziczy pani i córka, syn ma prawo wystąpić o zachowek

3) zmiany testamentu powołując tylko córke
Dziedziczy córka, Pani i snowi porzysługuje prawo do zachowku.
 
reklama
czyli w chwili smierci męża dom i działka nadal beda moją wlasnoscia i nie bedzie przedmiotem roszczenia?
czy ten dom i działka jest traktowany jako mój majątek osobisty? ( wtedy gdyby mąż umarł pierwszy, dom nie jest przedmiotem spadku?)

To jest wykładnia dokonana przez sąd. Wyroki sądów nie są w Polsce źródłem prawa. Niemniej zgodze się, ze sformułowanie tego przepisu moze powodować trudnosci z jego interprtacją.

czyli tak naprade to podczas rozprawy Sąd zadecyduje czy wliczy darowiznę?
 
Ostatnia edycja:
dziekuje, czyli w chwili śmierci męża, polowa domu i działki wchodzi w spadek po nim?
Jesli działka stanowi pani majątek odrębny a dom dom wybudowany został z pieniędzy pani (sprzed ślubu) to rzeczy te są tylko Pani własnością.

Odpowiedź dot. tego czy dom stanowi zwykle majątek osobisty dot. sytuacji standardowej (bo tak zadała pani pytanie - ogólnie). Dom nie jest majątkiem osobisty z mocy prawa, ale moze nim być w szczególnych przypadkach - tak jak u Pani. W akcie notarialnym zakupu działki jest wzmianka o zakupie z majątku osobistego. Oczywiscie powinna Pani móc jeszcze udowodnić, że z tego samego majątku pochodziły pieniadze na budowę domu.
 
dziękuje bardzo
dom zostal wybudowqany z ieniedzy pochodzacych ze sprzedazy tego mieszkania .Posiadam faktury na materialy budowlane, gdyz musialam przeznaczyc pieniadze ze sprzedazy mieszkania na inne cele budowlane, aby nie zaplacic podatku, wiec mysle ze to wystarczy ?
 
reklama
Do góry