reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
Z tego co Ja wiem zawsze wylicza sie średnią np. w moim przypadku gdy moja podstawa jest równa premii którą dostaje plus dostaję w styczniu dodatkową premię roczną jest to bardzo korzystnę bo dostanę więcej co miesiąc niżeli bym pracowała i tak już mi wychodzi, jak byłam 2 tyg na zwolnieniu, ale wróciłam do pracy na kolejne 2 tyg to dostałam 200zł więcej niż pozostali, a dostajemy po równo normalnie :)

ZUS przejmuje naszą płacę po pierwszym pełnym miesiącu, czyli powinien zacząć płacić za drugi pełny miesiąc zwolnienia.
 
reklama
Wszystko naprawdę zależy od lekarza, mój wystawił mi w tył o 5 dni i nie było z tym jakichkolwiek problemów. Przecież wiadomo, że jak się jest na L4 to z jakiegoś powodu, można się źle czuć i leżeć w łóżku przez te kilka dni prawda? Za wizyty domowe się dodatkowo płaci i nie każdego na to stać. Więc moim zdaniem wystawienie L4 za okres dłuższy niż 3 dni wstecz nie powinno być dla lekarza jakimkolwiek problemem.

mloda_mamusia1 i jak się sprawy dalej potoczyły??
Co do kwoty zasiłku musi być wypłacony w wysokości 100% średniej z ostatnich 12 miesięcy (liczonej od momentu rozpoczęcia L4). To wiem na pewno, bo dzwoniłam się dowiadywać do ZUS.

Dowiedziałam się też, że nie mogę wysłać mojego L4 bezpośrednio do ZUS, bo musi się znaleźć na odwrocie pieczątka zakładu pracy i data dostarczenia. Ja mam 7 dni na dostarczenie zwolnienia do ZP, gdybym przekroczyła ten termin ZUS może "obciąć" mi świadczenie o 25 %. Natomiast zakład pracy nie obowiązuje żaden termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS. I ja nie mogę nic zrobić w kwestii przetrzymywania mojego zwolnienia. Nieźle, prawda?? I gdzie to prawo chroniące kobiety w ciąży?? Pisałam na jakimś forum prawnym prośbę o poradę i jedyną odpowiedź jaką otrzymałam, że mogę osobiście zawieźć L4 do ZP, poczekać aż podbiją i wtedy osobiście dostarczyć do ZUS. PARANOJA!!! W 8 miesiącu ciąży będąc na L4 będę jeździć po całym Śląsku. Nie mówiąc o tym, że to nie realne ze względu na to, że przeprowadziłam się do Warszawy, siedziba mojego ZP jest w Katowicach, a jednostka ZUS w Tychach.
W tym miesiącu znowu mnie szlag trafia, moje L4 dostarczyłam do ZP 9 marca, dzwoniłam przed chwilką do ZUS z pytaniem o termin wypłaty środków, a Pani mi powiedziała, że oni dopiero to L4 otrzymali i wypłacą najszybciej pod koniec miesiąca. I co ja mogę w tym wypadku zrobić?? Ewentualnie potupać sobie nóżką. Ale już sobie postanowiłam, że tak czy inaczej utrę mojemu pracodawcy nosa, po porodzie idę na 20 tygodni macierzyńskiego a potem od razu wykorzystam zaległy urlop i pójdę na wychowawczy. I będę tak ciągnąć tak długo jak się da, a on niech płaci za mnie składki.
 
Witam,
mam pytanie mam termin na 1.05 czyli podanie o przyznanie urlopu macierzyńskiego mam złożyć tydzień przed porodem? Czy mogę jednorazowo złożyć podanie o przyznanie mi urlopu macierzyńskiego i tego dodatkowego w wymiarze 2tyg?!
 
Witam,
mam pytanie mam termin na 1.05 czyli podanie o przyznanie urlopu macierzyńskiego mam złożyć tydzień przed porodem? Czy mogę jednorazowo złożyć podanie o przyznanie mi urlopu macierzyńskiego i tego dodatkowego w wymiarze 2tyg?!
z tego co wiem urlop macierzyński zaczyna ci sie naliczac w dniu porodu.. nie musisz skladac podania o niego... jedynie o te dodatkowe 2 tygodnie musisz jak najszybciej zlozyc u pracodawcy...
 
Witam,
mam pytanie mam termin na 1.05 czyli podanie o przyznanie urlopu macierzyńskiego mam złożyć tydzień przed porodem? Czy mogę jednorazowo złożyć podanie o przyznanie mi urlopu macierzyńskiego i tego dodatkowego w wymiarze 2tyg?!

jest tak jak pisze Wiolan - nie musisz składać podania o zwykły urlop macierzyński - nalicza sie go od dnia porodu - a kiedy to będzie to dokładnie nikt nie wie przecież. jedynie o te 2 dodatkowe tygodnie musisz złożyć podanie, ale nie musi byc jak najszybciej tylko musi być conajmniej tydzień przed końcem podstawowego urlopu macierzyńskiego - czyli przed końcem 19 tygodnia.
 
reklama
Do góry