reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
ja po pierwszym poronieniu, jak tylko zrobiłam 2 testy ciążowe (jeden dzień przed spodziewaną miesiączką, drugi następnego dnia - oba pozytywne), od razu poleciałam do lekarza. jeszcze tego samego dnia (czyli de facto 4tc), dostałam duphaston i musiałam leżeć. nadal jestem na zwolnieniu, a ponieważ mam bardzo stresującą pracę, którą i tak chciałam zmienić, zostanę na zwolnieniu do samego końca.
 
reklama
Ja jestem na zwolnieniu od stycznia tylko dlatego ze mnie kolezanki prosily bo nie dawaly rady pracowac tez za mnie ;-) a tak to chetnie do konca ciazy bym pracowała :-):-):-)
 
Ja jeszcze pracuje mimo sporo wystającego brzuszka i jeśli wszystko będzie OK to na macierzyńskie pójdę 2 tygodnie przed tygodniem planowanego porodu. No oczywiście wcześniej wybiorę urlop czyli w rzeczywistości będzie to troszkę wcześniej:) A do tego czasu zamierzam pracować:D No ale zobaczymy jak to jeszcze będzie:))
 
jestem w 11 tc a nie pracuje od 6 tc. Zaraz po potwierdzeniu ciaży przez lekarza trafiłam do internisty z zapalniem oskrzeli :( po kuracji antybiotykowej dostalam ostrych bóli brzucha i musialam przez dwa tygodnie lezec. Nadal jestem w domu i nie wiem czy wróce do pracy, po kazdej wizycie u ginekologa dostaje zalecenie zeby wypoczywac.Podziwiam dziewczyny które pracują do ostatnich tygodni ciaży i gdybym mogła sama chętnie poszłabym do pracy, ale teraz naważniejszy jest dzidzuś i dla niego mogę sobie troszke poleniuchować :) ....hmm bo przez najbliższych kilka lat juz chyba takiego wypoczynku nie zaznam :)
 
Dziewczyny przeleciałam kilka stron wątku i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie .... mianowicie.... czy L4 w ciązy może wystawić tylko lekarz ginekolog? No przecież jak mam grype to nie będę leciała do ginekologa, a powiinnam leżeć w łóżku z wysoką temp. i jesli wystawi mi to zwolnienie lekarz rodzinny to czy zwolnienie będzie 100% płatne czy tylko 80% jak to jest przed ciążą? Bo przecież można być na zwolnieniu nie tylko z uwagi na stan zdrowia w czasie ciąży ale i stan zdrowia ogólnie.
Napiszcie mi jeśli wiecie jakie przepisy regulują to wszytko o zwolnieniach?
 
Hej!!!
Znam odpowiedź na nurtujące Cię pytanie Ciania,ponieważ sama byłam w takiej sytuacji,tzn.miałam grype i siedziałam na zwolnieniu.Otóż jest ono 100% płatne,tak samo jak zwolnienie od ginekologa.
Mama nadzieję,ze pomogłam:-)
 
Zgadza sie takie l4 jest płatne 100% tylko lekarz musi zaznaczyc na zwolnieniu, ze jest ciąza.
 
a jak to jest z macierzynskim, trzeba się zgłosić do pracodawcy z aktem urodzenia dziecka czy wystarczy poinformowac telefonicznie o fakcie narodzin. Co w przypadku gdy dziecko przyjdzie podczas trawającego L4 - zwolnienie jest anulowane i automatycznie przechodzi sie na macierzynski? czy te 20 tygodni to jest 5 miesięcy kalendarzowych? mam na mysli czy wliczane są tylko dni pracujące a co z dniami ustawowo wolnymi, bo ja wychodzę z założenia że 20 tygodni podzielić na srednio 4 tygodnie w miesiącu tj 5 miesięcy.
 
a jak to jest z macierzynskim, trzeba się zgłosić do pracodawcy z aktem urodzenia dziecka czy wystarczy poinformowac telefonicznie o fakcie narodzin. Co w przypadku gdy dziecko przyjdzie podczas trawającego L4 - zwolnienie jest anulowane i automatycznie przechodzi sie na macierzynski? czy te 20 tygodni to jest 5 miesięcy kalendarzowych? mam na mysli czy wliczane są tylko dni pracujące a co z dniami ustawowo wolnymi, bo ja wychodzę z założenia że 20 tygodni podzielić na srednio 4 tygodnie w miesiącu tj 5 miesięcy.

z tego co się orientuję to trzeba się zgłosić z aktem urodzenia dziecka, przynajmniej tak było u mnie, urodzenie dziecka przerywa L4, też tak miałam L4 miałam wystawione do poniedziałku a w niedzielę urodziłam i wychodząc ze szpitala dostałam druczek do zakładu pracy kiedy był poród i od kiedy jest liczony macierzyński tzn.w moim przypadku to była niedziela, co do trwania urlopu to poprostu 20 tygodni od porodu
 
reklama
Hej, też jestem na L4 i mam jedno pytanie.
Ostatnie zwolnienie mialam do 15 kwietnia, ale na wizytę poszłam 5 dni pozniej czyli 20. Poprostu... moja Pani gin jest świetna, ja za późno zadzwonilam na rejestrację i juz na tego 15 nie było miesca. No i skonczylo sie na tym, że zwolnienie wypisala mi z datą od 16 kwietnia ( czyli tak jak powinno być) ale na druczku jest data 20 kwietnia... i obawiam sie że w zusie mogą mi odmówić wypłacenia zasiłku chorobowego. Miał ktoś taką sytuację ? bo siedzę jak na szpilkach
 
Do góry