reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę a porod

Casablanca1234

Fanka BB :)
Dołączył(a)
31 Lipiec 2019
Postów
522
Dziewczyny mam krotkie pytanie. Rodzę w grudniu a umowę mam do stycznia na czas określony. Co wg was będzie ze mna dalej?
Czy pracodawca przedłuży ze mna umowe jeśli udam sie na urlop macierzynski i rodzicielski? Wiem tylko tyle ze bedac na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim placi mi ZUS wiec przedłużając umowe pracodawca w tym czasie nie odprowadza zadnych skladek ode mnie.
 
reklama
Rozwiązanie
@Onaija Jeśli umowa rozwiąże się z upływem czasu na jaki została zawarta, to idziesz do ZUS i piszesz krótkie wyjaśnienie:
"W związku z rozwiązaniem umowy o pracę z upływem czasu na jaki została zawarta, proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodziecielskiego za pozostały okres, tj. od .... do ..." (najelepiej niech Ci oni powiedzą jakie daty wpisać).
I od tej chwili nie jesteś pracownikiem, więc nie jesteś na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, ale przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Jedyna różnica jest taka, że nie będziesz mogła pójść na wychowawczy, bo on przysługuje jedynie zatrudnionym.

Co do przedłużenia umowy - z doświadczenia bywa z tym różnie. Nie wiem co to za stanowisko, ale w obecnym czasie braku dobrych...
To już zależy od Twojego pracodawcy. Nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowy. Ale jeśli byłaś dobrym pracownikiem, to może być zainteresowany dalszą współpracą. Radzę podjąć z nim ten temat.
 
To już zależy od Twojego pracodawcy. Nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowy. Ale jeśli byłaś dobrym pracownikiem, to może być zainteresowany dalszą współpracą. Radzę podjąć z nim ten temat.
Tylko pytanie z kim rozmawiac. Czy bezposrednio z pracodawcą czy kierownikiem miejsca w ktorym pracowałam. Czy w takiej sytuacji obowiązuje droga służbowa....
Po porodzie nie bede miala raczej jak pojechac i rozmawiać ze wzgledu na swoje samopoczucie. Nie wiem co robić i o tym myśleć
 
Tylko pytanie z kim rozmawiac. Czy bezposrednio z pracodawcą czy kierownikiem miejsca w ktorym pracowałam. Czy w takiej sytuacji obowiązuje droga służbowa....
Po porodzie nie bede miala raczej jak pojechac i rozmawiać ze wzgledu na swoje samopoczucie. Nie wiem co robić i o tym myśleć
A masz dział kadr w firmie? Jeśli tak, to do dyrektora w kadrach bym się zwróciła. Jeśli miałaś bezpośredniego przełożonego i dobry z nim kontakt to też dobry pomysł, żeby z nim pogadać choćby po to, żeby Cię pokierował gdzie dalej się udać.

Wszystko zależy od wielkości firmy i hierarchii.

Na pewno nie czekaj do rozwiązania. Tak jak mówisz, nie będzie na to czasu.
 
@Onaija Jeśli umowa rozwiąże się z upływem czasu na jaki została zawarta, to idziesz do ZUS i piszesz krótkie wyjaśnienie:
"W związku z rozwiązaniem umowy o pracę z upływem czasu na jaki została zawarta, proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodziecielskiego za pozostały okres, tj. od .... do ..." (najelepiej niech Ci oni powiedzą jakie daty wpisać).
I od tej chwili nie jesteś pracownikiem, więc nie jesteś na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, ale przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Jedyna różnica jest taka, że nie będziesz mogła pójść na wychowawczy, bo on przysługuje jedynie zatrudnionym.

Co do przedłużenia umowy - z doświadczenia bywa z tym różnie. Nie wiem co to za stanowisko, ale w obecnym czasie braku dobrych pracowników - jest szansa, że podpiszą z Tobą kolejną umowę.
 
Rozwiązanie
Do góry