reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy a działalność gosp

anik567

:) :) :)
Dołączył(a)
28 Czerwiec 2008
Postów
1 472
Miasto
Opole
Witam,

jestem obecnie po urlopie macierzyńskim, nie zdażyłam złożyć wniosku o zmniejszenie etatua a mój pracodawca poinformował mnie że chce ze mną rozwiązć umowę o pracę i w styczniu daja mi 2 miesięczny okres wypowiedzenia. Mój mąż założył firmę, ale jednocześnie pracuje w korporacji i obecnie płaci tylko ok.230zł dodatkowego ubezpieczenia i teraz pytania :biggrin2:
czy może tatuś iść na wychowawczy?
czy będą płacić za niego składki aby on prowadząc firmę w tym czasie nie musiał płacić pełnego zusu?
czy będąc na wychowawczym może prowadzić swoją działalność i czy są jakies ograniczenia (czasowe, finansowe)?
i czy może pójść na wychowawczy jeśli ja będę bezrobotna albo na wypowiedzeniu?

będę wdzięczna za info
 
reklama
czy może tatuś iść na wychowawczy?
Tak.


czy będą płacić za niego składki aby on prowadząc firmę w tym czasie nie musiał płacić pełnego zusu?
Za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym składki płaci Skarb Państwa. W przypadku gdy pracownik taki prowadzi działalność gospodarczą, zmienia się tytuł ubezpiecznie (nie jest juz nim urlop ale działalność) i konieczne jest
1. poinformowanie pracodawcy o fakcie prowadzenia działalnosci na urlopie
2. opłacanie pełnego ZUS

czy będąc na wychowawczym może prowadzić swoją działalność i czy są jakies ograniczenia (czasowe, finansowe)?
Urlop jest po to, by sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Jak pracodawca uzna, że mąż zaprzestał, opiekowania sie dzieckiem moze go wezwać do pracy. Nie ma przepisu mówiącego o tym co to znaczy zaprzestanie opieki.

i czy może pójść na wychowawczy jeśli ja będę bezrobotna albo na wypowiedzeniu?
Tak - mąż jest pracownikiem i korzysta z pełni praw pracowniczych.
 
Do góry