reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlopy, świadczenia

Asteria

Wdrożona(y)
Dołączył(a)
6 Luty 2008
Postów
1 545
Miasto
Katowice, Poland, Poland
Znalazłam ciekawy wątek na Mamusiach Listopadowych 2008 i pozwoliłam sobie przekleic do nas jedną z odpowiedzi, nas też to dotyczy :

1. Urząd Stanu Cywilnego -zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
Do 14 dni od porodu
Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.

Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to dziecko wychodzi ze szpitala z nazwiskiem matki, a reszta jest tak jak napisała clue, oboje rodzice muszą sie zgłosić, tatuś oświadcza że jest ojcem dziecka , mama to potwierdza, jest pytanie czy mama zgadza sie zeby dziecko nosiło nazwisko ojca i gotowe, oczywiście potrzebne są dowody osobiste ( tylko nie wiem jak z aktem urodzenia matki i ojca czy są potrzebne, bo każdy urząd ma swoje wewnętrze zasady , w jednym trzeba dostarczyc w innym nie bo jest wszystko w systemie) , rodzice składają podpisy przed kierownkiem urzędu stanu cywilnego,na koniec otrzymuje się akt urodzeni dziecka i to wszystko, cała akcja trwa jaieś 10-15 minut.

2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
Po około miesiącu od zarejestrowania
Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)

3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka

4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.

6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.

7. Ubezpieczenie dodatkowe
Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.

8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
- "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
do 3 miesięcy od urodzenia dziecka
Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
- zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok.

Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka.
 
reklama
To ja dopiszę parę uwag jak to u nas było przy pierwszym dzidziusiu:

1. Urząd Stanu Cywilnego -szpital zgłaszał dzidziusia do urzędu odpowiedniego dla danego szpitala (nie naszego miejsca zamieszkania). W szpitalu dostaliśmy przy wypisie od razu druczek z wyznaczoną datą i godziną odbioru aktu urodzenia w Urzędzie oraz inne druczki, ktróre trzeba wypełnić+ informację co trzeba ze sobą przynieść. W przypadku małżeństwa wystarczy, że pójdzie 1 rodzic. Dziecko z automatu jest meldowane w miejscu zameldowania matki. Jeśli chce się je zameldować u ojca (w przypadku innego adresu) to trzeba wypełnić druczek (który dostaliśmy w szpitalu). U nas to było istotne, bo jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miastach, a mieszkamy w jeszcze innym i tu jesteśmy zameldowani tylko tymczasowo.

2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
Po około miesiącu od zarejestrowania, w urzędzie gdzie jest zameldowane dziecko. U nas akurat jak poszłam to dostałam Pesel i nie prosili w ogóle o żadne dokumenty małego, ani moje - tak na słowo. Co urząd to zwyczaj.

5. Przychodnia u nas w szpitalu tylko dostałam informację na wypisie że mam się z małym zgłosić do przychodni rejonowej i tyle. Sami go zgłaszaliśmy. Położna niestety do nas nie przyszła, bo była wtedy chyba na zwolnieniu czy coś.

8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
- "becikowe" - warto pytać się czy nie ma w naszym mieście gminnego becikowego - czasem jest do drugie 1000zł, albo 300 - zawsze coś. U nas niestety nie było takiego, ale niektóre miasta mają.
 
A czy ktos sie orientuje jak jest z rejestracja dziecka w Polsce ktore urodzilo sie zagranica? Wiem ze trzeba umiejscowic akt urodzenia ale nie mam pojecia co do tego potrzeba
 
Bopi - ja dokładnie nie wiem. Ale na pewno musisz zrobić tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia.
 
Do góry