reklama

Urlopy, świadczenia

Temat na forum 'Dzieci urodzone w listopadzie 2008' rozpoczęty przez clue, 6 Wrzesień 2008.

1. clue

clue Zadomowiona(y)

Znalazłam ciekawy wątek na Mamusiach sierpniowych i pozwoliłam sobie przekleic do nas jedną z odpowiedzi, nas też to dotyczy :
    1. Urząd Stanu Cywilnego -zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
    Do 14 dni od porodu
    Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.
    2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
    Po około miesiącu od zarejestrowania
    Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)
    3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
    Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
    4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
    Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
    Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
    5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.
    6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.
    7. Ubezpieczenie dodatkowe
    Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.
    8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
    - "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
    do 3 miesięcy od urodzenia dziecka
    Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
    - zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
    Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok. U mnie jest dodatkowo jeszcze 500 zł z urzędu miasta (taka mobilizacja do rodzenia dzieci:biggrin2:).
    Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka.

2. Kiriam

Kiriam Zadomowiona(y)

Clue - super rady znalazlaś!!!:-)
    Chyba to wydrukuję i zostawię mojemu M żeby załatwił jak będę w szpitalu :tak::tak::tak:.

3. reklama
  4. Antila

Antila 30-tki , przyszłe mamusie

Dziewczynki, czy już coś wiadomo o dłuższym macierzyńskim oraz o tym, czy nas też obejmie:confused:

5. Gabi9

Gabi9 Zadomowiona(y)

clue rzeczywiście fajny wątek, a moze wiecie coś dziewczyny na temat zgłoszenia dziecka do USC, gdy się nie jest małżeństwem,a tatuś chce,żeby dziecko miało jego nazwisko i czy oboje rodzice musza się tam stawić?

6. Kiriam

Kiriam Zadomowiona(y)

Odnośnie wydłużenia urlopu macierzyńskigo próbowałam znaleźć coś w internecie i z tego co tam wyczytałam to chyba plany narazie :-(

7. clue

clue Zadomowiona(y)

Gabi9 rodzice w komplecie muszą się tam stawic, bo matka musi wyrazic zgodę a tatus oświadcza, że jest tatusiem :-)
    Wymagane dokumenty w przypadku uznania dziecka przed urodzeniem (przynajmniej u mnie - wiem bo we wtorek jesteśmy już z tatuśkiem umówieni w USC):
    - dowody rodziców
    - zaświadczenie o wieku ciąży
    - odpis aktu urodzenia matki - u mnie nie był potrzebny, bo zadzwoniłam do USC i jak się dowiedziałam sporo udało im się wrzucic do kompa, wiec mój akt już mają u siebie.
    Jak to wygląda po urodzeniu dziecka - pewnie podobnie, tylko zamiast zaświadczenia o wieku ciąży będzie chyba wymagany dokument ze szpitala o urodzeniu dziecka.

Ja to załatwiam przed urodzeniem dziecka, pogonie tatuska by załatwiał resztę spraw po urodzeniu. Ze szpitala wyjdzie z nazwiskiem tatuśka i ja już mam nadzieję nie będę potrzebna do latania po mieście z papierkami.

Pozdrawiam
    Clue

Ostatnia edycja: 7 Wrzesień 2008
  8. clue

clue Zadomowiona(y)

Antila jak plany sie urzeczywistnią podczas naszego macierzyńskiego to powinnyśmy miec prawo do dłuższego. Przynajmniej coś takiego obiło mi się o uszy.

9. Icedal

Icedal Fanka BB :)

Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to dziecko wychodzi ze szpitala z nazwiskiem matki, a reszta jest tak jak napisała clue, oboje rodzice muszą sie zgłosić, tatuś oświadcza że jest ojcem dziecka , mama to potwierdza, jest pytanie czy mama zgadza sie zeby dziecko nosiło nazwisko ojca i gotowe, oczywiście potrzebne są dowody osobiste ( tylko nie wiem jak z aktem urodzenia matki i ojca czy są potrzebne, bo każdy urząd ma swoje wewnętrze zasady , w jednym trzeba dostarczyc w innym nie bo jest wszystko w systemie) , rodzice składają podpisy przed kierownkiem urzędu stanu cywilnego,na koniec otrzymuje się akt urodzeni dziecka i to wszystko, cała akcja trwa jaieś 10-15 minut.

10. reklama
  11. Antila

Antila 30-tki , przyszłe mamusie

Gabi my załatwiliśmy formalności w piątek. Potrzebne były nasze dowody reszta była w systemie , bo mój akt urodzenie był sporządzany w tym samym urzędzie. No i jeszcze zaświadczenie lekarskie potwierdzające wiek ciąży. Potem pani napisała podanie, które mój M podpisał, Na koniec przed Kierownikiem USC podpisaliśmy oficjalny akt i dostaliśmy odpis:-):-):-)

12. Gabi9

Gabi9 Zadomowiona(y)

clue, Icedal, Antila bardzo dziękuję za informację, faktycznie może lepiej pozałatwiać te sprawy jeszcze przed porodem, żebym nie musiała później biegać, bo pewnie nie będę miała do tego głowy:-).

Poleć forum