reklama

Urlopy, świadczenia

Temat na forum 'Dzieci urodzone w listopadzie 2008' rozpoczęty przez clue, 6 Wrzesień 2008.

 1. clue

  clue Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Znalazłam ciekawy wątek na Mamusiach sierpniowych i pozwoliłam sobie przekleic do nas jedną z odpowiedzi, nas też to dotyczy :
  1. Urząd Stanu Cywilnego -zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
  Do 14 dni od porodu
  Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.
  2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
  Po około miesiącu od zarejestrowania
  Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)
  3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
  Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
  4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
  Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
  Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
  5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.
  6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.
  7. Ubezpieczenie dodatkowe
  Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.
  8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
  - "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
  do 3 miesięcy od urodzenia dziecka
  Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
  - zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
  Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok. U mnie jest dodatkowo jeszcze 500 zł z urzędu miasta (taka mobilizacja do rodzenia dzieci:biggrin2:).
  Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka.
   
 2. Kiriam

  Kiriam Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Clue - super rady znalazlaś!!!:-)
  Chyba to wydrukuję i zostawię mojemu M żeby załatwił jak będę w szpitalu :tak::tak::tak:.
   
 3. reklama
 4. Antila

  Antila 30-tki , przyszłe mamusie

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziewczynki, czy już coś wiadomo o dłuższym macierzyńskim oraz o tym, czy nas też obejmie:confused:
   
 5. Gabi9

  Gabi9 Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  clue rzeczywiście fajny wątek, a moze wiecie coś dziewczyny na temat zgłoszenia dziecka do USC, gdy się nie jest małżeństwem,a tatuś chce,żeby dziecko miało jego nazwisko i czy oboje rodzice musza się tam stawić?
   
 6. Kiriam

  Kiriam Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Odnośnie wydłużenia urlopu macierzyńskigo próbowałam znaleźć coś w internecie i z tego co tam wyczytałam to chyba plany narazie :-(
   
 7. clue

  clue Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Gabi9 rodzice w komplecie muszą się tam stawic, bo matka musi wyrazic zgodę a tatus oświadcza, że jest tatusiem :-)
  Wymagane dokumenty w przypadku uznania dziecka przed urodzeniem (przynajmniej u mnie - wiem bo we wtorek jesteśmy już z tatuśkiem umówieni w USC):
  - dowody rodziców
  - zaświadczenie o wieku ciąży
  - odpis aktu urodzenia matki - u mnie nie był potrzebny, bo zadzwoniłam do USC i jak się dowiedziałam sporo udało im się wrzucic do kompa, wiec mój akt już mają u siebie.
  Jak to wygląda po urodzeniu dziecka - pewnie podobnie, tylko zamiast zaświadczenia o wieku ciąży będzie chyba wymagany dokument ze szpitala o urodzeniu dziecka.

  Ja to załatwiam przed urodzeniem dziecka, pogonie tatuska by załatwiał resztę spraw po urodzeniu. Ze szpitala wyjdzie z nazwiskiem tatuśka i ja już mam nadzieję nie będę potrzebna do latania po mieście z papierkami.

  Pozdrawiam
  Clue
   
  Ostatnia edycja: 7 Wrzesień 2008
 8. clue

  clue Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Antila jak plany sie urzeczywistnią podczas naszego macierzyńskiego to powinnyśmy miec prawo do dłuższego. Przynajmniej coś takiego obiło mi się o uszy.
   
 9. Icedal

  Icedal Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0

  Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to dziecko wychodzi ze szpitala z nazwiskiem matki, a reszta jest tak jak napisała clue, oboje rodzice muszą sie zgłosić, tatuś oświadcza że jest ojcem dziecka , mama to potwierdza, jest pytanie czy mama zgadza sie zeby dziecko nosiło nazwisko ojca i gotowe, oczywiście potrzebne są dowody osobiste ( tylko nie wiem jak z aktem urodzenia matki i ojca czy są potrzebne, bo każdy urząd ma swoje wewnętrze zasady , w jednym trzeba dostarczyc w innym nie bo jest wszystko w systemie) , rodzice składają podpisy przed kierownkiem urzędu stanu cywilnego,na koniec otrzymuje się akt urodzeni dziecka i to wszystko, cała akcja trwa jaieś 10-15 minut.
   
 10. reklama
 11. Antila

  Antila 30-tki , przyszłe mamusie

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Gabi my załatwiliśmy formalności w piątek. Potrzebne były nasze dowody reszta była w systemie , bo mój akt urodzenie był sporządzany w tym samym urzędzie. No i jeszcze zaświadczenie lekarskie potwierdzające wiek ciąży. Potem pani napisała podanie, które mój M podpisał, Na koniec przed Kierownikiem USC podpisaliśmy oficjalny akt i dostaliśmy odpis:-):-):-)
   
 12. Gabi9

  Gabi9 Zadomowiona(y)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  clue, Icedal, Antila bardzo dziękuję za informację, faktycznie może lepiej pozałatwiać te sprawy jeszcze przed porodem, żebym nie musiała później biegać, bo pewnie nie będę miała do tego głowy:-).
   

Poleć forum