reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ustalenie ojcostwa.

gogoja

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
29 Kwiecień 2011
Postów
136
Dzień Dobry,
Mam pytanie: czy jest uregulowane prawnie do jakiego wieku dziecka można ustalić ojcostwo? Już przedstawiam sytuacje: Z ojcem dziecka nie jesteśmy małżeństwem, ojciec dziecka nie uznał go USC. Od urodzenia dziecka ( syn ma niecałe 10 miesięcy) płaci alimenty w różnych kwotach ale w miarę regularnie. Do tej pory nie uregulowałam sytuacji prawnej dziecka z racji tego że pobieram zasiłek dla samotnej matki. Teraz jednak chciałabym uregulować tą sytuacje. Ojciec nie chcę go uznać (z nie jasnych mi powodów), dlatego chcę złożyć sprawę o ustalenie ojcostwa i alimenty, stałą kwotę którą będę miała pewność że dostanę co miesiąc. Dodam jeszcze że ojciec sporadycznie spotyka się z synem w ciągu 10 miesięcy widział go może 5 razy, chociaż namawiam go do spotkań i udostępniam kontakty z dzieckiem. Chciałabym więc równocześnie ograniczyć mu prawa rodzicielskie. Czy istnieje taka możliwość ?
 
reklama
Mam pytanie: czy jest uregulowane prawnie do jakiego wieku dziecka można ustalić ojcostwo?
Do uzyskania pełnoletnosci występuje o to rodzic, po uzyskaniu pełnoletności samo dziecko.

Już przedstawiam sytuacje: Z ojcem dziecka nie jesteśmy małżeństwem, ojciec dziecka nie uznał go USC. Od urodzenia dziecka ( syn ma niecałe 10 miesięcy) płaci alimenty w różnych kwotach ale w miarę regularnie. Do tej pory nie uregulowałam sytuacji prawnej dziecka z racji tego że pobieram zasiłek dla samotnej matki.
Tu oczywiscie większość z użytkowniczek się oburzy, ale niestety nie jest to nic innego jak oszustwo i wyłudzenie.
Teraz jednak chciałabym uregulować tą sytuacje. Ojciec nie chcę go uznać (z nie jasnych mi powodów), dlatego chcę złożyć sprawę o ustalenie ojcostwa i alimenty, stałą kwotę którą będę miała pewność że dostanę co miesiąc. Dodam jeszcze że ojciec sporadycznie spotyka się z synem w ciągu 10 miesięcy widział go może 5 razy, chociaż namawiam go do spotkań i udostępniam kontakty z dzieckiem. Chciałabym więc równocześnie ograniczyć mu prawa rodzicielskie. Czy istnieje taka możliwość ?
Tak. proszę w jednym wniosku zawrzeć wszystko: ustalenie ojcostwa, alimenty, ograniczenie praw. Proszę też się zastanowić nad: zabezpieczeniem roszczeń na czas postepowania, ustaleniem kontaktów dziecka z ojcem. Może warto od razu załatwić wszystkie sprawy.
 
Tu oczywiscie większość z użytkowniczek się oburzy, ale niestety nie jest to nic innego jak oszustwo i wyłudzenie

Nie wiedziałam że w ten sposób łamie prawo. Dziecko nie jest uznane i nie są zasądzone alimenty. Pani z Urzędu Gminy powiedziała że w tym wypadku należy mi się taki zasiłek. Czy w takim razie wprowadziła mnie w błąd.

Tak. proszę w jednym wniosku zawrzeć wszystko: ustalenie ojcostwa, alimenty, ograniczenie praw. Proszę też się zastanowić nad: zabezpieczeniem roszczeń na czas postepowania, ustaleniem kontaktów dziecka z ojcem. Może warto od razu załatwić wszystkie sprawy.[/QUOTE]

Tak właśnie chcę zrobić.
Mam jeszcze pytanie : Jak wniosę sprawę do sądu oczywiście ojciec dziecka przestanie mi płacić. Czy w takim razie będę w jakiś sposób zabezpieczona przez ten czas finansowo. Szczerze mówiąc tego się najbardziej obawiam.
 
Ostatnia edycja:
Nie wiedziałam że w ten sposób łamie prawo. Dziecko nie jest uznane i nie są zasądzone alimenty. Pani z Urzędu Gminy powiedziała że w tym wypadku należy mi się taki zasiłek. Czy w takim razie wprowadziła mnie w błąd.
Rozumiem, ze to stanowisko urzędniczki było wyrażone po poinformowaniu jej, że otrzymuje Pani na dziecko alimenty.


Tak właśnie chcę zrobić.
Mam jeszcze pytanie : Jak wniosę sprawę do sądu oczywiście ojciec dziecka przestanie mi płacić. Czy w takim razie będę w jakiś sposób zabezpieczona przez ten czas finansowo. Szczerze mówiąc tego się najbardziej obawiam.
O zaberzpieczeniu zadecyduje sąd. Pani może o nie wnioskować.
 
Do góry