reklama

Ustalenie ojcostwa.

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gogoja, 28 Czerwiec 2012.

1. gogoja

gogoja Fanka BB :)

Dzień Dobry,
    Mam pytanie: czy jest uregulowane prawnie do jakiego wieku dziecka można ustalić ojcostwo? Już przedstawiam sytuacje: Z ojcem dziecka nie jesteśmy małżeństwem, ojciec dziecka nie uznał go USC. Od urodzenia dziecka ( syn ma niecałe 10 miesięcy) płaci alimenty w różnych kwotach ale w miarę regularnie. Do tej pory nie uregulowałam sytuacji prawnej dziecka z racji tego że pobieram zasiłek dla samotnej matki. Teraz jednak chciałabym uregulować tą sytuacje. Ojciec nie chcę go uznać (z nie jasnych mi powodów), dlatego chcę złożyć sprawę o ustalenie ojcostwa i alimenty, stałą kwotę którą będę miała pewność że dostanę co miesiąc. Dodam jeszcze że ojciec sporadycznie spotyka się z synem w ciągu 10 miesięcy widział go może 5 razy, chociaż namawiam go do spotkań i udostępniam kontakty z dzieckiem. Chciałabym więc równocześnie ograniczyć mu prawa rodzicielskie. Czy istnieje taka możliwość ?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Do uzyskania pełnoletnosci występuje o to rodzic, po uzyskaniu pełnoletności samo dziecko.

Tu oczywiscie większość z użytkowniczek się oburzy, ale niestety nie jest to nic innego jak oszustwo i wyłudzenie.
    Tak. proszę w jednym wniosku zawrzeć wszystko: ustalenie ojcostwa, alimenty, ograniczenie praw. Proszę też się zastanowić nad: zabezpieczeniem roszczeń na czas postepowania, ustaleniem kontaktów dziecka z ojcem. Może warto od razu załatwić wszystkie sprawy.

3. reklama
  4. gogoja

gogoja Fanka BB :)

Tu oczywiscie większość z użytkowniczek się oburzy, ale niestety nie jest to nic innego jak oszustwo i wyłudzenie

Nie wiedziałam że w ten sposób łamie prawo. Dziecko nie jest uznane i nie są zasądzone alimenty. Pani z Urzędu Gminy powiedziała że w tym wypadku należy mi się taki zasiłek. Czy w takim razie wprowadziła mnie w błąd.

Tak. proszę w jednym wniosku zawrzeć wszystko: ustalenie ojcostwa, alimenty, ograniczenie praw. Proszę też się zastanowić nad: zabezpieczeniem roszczeń na czas postepowania, ustaleniem kontaktów dziecka z ojcem. Może warto od razu załatwić wszystkie sprawy.[/QUOTE]

Tak właśnie chcę zrobić.
    Mam jeszcze pytanie : Jak wniosę sprawę do sądu oczywiście ojciec dziecka przestanie mi płacić. Czy w takim razie będę w jakiś sposób zabezpieczona przez ten czas finansowo. Szczerze mówiąc tego się najbardziej obawiam.

Ostatnia edycja: 28 Czerwiec 2012
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Rozumiem, ze to stanowisko urzędniczki było wyrażone po poinformowaniu jej, że otrzymuje Pani na dziecko alimenty.

O zaberzpieczeniu zadecyduje sąd. Pani może o nie wnioskować.

Poleć forum