reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wysokość chorobowego i macierzyńskiego będąc z drugim dzieckiem w ciąży

Lusia125

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Listopad 2018
Postów
6 392
Hejka dziewczyny mam pytanie jak to jest przechodząc z macierzyńskiego na kolejne chorobowe będąc z kolejnym dzieckiem w ciąży. Jak liczą wysokość dochodu? Liczą ten rok jak było się na macierzyńskim?
 
reklama
Z tego co pamiętam, liczony jest cały czas ten sam okres co przy pierwszym chorobowym i macierzyńskim. Chorobowe 100% pensji. Macierzyńskie 80% (60 i 100 pół na pół w zależności od decyzji) wyliczane z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie. Czyli z tego co wiem, po prostu to samo co przy pierwszej ciąży.
 
A ja właśnie słyszałam, że nie. Że liczą 80 proc (lub 100 i 60) z tych 80 proc pierwszego macierzyńskiego, bo to jest Twoje ostatnie 12 miesięcy. Dobrze byłoby, aby potwierdził lub zaprzeczył temu ktoś, kto realnie jest w tej sytuacji. Też będę wdzięczna za odpowiedź, bo myślę o drugim dziecku w niedługim czasie.
 
Ja znalazłam przed chwilą w necie:


Aby obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego ustalmy podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Przy jej wyznaczaniu należy pamiętać o uwzględnieniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Później zostaje już tylko lista elementów, których uwzględnić nie można:
ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego na podstawie art. 92 k.p. i zasiłków z ubezpieczenia społecznego[...]



Zobacz więcej: Link do: Wysokość zasiłku macierzyńskiego - zasady ustalania podstawy wymiaru





A ja właśnie słyszałam, że nie. Że liczą 80 proc (lub 100 i 60) z tych 80 proc pierwszego macierzyńskiego, bo to jest Twoje ostatnie 12 miesięcy. Dobrze byłoby, aby potwierdził lub zaprzeczył temu ktoś, kto realnie jest w tej sytuacji. Też będę wdzięczna za odpowiedź, bo myślę o drugim dziecku w niedługim czasie.
 
Do góry