reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie lekarskie / macierzyński

Milmo

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Kwiecień 2019
Postów
869
Cześć, chciałam Was zapytać o to wygląda sprawa ze zwolnieniem w ciąży i przechodzeniem na macierzyński. Czytałam, że lekarz wystawia L4 do planowanej daty porodu, a jeśli urodzi się po terminie? Czy z automatu dostaje macierzyński czy dopiero po złożeniu wniosku? Czytałam też, że mam 21 dni na złożenie wniosku. Czytam, czytam, ale nie ogarniam. Teraz jestem na lekarskim i po ciąży przysługuje mi macierzyński.
 
reklama
Do dnia porodu dostajesz L4 (jak Ci lekarz wystawi L4 do jakiegos dnia a jeszcze nie urodzisz, to na Twoim miejscu po prostu bym podeszła do lekarza i poprosiła o przedłużenie).
Od dnia porodu dostaniesz macierzynski . Do kadr musisz wysłać wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego (pol roku) + o przyznanie urlopu rodzicielskiego (kolejne pół roku). Na obu wnioskach piszesz kiedy urlopy sie zaczynają i kiedy sie konczą (na necie sa kalkulatory które obliczają dokładne daty). Masz na to 21 dni i jak w tym czasie wyślesz oba te wnioski to dostaniesz 80% wypłaty przez caly rok, a jak nie wyślesz to dostaniesz 100% przez pół roku i 60% przez kolejne pół roku.
Poprawcie mnie jeśli coś pomieszałam, sama się w tym gubiłam ale wysłałam te wnioski tak jak napisałam wyżej i chyba jest ok :) autorko, jak masz wątpliwości to najlepiej zadzwoń do kadr
Chyba już wszystko rozumiem :) zajrzę przy okazji do pracy to zapytam, dzięki za odpowiedź.
 
reklama
Cześć, chciałam Was zapytać o to wygląda sprawa ze zwolnieniem w ciąży i przechodzeniem na macierzyński. Czytałam, że lekarz wystawia L4 do planowanej daty porodu, a jeśli urodzi się po terminie? Czy z automatu dostaje macierzyński czy dopiero po złożeniu wniosku? Czytałam też, że mam 21 dni na złożenie wniosku. Czytam, czytam, ale nie ogarniam. Teraz jestem na lekarskim i po ciąży przysługuje mi macierzyński.
Można jeszcze tak że np zwolnienie masz do 10 a rodzisz 14 i wtedy macierzyński już możesz zacząć od 11, nie od dnia porodu.
Ewentualnie trzeba iść do lekarza o przedłużenie zwolnienia jeśli urodzisz przed końcem zwolnienia to wtedy zwolnienie jest z automatu skracane przez zus
 
Można jeszcze tak że np zwolnienie masz do 10 a rodzisz 14 i wtedy macierzyński już możesz zacząć od 11, nie od dnia porodu.
Ewentualnie trzeba iść do lekarza o przedłużenie zwolnienia jeśli urodzisz przed końcem zwolnienia to wtedy zwolnienie jest z automatu skracane przez zus
Też tak można tylko szkoda tych 3 dni macierzyńskiego jak można mieć l4
 
Do góry