reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne - I trymest

Wykonujesz badania prenatalne I trymestru?


  • Wszystkich głosujących
    40
W kwestii badań prenatalnych warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie. BArdzo często słyszy się lub czyta na forach, że kobiety nie chcą wykonywać testu Pappa czy też badań prenatlanych ponieważ bez względu na to czy dziecko będzie chore czy nie i tak urodzą, ale.... przecież jeśli okazuje się, że coś z dzieckiem jest nie tak, to przecież czasem po pierwsze można zastosować leczenie jeszcze w ciąży, a w przypadku poważnych wad płodu taka ciąża jest ciążą podwyższonego ryzyka, nie wspomnę już o porodzie. Dlatego też uważam, że warto się poważnie zastanowić nad chociażby testem zintegrowanym, który jest nieinwazyjny i najtańszy ze wszystkich tego typu.
 
reklama
W kwestii badań prenatalnych warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie. BArdzo często słyszy się lub czyta na forach, że kobiety nie chcą wykonywać testu Pappa czy też badań prenatlanych ponieważ bez względu na to czy dziecko będzie chore czy nie i tak urodzą, ale.... przecież jeśli okazuje się, że coś z dzieckiem jest nie tak, to przecież czasem po pierwsze można zastosować leczenie jeszcze w ciąży, a w przypadku poważnych wad płodu taka ciąża jest ciążą podwyższonego ryzyka, nie wspomnę już o porodzie. Dlatego też uważam, że warto się poważnie zastanowić nad chociażby testem zintegrowanym, który jest nieinwazyjny i najtańszy ze wszystkich tego typu.

Popieram w 100% :) Mozna jeszcze dodac, ze bialko Pappa wskazuje np. na funkcjonalnosc lozyska, nadcisnienie spowodowane ciaza itd. (kiedys pisalam tez o zaletach pappa).
 
@Megi86 dziękuję za odpowiedź. :) Zrobię jak radzisz. :)

To musi byc Twoja decyzja, ja Ci moge tylko napisac co ja bym zrobila na Twoim miejscu :) Cieszy mnie jednak, ze podjelas taka decyzje.

Ja dzis dostalam w koncu pelne wyniki i np. gdzie wstepne ryzyko dla trisomii 21, czyli dla zespolu downa wynosilo u mnie 1:508 (ryzyko tylko i wylacznie na podstawie wieku - 31 lat; im kobieta starsza tym ryzyko dla tej trisomii wzrasta czego bylam swiadoma) to juz ryzyko skorygowane wynosi tylko 1:10168 (test z krwi, wywiad [w tym ryzyko wstepne] i parametry z USG). Oznacza to, ze 1 na 10168 kobiet z podobnymi parametrami do moich urodzi chore dziecko, natomiast 10167 kobiet urodzi dzieci wolne od tej wady.

Czesto im starsza kobieta tym bardziej sie boi - ze wzgledu na ryzyko podstawowe (wiek) - jednak jak nawet widac na ww. przykladzie cala reszta wynikow tez ma ogromny wplyw, dlatego nie mozna myslec negatywnie.

Dodatkowo u mnie dla trisomii 18 i 13 < 20000

Ps. Za wynik, ktory moze wskazywac na mozliwe wady to 1:300. Im wyzszy np. 1:100, 1:50 itd tym wieksze prawdopodobienstwo wady. Wtenczas nalezy skonsultowac sie z genetykiem, ktory zaleci prawdopodobnie amniopunkcje.
 
To musi byc Twoja decyzja, ja Ci moge tylko napisac co ja bym zrobila na Twoim miejscu :) Cieszy mnie jednak, ze podjelas taka decyzje.

Ja dzis dostalam w koncu pelne wyniki i np. gdzie wstepne ryzyko dla trisomii 21, czyli dla zespolu downa wynosilo u mnie 1:508 (ryzyko tylko i wylacznie na podstawie wieku - 31 lat; im kobieta starsza tym ryzyko dla tej trisomii wzrasta czego bylam swiadoma) to juz ryzyko skorygowane wynosi tylko 1:10168 (test z krwi, wywiad [w tym ryzyko wstepne] i parametry z USG). Oznacza to, ze 1 na 10168 kobiet z podobnymi parametrami do moich urodzi chore dziecko, natomiast 10167 kobiet urodzi dzieci wolne od tej wady.

Czesto im starsza kobieta tym bardziej sie boi - ze wzgledu na ryzyko podstawowe (wiek) - jednak jak nawet widac na ww. przykladzie cala reszta wynikow tez ma ogromny wplyw, dlatego nie mozna myslec negatywnie.

Dodatkowo u mnie dla trisomii 18 i 13 < 20000

Ps. Za wynik, ktory moze wskazywac na mozliwe wady to 1:300. Im wyzszy np. 1:100, 1:50 itd tym wieksze prawdopodobienstwo wady. Wtenczas nalezy skonsultowac sie z genetykiem, ktory zaleci prawdopodobnie amniopunkcje.

Super @Megi86. Bardzo się cieszę [emoji846]
 
Kochane,
czy na badania prenatalne (USG + krew) przygotowywaliście się jakoś specialnie? Czy do krwi trzeba być na czczo?
Czy Tatusiowie mogli być z Wami podczas badania?
O co warto pytać?
Czy któraś z Was miała badanie w Neomedica w Poznaniu?
 
Kochane,
czy na badania prenatalne (USG + krew) przygotowywaliście się jakoś specialnie? Czy do krwi trzeba być na czczo?
Czy Tatusiowie mogli być z Wami podczas badania?
O co warto pytać?
Czy któraś z Was miała badanie w Neomedica w Poznaniu?

Nie trzeba sie specjalnie przygotowywac i nie trzeba byc na czczo :) Tata - jak najbardziej mile widziany :) Moj Maz chodzi ze mna na kazde USG by podgladac Bobo :p Hmm jesli lekarz jest rozmowny to sam bedzie opowiadal, a jesli nie to mozesz w trakcie USG - jesli bedziesz miala jakies pytania, watpliwosi - upewniac sie czy wszystko jest OK :) Mozesz zapytac sie o plec choc na ten czas to wg mnie loteria - 50/50, dlatego ja sie nawet nie pytalam ;) Milego dzionka i no stress :)
 
Ja do tej pory miałam 4 USG (3 kiedy słychać już serduszko). Niestety, mąż na żadnym jeszcze nie był. Za każdym razem był w pracy, pracuje w systemie 12 h. Dziś ma dniówkę, jutro nockę i np. 2 dni wolne. Chociaż różnie to wygląda w praktyce. Chociaż bardzo chcę. A kolejna wizyta u mojego ginekologa przypada 20 sierpnia, kiedy znowu jest w pracy. Załamał się facet, bo marzy żeby w końcu wejść zobaczyć ruchy dzieciątka i usłyszeć serduszko. Ale... 9 sierpnia mamy prematalne, jedziemy oboje i mamy nadzieje, że będzie możliwość wejść razem :)
 
reklama
Ja już po badaniach na USG wszystko ok czekam na wyniki krwi.. cieszę się bardzo bo jak zawsze człowiek się nakręca .. tata był na USG i mógł zobaczyć nóżki rączki itd. teraz czekamy na kolejne ..
 
Do góry