reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

reklama
Spotkanie w szpitalu mam pod koniec listopada i wtedy na pewno będę miała całe mnóstwo pytań, łącznie z tym o polkę położną. Dzięki za info i radę.
Hej,
I jak ten szpital Hietzing? Ja chciałam St. Joseph, a przydzielili mi Hietzing :( Trochę się zmartwiłam, bo wszyscy mi polecali St. Joseph i bardzo chciałam w nim rodzić. Termin mam dopiero w maju.
Byłaś w tym szpitalu? Będziesz tam też robić kurs przygotowujący?
Z góry dzięki!
 
Wie ktoś jak jest z przedszkolem w at? Chciałabym zapisać dziecko 3 lata od września tego roku, obecnie jeszcze przebywamy w PL, ale na jesień przeprowadzamy się do AT.
Interesuje mnie wszystko, terminy, opłaty, potrzebne dokumenty, godziny otwarcia. Na początek nie będę pracować tylko uczyć się języka, wtedy podobno mogę zostawić dziecko na krócej. Tak naprawdę każda informacja jest dla mnie ważna. Czy jeśli są miejsca w przedszkolu to można wybrać blisko miejsca zamieszkania, albo pracy?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
 
Marlenn jesli chcesz przedszkole to już terza szukaj i to prywatnego. Do Państwowego zapisy na rok 2020 już się skończyły, a i jeśli oboje rodziców nie pracuje to można o Państwowym pomarzyć, baaa nawet jak oboje rodziców pracuje to trzeba mieć fart...
 
Marlenn jesli chcesz przedszkole to już terza szukaj i to prywatnego. Do Państwowego zapisy na rok 2020 już się skończyły, a i jeśli oboje rodziców nie pracuje to można o Państwowym pomarzyć, baaa nawet jak oboje rodziców pracuje to trzeba mieć fart...
To chyba też zależy od tego gdzie się mieszka. My mieszkamy w gminie pod Linz i na żłobek czekaliśmy pół roku. Ale do przedszkola powiedzieli nam że córka będzie miała miejsce automatycznie jak skończy 3 lata.
 
@Nieckulae pewnie już urodziłaś :D
W pierwszej kolejności wyrabaisz akt urodzenia w odpowiednim dla Twojefo miejsca zamieszkani urzedzie i meldujesz dziecko(adres). W Wiedniu akt urodzenia albo odrazu w szpitalu z babypoint, albo w Bezirku w którym rodzisz-nie koniecznie mieszkasz.
E-Card przychodzi pocztą, z aktem urodzenia miedzynarodowym wyrabaisz paszport dziecka - obecnosc OBOJGA rodzicow obowiazkowa. Jesli nie planujesz wycieczki do PL mozesz odrazu umiejscowic akt urodzenia poprzez ambasade. Dla osob z daleka istnieje mozliwosc przyslania paszportu do do domu poczta. Z paszportem, e-card, aktem urodzenia, małżeństwa, dokumentami rodziców i ich Anmeldebescheinigung i Meldezettelem wyrabiasz dziecku jego Anmelde.
Jak juz je masz mozesz odeslac wniosek o Famielienbeihilfe (list przyjdzie po porodzie a do niego trzeba zalaczyc kopie Anmelde matki i dziecka)
Jak juz bedzie decyzja o przyznaniu FBH to skladasz papiery do ÖGK o Kinderbetreuungsgeld.
Poza Wiednie idzie to sprawniej i szybciej. Mozliwe ze macie jeden urzad od tego typu ratusz czy urzad gminy i wszystko zalatwisz w jednym miejscu ;)


Familienbonus Plus to ulga podatkowa, nie zasilek. Redukuje podatek albo na koniec roku, albo na biezaco u pracodawcy.
 
@Stella32 pewnie, że tak. Są gminy w NÖ gdzie np. poniżej 2.5 wogóle dziecka nie przyjmują. I w NÖ nie ma tylu prywatnych przedszkoli co w Wiedniu. A do przyjęcia dziecka do przedszkola wymagany jest meldunek w danej gminie. Gminy starają się zapewnić miejsce dzieciom od danego wieku i rozporządzać nimi chociażby na podstawie liczby narodzin w danej miejscowości. Taka przeprowadzka jak przybycie z PL jeat poza normą. Niebawem czeka nas przeprowadzka w okolice Baden. Przedszkola obok domu nie udało się dostać, mimo wniosku w terminie, rejonizacji i tego, że mała będzie mieć wtedy prawie 5 lat. Za to nieco dalej jakoś ją wcisneli. Dla niej miejsca nie ma bo spadliśmy im po prostu znikąd. Urzędniczka i tak poszła nam mega na rękę bo przyjeła wniosek tylko na podstawie Bauvetrag, bo zameldować będziemy się mogli dopiero po skończonej budowie...
 
reklama
@Nieckulae pewnie już urodziłaś :D
W pierwszej kolejności wyrabaisz akt urodzenia w odpowiednim dla Twojefo miejsca zamieszkani urzedzie i meldujesz dziecko(adres). W Wiedniu akt urodzenia albo odrazu w szpitalu z babypoint, albo w Bezirku w którym rodzisz-nie koniecznie mieszkasz.
E-Card przychodzi pocztą, z aktem urodzenia miedzynarodowym wyrabaisz paszport dziecka - obecnosc OBOJGA rodzicow obowiazkowa. Jesli nie planujesz wycieczki do PL mozesz odrazu umiejscowic akt urodzenia poprzez ambasade. Dla osob z daleka istnieje mozliwosc przyslania paszportu do do domu poczta. Z paszportem, e-card, aktem urodzenia, małżeństwa, dokumentami rodziców i ich Anmeldebescheinigung i Meldezettelem wyrabiasz dziecku jego Anmelde.
Jak juz je masz mozesz odeslac wniosek o Famielienbeihilfe (list przyjdzie po porodzie a do niego trzeba zalaczyc kopie Anmelde matki i dziecka)
Jak juz bedzie decyzja o przyznaniu FBH to skladasz papiery do ÖGK o Kinderbetreuungsgeld.
Poza Wiednie idzie to sprawniej i szybciej. Mozliwe ze macie jeden urzad od tego typu ratusz czy urzad gminy i wszystko zalatwisz w jednym miejscu ;)


Familienbonus Plus to ulga podatkowa, nie zasilek. Redukuje podatek albo na koniec roku, albo na biezaco u pracodawcy.
Dziękuję za info :-) jeszcze nie urodziłam 😊
 
Do góry