reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kilka pytań o urlop macierzyński.

Dmalw

Fanka BB :)
Dołączył(a)
28 Kwiecień 2019
Postów
3 389
Hej,potrzebowałbym Waszej pomocy bo mi głową paruje i czuję już lekka irytację.

Jestem w 38 TC i lada dzień będę rodzić.
Jestem na umowie o zastępstwo i wiem,że koleżanka wraca we wrześniu no i ja siłą rzeczy wypadam we wrześniu.

I teraz....
1. Kadrowa powiedziała mi,że powinnam mieć L4 do samego porodu - a skąd ja mam wiedzieć kiedy urodzę?!

2. Kadrowa stwierdziła, że od urodzenia dziecka mam 14 dni na odniesienie wniosku o ZASIŁEK macierzyński (jeśli chce rok czasu 80%) i dostarczenie aktu urodzenia.
Moim zdaniem powinnam złożyć wniosek o URLOP macierzyński i mam na to 21 dni, a nie 14?

3. Jeżeli już nieoficjalnie wiem,że koleżanka wraca we wrześniu i kończy mi się umowa,to o jaki okres wpisać we wniosku o przyznanie urlopu? Moim zdaniem na równy rok bo oficjalnie nie dostałam wypowiedzenia. I pytanie od kiedy? Skoro kadrowa mówi,że L4 do dnia porodu to datą urlopu jest dzień PO L4,czy data urodzenia?

4. Czy to ja,czy pracodawca we wrześniu (zakończenie umowy) przekazuje informacje do ZUS o konstytucje wypłaty macierzyńskiego? Moja kadrowa średnio się orientuje i mówi,że będziemy w kontakcie ale ja już wolę się przygotować aby później się nie denerwować.

4. Jak dobrze rozumiem, po urodzeniu szpital do mojego USC wysyła kartę urodzenia dziecka ,a ja w ciągu 21 dni powinnam je zarejestrować,wówczas dotrzymuje akt urodzenia i nadany nr PESEL?


Z góry baaaaaardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienia bo jakoś nerwowo się nakręciłam dzisiaj z powodu tych rozbieżności.[GROUP=][/GROUP]
 
reklama
1. L4 ciagniesz do dnia porodu - normalnie na kolejnej wizycie prosisz o l4 na kolekne 2-3 tygodnie, jak do tej pory. Jak urodzisz to l4 sie przerywa i tyle.

2. Urlop macierzynski zaczyna sie w dniu urodzenia dziecka. Nawet jesli mialanys jeszcze na ten dzien l4, nawet jesli urodzisz minute przed polnoca - dzien urodzin to pierwszy dzien urlopu.
 
Po l4 idziesz jak ci się kończy a jak w czasie l4 urodzisz to przechodzi to na macierzyński. Macierzyński od dnia porodu możesz na rok. Nie ma znaczenia że masz umowę na zastępstwo. Wydaje mi się, że papiery do zusu powinien złożyć pracodawca,ale zadzwoń do ZUS i się upewnij. Pesel i akt urodzenia dostajesz od reki w urzędzie.
 
Jak wyżej L4 przechodzi w macierzyński. Co do urlopu to musisz złożyć wniosek po porodzie o urlop macierzyński i jeśli chcesz to też rodzicielski płatne albo 100 a potem 60% albo cały czas 80%. Wysokość zasiłku wyliczana jest z dochodów z ostatniego roku. Do wniosku musisz dołączyć akt urodzenia i oświadczenie że partner nie bierze tacierzynskiego. To wszystko do pracodawcy w terminie 21dni od daty porodu a on ma obowiązek złożyć resztę dokumentów do ZUSu, im wcześniej złożysz tym wcześniej dostaniesz zasiłek.
 
U mnie pracodawca wysłał mi druk w którym deklarowałam w jakiej wysokości chce zasiłek (procentowo) oraz kadrowiec sam wyliczył dokładnie od kiedy do kiedy mam wnioskować o urlop, papiery wyslal sam do Zusu i z tego co pamiętam miałam na to 14 dni. Wydaje mi się ze tak to powinno wyglądać no bo skąd masz wiedzieć czy wpisac urlop przykładowo od 14 czy 15
L4 tak jak ktoś wyżej pisał ciagniesz A w momencie narodzin przerywa się automatycznie
 
L4 tak jak piszą dziewczyny jest przerywane na rzecz macierzyńskiego ze szpitala dostaniesz zaświadczenie o odbytym porodzie wniosek o urlop razem z zaświadczeniem i aktem urodzenia (ksero) wysyłasz do kadr oni przekazują dokumenty do ZUS. Jeżeli zakład prafy zatrudnia więcej jak 20 osób to zakład pracy płaci ci zasiłek a jeśli mniej to ZUS. Ile masz dni to nie pamiętam ale lepiej prędzej juz później bo wtedy dostaniesz szybciej zasilek. Po zakończeniu umowy dalej ZUS wypłaca zasiłek a dokumenty przekazuje pracodawca. Akt urodzenia i pesel tak jak piszesz dostaniesz w urzędzie po zarejestrowaniu dziecka
 
Jak mi się umowa skończyła (na czas określony) w trakcie macierzyńskiego - to musiałam napisać w ZUSie pismo: "W związku z rozwiązaniem umowy o pracę w dniu ...... proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego za okres od .... do ... " (daty podała mi pani w ZUS). Ale to już dość dawno było, więc mogło coś się w tym zakresie zmienić. Wątpię, że po ustaniu stosunku pracy zakład pracy jakiekolwiek dokumenty będzie dostarczał do ZUSu, więc @Magda8888 to chyba nie do końca jest tak jak piszesz "a dokumenty przekazuje pracodawca."
 
Jak dzwoniłam do zus-u to na infolinię babeczkami powiedziała że po ustaniu zatrudnienia to pracodawca wysyła specjalny druk do zus-u i ja już nic nie robię.
jedyne co mnie przeraża, to fakt że jestem świadoma że na infolinię otrzymuje się różne informacje od różnych osób....


boję się tylko tego że we wrześniu jak skończy mi się umowa to coś przegapię i nie dostanę wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
Jak mi się umowa skończyła (na czas określony) w trakcie macierzyńskiego - to musiałam napisać w ZUSie pismo: "W związku z rozwiązaniem umowy o pracę w dniu ...... proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego za okres od .... do ... " (daty podała mi pani w ZUS). Ale to już dość dawno było, więc mogło coś się w tym zakresie zmienić. Wątpię, że po ustaniu stosunku pracy zakład pracy jakiekolwiek dokumenty będzie dostarczał do ZUSu, więc @Magda8888 to chyba nie do końca jest tak jak piszesz "a dokumenty przekazuje pracodawca."
 
reklama
@Dmalw Mi na infolinii powiedzieli, aby pisać do nich maile, bo wówczas masz odpowiedź na piśmie ;-)
Zresztą możesz spróbować zadzwonić jeszczae do swojego oddziału ZUS i ich zapytać jak to wygląda.
 
reklama
właśnie to co mnie dziwi, to to że do mojego zus-u nie można się dodzwonić bo od razu jest się przekierowanym na infolinię [emoji44]
@Dmalw Mi na infolinii powiedzieli, aby pisać do nich maile, bo wówczas masz odpowiedź na piśmie ;-)
Zresztą możesz spróbować zadzwonić jeszczae do swojego oddziału ZUS i ich zapytać jak to wygląda.
 
Do góry