reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szczepienie w ciąży! Dylemat

Podstawowe źródło danych na chwilę obecną to informacje zbierane przez CDC w USA, gdzie szczepiono od samego początku ciężarne z grup ryzyka. Informacje stale aktualizowane, na chwilę obecną nie widać żadnych istotnych statystycznie różnic w przebiegu ciazy/ częstości poronień/ wadach płodu czy chorobach po urodzeniu miedzy populacja zaszczepionych a niezaszczepionych na COVID.
Polecam lekturę wszystkim, którzy wolą naukowe źródła od "a ja słyszałam, że podobnoooo..." ;)
Tutaj na przykład link do pierwszych opublikowanych badan: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2104983

P. S. Ja zaszczepiona już obiema dawkami Pfizera, zarówno ja jak i dzidzior mamy się dobrze :)
I ja również :)) ludzie za pół roku i tak wszyscy będą musieli się zaszczepić covid z nami będzie już do końca życia i to się nie skończy. Trzeba się chronić póki nie jest za późno a jak pójdziecie do porodu i albo przed porodem złapiecie deltę to zobaczymy
 
reklama
Ja nie będę się szczepić w ciąży. Nie ma wiarygodnych badań w tym zakresie, a kilkomiesieczne badania mnie nie przekonują. Mąż się zaszczepił, bo musiał. Córka 15lat się zaszczepiła tylko ze względu na to bo chciała jechać na wakacje. Ale ja będąc teraz w 27tyg ciąży nie zamierzam się szczepić. Boję się nie tylko o siebie i nienarodzonego jeszcze synka, ale i o resztę rodziny. Być może zaszczepię się po porodzie, ale to też nie jest jeszcze pewne. Mnie nie przekonuje preparat w fazie badań i WARUNKOWO dopuszczony, za który nikt nie chce wziąć odpowiedzialności, począwszy od frim ktore je produkuje skończywszy na lekarzach.
A wiesz, co oznacza WARUNKOWE dopuszczenie?
 
Ja już po 2 dawkwavh 2 dawka przyjęta w skończonym 29 tygodniu. Po pierwszej niesamowity bol ręki po drugiej totalnie nic się nie działo... ale to kwestia indywidualna. Nikt chyba nie pomoże podjąć ostatecznie decyzji. Ja nadal nie wiem czy zrobiłam dobrze ale cieszę się że już jestem w pełni zaszczepiona imam nadzeije ze zrobiłam wszystko co najlepsze d mojego nie narodzonego dziecka, dla mojego trzylatka i dla siebie.
A ja uważam że nigdy człowiek nie jest pewny w 100% żadnej decyzji. Wybiera to, co na dany moment uważa za słuszne 😊
 
Ostatnio słyszałam wywiad z jakimś lekarzem,że szczepienie chyba przed 21 i po 34 tygodniu ciąży nie daje żadnych przeciwciał dziecku. Więc argument o przekazywaniu przeciwciał nie zawsze jest trafny.
 
Ostatnio słyszałam wywiad z jakimś lekarzem,że szczepienie chyba przed 21 i po 34 tygodniu ciąży nie daje żadnych przeciwciał dziecku. Więc argument o przekazywaniu przeciwciał nie zawsze jest trafny.
Czy jeśli argument nie zawsze jest trafny a metoda nie jest w 100% skuteczna to należy je odrzucić?
 
Czy jeśli argument nie zawsze jest trafny a metoda nie jest w 100% skuteczna to należy je odrzucić?
Ale ja tego nie pisałam w kontekście,żeby odrzucić. Nie dopowiadaj swojej historii. Chodziło mi o to,że gdy kobieta decyduje się na szczepienie w ciąży to niech to zrobi w odpowiednim tygodniu.
 
Ostatnio słyszałam wywiad z jakimś lekarzem,że szczepienie chyba przed 21 i po 34 tygodniu ciąży nie daje żadnych przeciwciał dziecku. Więc argument o przekazywaniu przeciwciał nie zawsze jest trafny.
Hm, może badanie na małej grupie, ale wnioski zupełnie odwrotne do tego, co piszesz: Link do: COVID vaccine earlier in pregnancy leads to better antibody transfer to baby

Edit: Jednak czytanie o 7 rano ma swoje konsekwencje :) w badaniu mowa o pacjentkach w 3 trymestrze, jest tylko hipoteza, że szybsze szczepienie może dawać jeszcze lepsze efekty. Przepraszam za sianie fake newsa!
 
Ostatnia edycja:
Po porodzie to ja nie mam żadnych wątpliwości. Natomiast teraz .... To jest moj dylemat. Co zrobic teraz będąc w ciąży....
Kochana, piszę jako medyk, zaszczep się, odczekaj jednak do czasu jsk zakończy się organogeneza płodu. Teoretycznie 14 tydzień. Daj sobie czas do 16tc. Covid w ciąży jest dramatem.
 
reklama
Do góry