reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na czas określony, kolejna ciąża w trakcie urlopu macierzyńskiego

Dołączył(a)
17 Marzec 2013
Postów
6
Witam serdecznie

Mam taką sytuację a mianowicie miałam umowę z zakładem pracy do dnia porodu tj. do 06,01,2013r. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do 22,06,2013r. Czy miałabym wypłacane jakieś pieniążki gdybym zaszła w trakcie tego urlopu macierzyńskiego w kolejną ciążę? Jeśli tak, to przez ile miesięcy? I czy wysokość tego wynagrodzenia byłaby taka sama jak na tym obecnym urlopie? Bo jak dobrze rozumiem drugiego url. macierzyńskiego bym nie miała (bo nie jestem już wtedy osobą zatrudnioną).

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
reklama
Skoro w dniu porodu rozwiązana została umowa z pracodawcą to już teraz jesteś osobą niepracującą, urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikom. Prawdopodobnie teraz pobierasz zasiłek macierzyński z ZUS i należy ci się tak długo jak moglabys przebywać na urlopie macierzyńskim. ZUS jednak nie zapewni ci świadczeń finansowych po tym terminie. Możesz znaleźć nową pracę, zarejestrować się w UP i szukać za ich pośrednictwem, albo jeśli nie chcesz podejmowac pracy zapytać w MOPS o to czy spełniasz kryteria do pomocy socjalnej. Proszę mnie poprawić jeśli źle mówię :)

Pozdrawiam
 
Czyli jak piszesz to nie dostawałabym tej samej kwoty od ZUSu na drugie dziecko? Tak? Mimo, iż zaszłam w drugą ciąże na urlopie macierzyńskim...
 
Ale jeśli umowa z pracodawcą była do dnia porodu i zakończyła się to nie jesteś na urlopie macierzyńskim tylko pobierasz zasiłek macierzyński a to zupelnie co innego.
 
Mam taką sytuację a mianowicie miałam umowę z zakładem pracy do dnia porodu tj. do 06,01,2013r. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do 22,06,2013r.
Nie jest Pani na urlopie macierzyńskim. Jest Pani bezrobotna i pobiera Pani zasiłek macierzynski z ZUS.

Czy miałabym wypłacane jakieś pieniążki gdybym zaszła w trakcie tego urlopu macierzyńskiego w kolejną ciążę? Jeśli tak, to przez ile miesięcy? I czy wysokość tego wynagrodzenia byłaby taka sama jak na tym obecnym urlopie?
Nie.

Bo jak dobrze rozumiem drugiego url. macierzyńskiego bym nie miała (bo nie jestem już wtedy osobą zatrudnioną).
Nie. jest Pani teraz bezrobotna, a nie zatrudniona. Zatrudnienie skonczyło sie w dniu porodu.
 
Rozumiem, czyli w trakcie jak teraz ZUS mi wypłaca zasiłek macierzyński i w tym czasie zaszłam w drugą ciążę, to na to drugie dziecko też mi będą wypłacać zasiłek macierzyński. Dobrze zrozumiałam???
I druga kwestia-czy jak mi się skończy ten pierwszy zasiłek i poszłabym z powodu drugiej ciąży na L-4 (np.gdybym źle się czuła) to ZUS też ma prawo mi wypłacać ten zasiłek? Jeśli tak to do kiedy? (tylko do dnia porodu czy np.60% poprzedniego zasiłku przez rok)?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Kobiety bezrobotne nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego (poza przypadkiem kiedy ZUS przejmuje zobowiązanie po pracodawcy - czyli jak w przypadku twojego PIERWSZEGO dziecka). Na L4 też można przejść tylko w przypadku bycia pracownikiem albo będąc zarejestrowanym w UP i pobierając zasiłek. W przypadku drugiej ciąży należy ci się opieka medyczna i możesz dowiedzieć się o świadczenia socjalne.
 
reklama
Do góry