reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Adeline 89 czasem jest tak, że w płynie owodniowym, który pobierają jest za mało komórek i materiału genetycznego, co uniemożliwia analizę. Może to zależeć od wieku ciąży, a być może jest to cecha indywidualna. Niestety takie są przepisy dobrej praktyki lekarskiej, że przez telefon informacji o wyniku się nie udziela. Najlepiej spotkać się z lekarzem osobiście i spokojnie porozmawiać. Wiem, że to dla Ciebie niekomfortowa sytuacja, ale wierz mi, oni to rozumieją. Niestety nie mogą przeskoczyć pewnych procedur. Ponowne wykonanie badania to niestety ponowne ryzyko. Być może jednak niepotrzebnie się denerwujesz, rozmowa z lekarzem w gabinecie powinna pomóc Ci podjąć decyzję.
Ale czy jest możliwość że choć trochę czegoś wychodowali, powiedzą mi co wyszło? Ja miała amnio między 14 a 15 tyg ,a ile zazwyczaj płynów jest pobieranych. Ja nie zdecyduje się już na to. A terminacji i tak nie chce zrobić.

Napisane na Lenovo A6020a40 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
O to niestety musisz ich spytać. Obawiam się jednak, że jeśli dostałaś informację o konieczności powtórnego pobrania, to możesz nie otrzymać żadnego wyniku. Ja nie wiem dokładnie, ile płynu powinno się pobierać, ale lekarze na pewno to wiedzą i przeprowadzili pobranie prawidłowo, a na pewne zdarzenia losowe, takie jak np. zbyt mała ilość komórek w płynie nie mają wpływu. Ilość komórek w płynie owodniowym powinna rosnąć wraz z wiekiem ciąży (ale trzeba pamiętać, że amniopunkcję można wykonać tylko do określonego wieku ciąży ze względu na wzrastające ryzyko), dlatego ponowne pobranie w późniejszym terminie może rozwiązać problem. W obecnej sytuacji musisz się zastanowić, co da ci wynik amniopunkcji. Nieprawidłowy jest podstawą do terminacji ciąży. Ale jak sama piszesz, nie chcesz tego robić i ponownie przechodzić przez badanie. Może lepiej nieinwazyjne? A dlaczego w ogóle zostałaś skierowana na dalszą diagnostykę? Czy miałaś nieprawidłowy wynik badań biochemicznych lub USG?
 
NT 8mm i obrzęk płodu poza tym nic więcej oczywiście papa zła ale to wiadomo było przy tym NT. Myślałam,że jak będę wiedzieć pomogę dziecku dobierając szpital czy w łonie,to mnie najbardziej pociągnęło do amniopunkcji ,a tak nie chciałam

Napisane na Lenovo A6020a40 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Myślę, że pokładałaś w badaniu zbyt wielkie nadzieje. Amniopunkcja jest sposobem pobrania komórek do dalszych badań genetycznych. No właśnie, genetycznych. Badania genetyczne nie powiedzą wprost, że dziecko ma chore serduszko (i wtedy można szukać sposobu leczenia w łonie matki lub dobierać szpital). Myślę, że to wada dająca jakieś objawy widoczne w badaniu USG lub osłuchiwaniu bicia serca dziecka. Badania genetyczne wskażą nieprawidłowości genetyczne, których następstwem mogą być np. wady serca, ale nie powiedziane, że wystąpią one już w rozwoju płodowym, czy w ogóle wystąpią, to już badane jest innymi metodami. Nieprawidłowy wynik Pappa czy zbyt wysoka przezierność karkowa mogą świadczyć o jakimś zaburzeniu genetycznym, ale nie muszą. Czasami się mylą. Można to zweryfikować testami genetycznymi. Uważam, że każda matka ma prawo wiedzieć przed urodzeniem dziecka, czy coś mu dolega, aby przygotować się na wszelki możliwy sposób do wychowywania go. Niestety nie wszystko możemy na tym etapie zbadać. Proszę, porozmawiaj z lekarzem, powiedz mu czego oczekiwałaś od badania i jakie masz teraz obawy. Udzieli Ci informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. Trzymam kciuki, aby wszystko Ci się ułożyło.
 
Ale czy jest możliwość że choć trochę czegoś wychodowali, powiedzą mi co wyszło? Ja miała amnio między 14 a 15 tyg ,a ile zazwyczaj płynów jest pobieranych. Ja nie zdecyduje się już na to. A terminacji i tak nie chce zrobić.

Napisane na Lenovo A6020a40 w aplikacji Forum BabyBoom
Jeśli chciała byś sie dowiedzieć co konkretnie sie stało radzę zadzwonić bezpośrednio do laboratorium gdzie robiono kariotypy. Nie podają w nich wyniku przez telefon (słowami, ale całkiem możliwe że tonem Wypowiedzi dadzą do zrozumienia).

U ciebie prawdopodobnie nie ma wyniku bo chodowli komórkowa sie nie powiodła. Czasem tak sie dzieje, zwykle z przyczyn wyjaśnionych przez koleżankę powyżej. Poza tym do "wyniku" konieczne jest zbadanie określonego minimum komórek. Może u ciebie nie było dość komórek do tego minimum oficjalnego wyniku badania ale jakies tam zbadać sie udało?
 
Jeśli chciała byś sie dowiedzieć co konkretnie sie stało radzę zadzwonić bezpośrednio do laboratorium gdzie robiono kariotypy. Nie podają w nich wyniku przez telefon (słowami, ale całkiem możliwe że tonem Wypowiedzi dadzą do zrozumienia).

U ciebie prawdopodobnie nie ma wyniku bo chodowli komórkowa sie nie powiodła. Czasem tak sie dzieje, zwykle z przyczyn wyjaśnionych przez koleżankę powyżej. Poza tym do "wyniku" konieczne jest zbadanie określonego minimum komórek. Może u ciebie nie było dość komórek do tego minimum oficjalnego wyniku badania ale jakies tam zbadać sie udało?
Ogólnie to tam dodzwonić się nie można wcale musiałam specjalnie jechać żeby na wizytę do genetyka się zapisać. Napisałam i e-mail ,zresztą sami powiedzieli ,że się odezwa więc niech dzwonią. Jestem taka zła ,że nigdzie nie będę jeździć skoro oni nie mają laski nawet poinformować.

Napisane na Lenovo A6020a40 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Witam.
Czytam Was i ciągle trzymam kciuki za kazde dzieciątko :-*
Adeline ja miałam bardzo podobna sytuacje tylko u mnie przedłużali hodowlę, po 3 tygodniach delikatnie rosła cała hodowla.. Musiałam czekać 7 tygodni po czym i tak zadzwonili ze amino nie wyszło.. Na sam koniec bo byl to już 21 tydzień i 3 dzień zadzwonili i zapytali czy na własny koszt mogą z tego co mają zrobić fisha bo już za malo czasu na cokolwiek było.. W 21 tygodniu i 6 dniu zadzwonili że jest zdrowy chłopczyk..:- )
A co jeśli byl by chory 1 dzień zostawili mi na decyzje.. Nie poddawaj sie ja bym zrobila powtórne badanie zeby właśnie tak jak piszesz jak najbardziej pomóc maleństwu po porodzie.
Trzymajcie się!

Napisane na ALCATEL ONE TOUCH 7041X w aplikacji Forum BabyBoom
 
Ogólnie to tam dodzwonić się nie można wcale musiałam specjalnie jechać żeby na wizytę do genetyka się zapisać. Napisałam i e-mail ,zresztą sami powiedzieli ,że się odezwa więc niech dzwonią. Jestem taka zła ,że nigdzie nie będę jeździć skoro oni nie mają laski nawet poinformować.

Napisane na Lenovo A6020a40 w aplikacji Forum BabyBoom
Ale ja nie mowię do lekarza czy do poradni genetycznej tylko konkretnie do laboratorium. Tam zawsze mniejszy ruch telefoniczny niż so sekretariatu gdzie zapisują na wizyty...
 
reklama
dodzwoniłam się i powiedzieli,że materiał okazał się bezużyteczny nic nie wyhodowali , nie rozumiem tego ,że nic kompletnie im nie wyszło to są jakieś jaja. I mnie namawiała żebym znów zrobiła sobie amnio , bo to jest na "całe życie " dziękuje całe życie już mi się odechciało wszystkiego i nie będę miała zamiaru mieć dzieci i więcej się o nie starać. Jedynie na co jestem zapisana to na badanie cytogenne kardiotypów swojego i męża to zrobię. Mówię do niej ,a jeśli drugi raz nic nie wyjdzie to co? A ona eee to się rzadko zdarza :/ wspaniale...
 
Do góry