reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

reklama
Nifty to nazwa handlowa jak Panorama, Harmony itd., oczywiście moze byc tak, że ktores laboratorium/test jest bardziej wiarygodne. Ale ta kobieta wyraznie pisze o badaniu wolnego DNA płodowego, nie o pappie. Nie wczytywalam się, czy ujawnia, jakiej firmy test robila ona/inne osoby w tej sytuacji, z ktorymi ma kontakt Link do: Non-invasive prenatal DNA test NIPT false negative results
No i już wiem wszystko. chyba ;) hehehe Artykuł dt nipt- a'la nasza polska papp :
NIPT is not a diagnostic test. Its results are based merely on statistical risk calculations. Therefore, NIPT will not offer you yes or not answer
tłumaczenie:
NIPT nie jest testem diagnostycznym. Jego wyniki opierają się jedynie na statystycznych obliczeniach ryzyka. Dlatego NIPT nie zaoferuje Ci odpowiedzi „tak” lub „nie”
i jeszcze w opisie jest info że mowa o testach kupnych- nie są to badania przeprowadzane w labolatorium, tym bardziej w BGI, gdzie robione są NIFTYpro
 
Dziewczyny, mam wyniki NIFTY, więc podrzucam skoro teraz o tym mowa.
Na dole macie tabele czułości testu dla poszczególnych wad.

Zobacz załącznik 992522

Tak wygląda przetłumaczony wynik testu NIFTY Pro, dostajecie też oryginał, zanim wyślą wynik to macie info, że można się zalogować do panelu i go pobrać. Mi krew pobrano we wtorek o 10:00, a wynik był dzisiaj po godzinie 9:00. DNA było badane w laboratorium BGI w Hongkongu.

Test mnie uspokoił, co prawda nie na 100%, jakoś tak spodziewałam się czegoś więcej, sama nie wiem czego i tak przypuszczałam, że przy mojej schizie nadal będę gdybać, mimo, że ryzyko z 1:227 spadło do 1:536 mln, a test jest dość czuły, więc liczę, że nie znajdę się w tym 0,01% błędu :) Jeśli chodzi o błędne wyniki, to raczej spotykałam się z wpisami sprzed kilku lat, w przypadku polskich wpisów błędy pojawiały się w przypadku próbek badanych w laboratorium w Polsce lub w przypadku testów podobnych do NIFTY, jest tego trochę.

Akurat siedziałam w poczekalni do endokrynologa i patrzył na mnie chłopak z ZD, byłam przerażona, gdy nagle piknął mi telefon, że są wyniki, zaczęłam się trząść i w uszach słyszałam tylko walenie mojego serca. Stwierdziłam, że to pewnie zły znak, ale uspokoiłam się patrząc na ten wynik, jutro go skonsultuje z lekarzem, podpytam, dlaczego trisomie nadal się podaje w formie statystycznej jako ryzyko, skoro to nie jest test statystyczny. Na amniopunkcje się nie decyduje, mam większe ryzyko powikłań po amnio niż wyniku fałszywego. Teraz pozostaje znowu się cieszyć ciążą i czekać na widok całej kości nosowej na USG.

Podsumowując, jeśli mogłabym coś komuś doradzić. Jeżeli amniopunkcja Was nie przekonuje, przerwanie ciąży i tak nie wchodzi w grę lub nie chcecie czekać to warto, dla spokoju ducha, zdrowia swojego i dziecka wykonać taki test o ile finanse pozwolą, jeżeli chcecie mieć bardziej dokładny test, bo jedni mówią, że amnio to 100% inni twierdzą, że nadal 99,99%, a jesteście w stanie poczekać na zabieg i wyniki "nieco" dłużej to wtedy śmiało decydować się na amnio, ja bym tak zrobiła, ale nie dałabym rady psychicznie tyle czekać.
A ja robiłam w poniedziałek i nie mam wyniku jeszcze :(
 
Cześć wszystkim,
trafiłam tutaj ze względu na to iż waham się co do robienia amniopunkcji, strasznie się boję. Jestem po USG prenatalnym, 13 tc, kość nosowa obecna, przezierność karku w normie, jedyne co zmartwiło lekarza to przepływ żylny, który zakwalifikował mnie do grupy ryzyka, jakiś fragment wykresu był nieprawidłowy.. byłam załamana, lekarz zlecił robienie testów PAPPA. Wczoraj odebrałam wynik, skorygowane ryzyko 1:210 trisomii 21. Dodam, że mam 21 lat i nie przebyłam żadnych chorób, dalej jestem w szoku bo nawet do głowy mi nie przychodziło, że w tak młodym wieku mogę być w wysokiej grupie ryzyka. Dostałam skierowanie na amniopunkcję, nie wiem co robić, z jednej strony czuję, że z nerwów nie wytrzymam całej ciąży w niewiedzy, a z drugiej boję się wyniku, jak okaże się zły to nie chcę nawet myśleć jak to będzie..
Czy w tak młodym wieku zdecydowałybyście się na amniopunkcje? Rodzina mi odradza, twierdzi, że skoro usg nie było najgorsze tylko ten przepływ nie tak, a PAPPA to tylko statystyki dokładam sobie tylko stresu.. ale z drugiej strony chyba lepiej dmuchać na zimne..
Cześć, tez mam 21 lat. W tamtym roku robiłam amniopunkcję, u mnie niestety ZD potwierdził sie, tylko ryzyko z testu pappa i usg miałam większe niż 1:4
 
Jakie miałaś ryzyko? Robiłaś dodatkowe testy czy od razu amnio?
Usg miałam w 13+4tc, w tym samym dniu miałam pobrana krew do pappy. Skierowali mnie odrazu po usg ultrasonograficznym na amniopunkcje(nie czekając na pappe z krwi i te ryzyka bo usg było tragiczne) Po 2tyg miałam robiona amniopunkcje, po amniopunkcji odebrałam wynik pappy (Ryzyko na wyniku było podane tak: ZD>1:4 ryzyko ZP 1:59 I ZE tez miałam wysoki ale nie pamietam jaki) byłam przerażona, pozniej 5 tyg czekałam na wynik amniopunkcji który potwierdził ZD. Żadnych badan wiecej nie robiłam...
 
Rozumiem i co zdecydowałaś ? Jeżeli moge zapytać? Bardzo mi przykro :( w ogóle taka młodziutka osoba az ciezko w to uwierzyć ale widać wiek czasami nie ma znaczenia...ale bardzo długo czekałaś na wynik 5 tyg szok
 
Rozumiem i co zdecydowałaś ? Jeżeli moge zapytać? Bardzo mi przykro :( w ogóle taka młodziutka osoba az ciezko w to uwierzyć ale widać wiek czasami nie ma znaczenia...ale bardzo długo czekałaś na wynik 5 tyg szok

Też byłam w szoku że w takim wieku coś może być nie tak.. ja jednak zdecydowałam się na amnio, jutro mam badanie, bardzo się stresuje. Aż nie chce myśleć jak dłużyć będzie się czas oczekiwania na wynik..
 
reklama
Do góry