reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy można latać samolotem w pierwszych tygodniach ciąży

Dziewczyna82

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Listopad 2011
Postów
915
Pytanie mam odnosnie lotu samolotem czy w pierwszych tygodniach można latać czy są przeciwwskazania?

Napisane na EVA-L09 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Które dokładnie tygodnie masz na myśli?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powszechnie twierdzi się, że pierwszy trymestr i ostatni trymestr (a raczej ostatnie tygodnie) to nie najlepszy czas na podróże samolotem. Znam jednak sytuacje i przypadki że lekarze nie mieli nic przeciwko i kobiety swobodnie podróżowały samolotem na początku ciąży.

Spotkałam się jednak raz z opinią (cenionego terapeuty dziecięcego), że latanie w pierwszym trymestrze może mieć wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. W jaki sposób oraz jakie negatywne tego skutki mogą się pojawić w przyszłości, tego nie wiem dokładnie.

Postaram się wyszukać informacji, artykułów oraz badań naukowych które pomogą mi kompetentnie i merytorycznie odpowiedzieć na to pytanie ale poproszę o chwilę cierpliwości. Wrócę z odpowiedzią w najbliższych dniach.

Pozdrawiam
 
Które dokładnie tygodnie masz na myśli?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powszechnie twierdzi się, że pierwszy trymestr i ostatni trymestr (a raczej ostatnie tygodnie) to nie najlepszy czas na podróże samolotem. Znam jednak sytuacje i przypadki że lekarze nie mieli nic przeciwko i kobiety swobodnie podróżowały samolotem na początku ciąży.

Spotkałam się jednak raz z opinią (cenionego terapeuty dziecięcego), że latanie w pierwszym trymestrze może mieć wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. W jaki sposób oraz jakie negatywne tego skutki mogą się pojawić w przyszłości, tego nie wiem dokładnie.

Postaram się wyszukać informacji, artykułów oraz badań naukowych które pomogą mi kompetentnie i merytorycznie odpowiedzieć na to pytanie ale poproszę o chwilę cierpliwości. Wrócę z odpowiedzią w najbliższych dniach.

Pozdrawiam
8 - 10 tydzień

Napisane na EVA-L09 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Swego czasu dużo latałam i często spotykałam kobiety w ciąży na pokładzie. Wydaje mi się jednak, że jest to kwestia bardzo indywidualna i najlepiej będzie, jeśli zapytasz swojego lekarza, czy widzi jakieś przeciwskazania, czy nie.
 
Zgadzam się z @Karmelove :) Ja ostatni raz leciałam samolotem w zeszły czwartek, a i wcześniej też leciałam :) Nie były to długie loty, każdy po ok 3 h, ale zawsze przed lotem byłam na kontroli u lekarza.
 
Wciąż poszukuję jakiś publikacji naukowych związanych z tym tematem ale to co jeszcze mogę dodać od siebie to:
- każdorazowo przed lotem należy się udać na wizytę kontrolą
- warto poprosić o zaświadczenie lekarskie (lekarz nie wypisze dokumentu zezwalającego na podróż, bo raczej nikt się pod takim dokumentem w ciąży nie podpisze) ale na zaświadczeniu określi wiek ciąży; zaświadczenie lekarskie może być wymagane przez linie lotnicze od kobiet w widocznej ciąży, jednak warto mieć takie ze sobą na wszelki wypadek, gdyby potrzebna nam była pomoc lekarska, dzięki temu lekarz udzielający pomocy ma dokładne i świeże informacje o naszym stanie; teoretycznie podróżować można do 36 tyg
- podróże samolotem odradza się kobietom w ciążach bliźniaczych, które są z reguły klasyfikowane jako ciąże o podwyższonym ryzyku; jeśli jednak nie ma obciążonego wywiadu położniczego i ciąża przebiega prawidłowo można podróżować w ciąży z bliźniakami do 32 tyg

Przeciwwskazaniem do podróżowania w ciąży na każdym jej etapie może być sam kierunek, np. Afryka, kierunki gdzie wysokość geogr przekracza 3000 m n p m. Absolutnie odradzam również podróże w miejsca, gdzie stan sanitarny i woda pozostawiają wiele do życzenia... Tego chyba tłumaczyć nie trzeba :)
 
Dziękuję bardzo. To podróż z UK do Polski. Trochę się po prostu martwię.

Napisane na EVA-L09 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Zgłębiłam temat w publikacjach naukowych i zebrałam dla Was najważniejsze informacje. Doszukałam się konkretnych informacji nt dłuższych podróży.

Przeciwwskazaniem do interkontynentalnych podróży samolotem kobiet w I trymestrze ciąży mogą być:
- choroby przewlekłe: wady serca lu układu krążenia, ciężka anemia lub wady zastawkowe serca
- czynniki położnicze takie jak: poronienie, poród przedwczesny lub ciąża ektopowa w przeszłości
- zatrucie ciążowe, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze w poprzedniej ciąży (chociaż tutaj bym polemizowała, ponieważ każda ciąża jest inna i należy brać pod uwagę aktualny stan pacjentki i jej ciąży)
- poronienie zagrażające lub krwawienie domaciczne w aktualnej ciąży
- wiek kobiety - powyżej 35 rż i poniżej 15 rż (tutaj również bym polemizowała)
- środowiskowe czynniki ryzyka takiej jak: duże wysokości nad poziomem morza, rejony malaryczne lub takie, gdzie obowiązkowe są szczepienia przed wjazdem do danego kraju (np. na żółtą gorączkę).

Na pokładach samolotów jest mniejsze ciśnienie, odpowiadającej zwykle 2000-2400 m n p m. Nie wpływa to jednak negatywnie na utlenowanie krwi płodowej, dzięki hemoglobinie płodowej która mocniej wiąże cząsteczki tlenu. Prawdopodobieństwo wystąpienia niedotlenienia płodu w związku z tym jest niewielkie.

U kobiet ze stwierdzoną anemią konieczne może być uzupełnienie preparatów żelazka, gdyż zwiększenie objętości osocza może pogłębić anemię.

Mam nadzieję, że te informacje się Wam przydadzą.

(Kobieta ciężarna w podróży, Krzysztof Korzeniowski, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 3, 135–141)
 
reklama
Do góry