reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

czy robic badania na DOWNA ?

Zrobic badania na DOWNA czy nie?


  • Wszystkich głosujących
    31
  • Ankieta zamknięta .
Kacha_wawa czy odwrócone przepływy krwi, o kórych piszesz można zaobserwować przy badaniu USG genetycznym? I czy ja dobrze rozumiem, że to tzw. USG genetyczne to po prostu USG wykonane na bardzo dobrym sprzęcie i oceniane przez dobrego specjalistę?
 
reklama
Dokładnie usg genetyczne to po prostu usg wykonane bardzo dokładnie przez dobrego specjalistę. Przepływy krwii także sprawdza się przy tym usg genetycznym tylko niestety prawda jest taka, że sporo lekarzy tego nie robi, bo się po prostu na tym nie zna :-(
Tutaj jest troszkę o przepływach: http://www.usg-3d.pl/bpwpz.html
 
Ostatnia edycja:
Dzięki Kacha_wawa za link do tej strony. Dokształcę się i umówię się gdzieś na badanie jeszcze w tym tygodniu. W Poznaniu mają podobno 4D w Lux Medzie na Roosvelta. Na Polnej oczywiście także, ale nie ma szans, by tam się dodzwonić :/ Pytanie jeszcze tylko czy tam gdzie mają dobry sprzęt mają także dobrych fachowców, którzy umieją odczytywać wyniki...? Mam nadzieję.

Jeśli któraś z Was może polecić dobrego specjalistę od USG genetycznego czy ewt. badań prenatalnych w Poznaniu, będę wdzięczna.
 
Właśnie Karjoka, dobry sprzęt nie jest równoznaczny z dobrą diagnostyką niestety. W większości wszystko zależy od doświadczenia specjalisty. Nawet w tym linku, który Ci podałam jest informacja, że niestety nie wszyscy potrafią sprawdzić przepływy. A jest tam także podane info, że tylko 3% dzieci zdrowych ma odwrócone przepływy krwii, więc myślę, że naprawdę warto zasięgnąć takiej informacji.
Trzymam kciuki, żeby wszystko było dobrze :tak:
 
Dzięki za kciuki!

W Lux Medzie w Poznaniu badanie USG robi Tomasz Urbaniak, podobno jeden z najlepszych specjalistów ultrasonografii w Poznaniu.

Dokształciłam się także trochę czytając artykuł o badaniach prenatalnych na Stronie Fetal Medicine Fundation - także po polsku. Warto tam zajrzeć ponieważ są także nazwiska lekarzy certyfikowanych przez tę fundację.
 
Aha! Na badanie, o którym pisałam wyżej, jestem już umówiona. Koniec przyszłego tygodnia, czyli będzie to 12tc. No i tutaj już mam małe potknięcie. Gdzieś tam poczytałam (chyba na stronie tej fundacji, o której wyżej), że dla pełniejszej (czyt. bardziej wiarygodnej) diagnostyki test podwójny powinien być zrobiony nie później niż 5 dni przed badaniem NT. Nie wiedziałam o tym.
 
Karjoka, rzeczywiście najlepiej jak te dwa badania idą w parze: ja miałam odwrotnie: najpierw USG genetyczne i tego samego dnia pobranie krwi do testu podwójnego, ale kolejność chyba nei ma takiego znaczenia a bardziej to, żeby były razem w czasie. Skoro jesteś już umówiona na USG, to po prostu idź na pobranie krwi zaraz po/przed USG - zresztą najlepiej zadzwoń do lekarza, który Ci bedzie usg robić i spytaj, kiedy powinnaś test podwójny wykonać.
 
Poczekam już do badania, tylko kilka dni jeszcze i wtedy będzie to 12tc. Wypytam lekarza i mam nadzieję, że mnie pokieruje dalej. O ile "dalej" okaże się potrzebne. Właśnie jestem ciekawa czy jeśli na USG genetycznym wszystko wyjdzie ok., i NT w normie, to czy i tak kierują na dalsze badania i już wyłącznie z uwagi na wiek...
 
Mnie nie kierowali, bo nie było po co. Amniopunkcja jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, żeby robić go "na wszelki wypadek", jeśli pozostałe wyniki są ok, a innych metod diagnostyki nieinwazyjnych to już raczej nie ma. Potem masz jeszcze USG 3/4D - powszechnie uważane za atrakcję dla rodziców, którą swoją drogą jest, ale mające na celu przede wszystkim dokładne sprawdzenie budowy i ew. patologii dzidziusia - z tym, że to już niezależnie od wieku.
 
reklama
No ja także nie mam zamiaru bardziej się zagłębiać jeśli badania nieinwazyjne wyjdą ok. Amniopunkcja byłaby wtedy nieuzasadnionym narażaniem na komplikacje. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok. i za to trzymam! :-)
 
Do góry