reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

GDZIE ZGŁOSIĆ NARODZINY DZIECKA?

jeśli chodzi Ci o rodzinne to łącznie kwota dochodu nie może przekroczyć 504 zł na osobę(choc podobno od tego roku jest wyższa,nie wiem bo nie dostaję) na osobę, czyli mąż+żona+jedno dziecko 3 razy 504 zł,ale czy to jest dokładnie 504 zł musisz dowiedzieć się w MOPRze
i potrzeba do tego full dokumentów, m.in. zaświadczenie z US o zarobkach, zaświadczenie z ZUSu że jesteś zatrudniona
 
reklama
witam jestem z legnicy,i mam pytanie gdzie sie idzie rejestrowac dziecko,gdzie skladac papiery,gdzie po pesel,ile mam czasu by zapisac dziecko do lekarza itp.
 
gdzie sie idzie rejestrowac dziecko,gdzie skladac papiery,gdzie po pesel,ile mam czasu by zapisac dziecko do lekarza itp.
zaswiadczenie o urodzeniu dziecka szpital wysyla do odpowiedniego dla nich USC i tam jedziesz zeby odebrac akt urodzenia dziecka skladasz tez chyba jakies papiery zeby nadali dziecku pesel i po miesiacu go odbierasz ale to juz ci powiedza na miejscu. do lekarza zapisac najlepiej zaraz po powrocie do domu bo wtedy szybko pediatra przyjdzie do maluszka zeby go obejzec, nawet jesli wychodzi sie zdrowym ze szpitala to w domu okazuje sie ze ma sie tysiac pytan i watpliwosci dotyczacych zdrowia maluszka wiec jest to bardzo przydatne:) czas jest zapewne nieograniczony, jesli nie masz życzenia mozesz w ogole dziecka nie rejestrowac w POZ tylko ze wtedy nikt ci go nie zaszczepi i nie zbada ale zapisac mozesz kiedy chcesz, nie ma ograniczen. Z aktem urodzenia, zaswiadczeniem o przebywaniu pod opieka lekarza od 10 tc jedziesz do MOPSu zlozyc papiery o becikowe, jeśli masz ubezpieczenia na życie to z aktem, odpowiednim formularzem i wypisem ze szpitala jedziesz do ubezpieczalni po "odszkodowanie" z tytułu urodzenia dziecka. Mam nadzieję że nic nie zagmatwałam bo to wszystko załatwiał mój mąż kiedy wróciliśmy do domu ze szpitala, a najeździł się bidulek zdrowo:/
 
Najpierw do USC tam wyrobią akt urodzenia, później do Meldunkowego i tam zameldują dziecko. Następnie udać się o wyrobienie nr PESEL
 
Marzena z Chełma jest w ósmym miesiącu ciąży, ale zamiast w spokoju oczekiwaćnarodzin dziecka drży o to, gdzie się z nim podzieje, bo w ciągu kilku dni musi opuścić mieszkanie… ... Nie miałam pojęcia, iż to że zamieszkałam u wujka trzeba gdzieś zgłosić - mówi chełmianka. - Ale kilka miesięcy temu przyszło pismo z PUM z nakazem opuszczenia lokalu. Myśleliśmy, że to jakaś pomyłka, ale w PUM-ie dowiedzieliśmy się, że ktoś doniósł, że po pierwsze nielegalnie ...
 
Najpierw do USC tam wyrobią akt urodzenia, później do Meldunkowego i tam zameldują dziecko. Następnie udać się o wyrobienie nr PESEL

Do USC zawozi sie papiery, które otrzymano w szpitalu. Jeśli ktoś chce mieć zameldowane dziecko tam, gdzie matka to nie trzeba nic składać. Po pesel dzwoni się po około miesiacu, czy został już nadany do Urzędu Miejskiego pod który się podlega.
 
wszystko sie zgadza tak jak napisala ALiMama, tylko ja jeszcze jedna rzecz chce dopisać, bo sie zgapilismy z mezem- mieszkamy we wroclawiu a rodzilam z trzebnicy 30km od wrocka, myslelismy, ze do zgloszenia malego mamy do usc do wroclawia jechac a tu sie okazuje, ze jednak do trzebnicy, tam gdzie sie dziecko urodzilo
oczywiscie jest mozliwosc ze urzedy zalatwia to miedzy sobą, tzn przesla dokumenty itd, ale maja na to miesiac czasu a to chyba za dlugo z tego co pamietam bo jest hcyba jest krotszy czas na zlaatwienie formalnosci ( niech mnie ktos poprawi jak sie myle bo nie pamietam teraz)
i my podawalismy w szpitalu do jakiej przychodni dziecko chcemy zapisac i juz nie musielismy specjalnie jechac, de facto na wizycie w domu byla tylko polozna, lekarza nie bylo
 
reklama
Na zapisanie dzieciaczka jest 14 dni od dnia narodzin.
Do usc w określone dni tygodnia dostarczane są ze szpitala zgłoszenia o urodzeniu dzieci i na tej podstawie rodzice później rejestrują swoje pociechy. Zgłoszenia te jednak każdy szpital wysyła rzecz jasna do urzędu w swoim rejonie.
Jeżeli kobieta (tak jak np. ja:) urodzi maluszka w szpitalu w innym mieście niż to, w ktorym jest zameldowana i zamieszkuje, to może poprosić w szpitalu o wydanie jej bezpośrednio wyżej wspomnianego zgłoszenia o urodzeniu dziecka i wówczas w terminie owych 14 dni musi je zawieźć do "swojego" urzędu stanu cywilnego i tam zapisać maluszka.

Takiej informacji udzieliła mi pani z mojego urzędu, jak dla mnie całkiem logiczne i warto wiedzieć o tym przed porodem, bo później, gdy juz zgłoszenie zostanie wysłane papierkologii jest więcej i na pewno bardziej skomplikowanej.

Odnośnie PESELU - nowonarodzonym dzieciom jest on nadawany "z urzędu" czyli nie wymaga składania żadnego wniosku. Po zarejestrowaniu malucha w usc oni tam sobie wewnętrznie przesyłaja informację o "nowym obywatelu" i jedyne o czym trzeba pamiętać, to żeby po około 30 dniach zgłosić sie po odbiór tego numerku (decyzji) w referacie spraw administracyjno-obywatelskich w urzędzie miejskim.
 
Ostatnia edycja:
Do góry