reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Karmienie naszych dzieciaczków piersią i /lub butelką

Dziewczyny - ciekawostki związane z karmieniem piersią - pasuje mi to tutaj wkleić..;-)


  • Mleko kobiece jest białe.
    MIT - Pokarm kobiecy zależnie od fazy laktacji może być w kolorze od jasnozółtego, poprzez kolor kawy z mlekiem do intensywnie pomarańczowego - jest to kolorystyka pierwszego pokarmu pojawiającego się w piersiach zwanego także siarą. Mleko kobiece dojrzałe przypomina rozcieńczone mleko krowie. Kolor jest zależny też od fazy karmienia - pierwszy pokarm wypływający z piersi tuż po przystawieniu do niej dziecka jest przezroczysty - dopiero w miarę wypływu z piersi nasyca się bielą i dalej aż do uzyskania żółtawego odcienia.
  • Dziecko można wykarmić jedną piersią.
    PRAWDA - Pierś jest zdolna wyprodukować dostateczną ilość pokarmu, tak by zapewnić prawidłowy rozwój dziecka.
  • Małe piersi to za mało pokarmu dla dziecka.
    MIT - Ilość wyprodukowanego pokarmu zależy przede wszystkim od ilości tkanki gruczołowej w piersiach, a małe piersi to zwykle mniej tkanki tłuszczowej a prawidłowa ilość tkanki gruczołowej.
  • Karmienie piersią musi boleć, a matka powinna się poświęcać.
    MIT - Dla większości kobiet karmienie piersią jest bezbolesne. Ból jest sygnałem, że należy skorygować sposób przystawiania dziecka do piersi.
  • Każda kobieta karmiąca musi stosować specjalną dietę.
    MIT - Jeżeli rodzice dziecka nie są alergikami - nie ma powodu by restrykcyjnie ograniczać dietę kobiety karmiącej. Dla wszystkich matek wskazane jest stosowanie zdrowej diety lekkostrawnej.
  • Trzeba pić dużo płynów aby w piersiach mieć dostateczną ilość pokarmu .
    MIT - Nie ma bezpośredniego powiązania pomiedzy ilością wypitego płynu, a ilością wyprodukowanego pokarmu. Płyny wypijane w nadmiarze hamują produkcję pokarmu. Należy pić zgodnie z odczuwanym pragnieniem.
  • Po każdym karmieniu należy opróżniać piersi tak, by pokarm się nie zepsuł.
    MIT - POkarm w piersiach powstaje na bieżąco, w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem dziecka. Opróżnianie piersi ponad ilość jaką potrzebuje dziecko - powoduje nadmierne zwiększanie produkcji, a za tym idzie groźba pojawienia się przepełnienia piersi.
  • Dziecko karmione pokarmem matki należy w czasie upałów poić herbatką.
    MIT - Skład pokarmu jest zmienny, dostosowuje się także do warunków zewnętrznych. W czasie upałów - zawiera więcej wody, a dzieci wtedy zwykle częściej, a krócej chcą ssać pierś. Z podobna sytuacją mamy do czynienia zimą w suchych pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.
  • Pokarm jest za mało wartościowy, zbyt wodnisty, niskokaloryczny.
    MIT - POkarm matki jest najwłaściwszym pokarmem dla jej dziecka - dostosowanym do jego potrzeb - związanych z wiekiem, dojrzałością, czynnikami zewnętrznymi (upały). Jest zmienny - dlatego doskonały - potrafi dopasować się do potrzeb dziecka.
  • Dziecko od początku trzeba uczyć dyscypliny - nie karmić częściej, niż co 3 godziny.
    MIT - Dziecko trzeba kochać, a jego potrzeby biologiczne wymagają karmienia nie rzadziej niż co 3 godziny, co oznacza, że są dzieci, które potrzebuja jeść częściej. Należy im to umożliwić dla dobra obu stron.
  • Noworodek powinien w nocy spać.
    MIT - Noworodek funkcjonuje według rytmu jeszcze z okresu ciąży - pory dnia nie mają dla niego znaczenia. A ze względu na to, że jest karmiony bardzo rozcieńczonym pokarmem wymaga częstych karmień - także w nocy. W pierwszych tygodniach najdłuższa przerwa nocna nie powinna trwać więcej niż 4 godziny.
  • Jeśli karmisz ponad rok - Twój pokarm jest bezwartościowy.
    MIT - Po ustabilizowaniu laktacji, a ma to miejsce ok. 6 tygodnia po porodzie - pokarm dojrzewa i do końca laktacji nie ulega znaczącym zmianom. Nadal jest pełnowartościowy - zmienia się jedynie jego znaczenie dla dziecka, które prócz pokarmu z piersi dostaje także wiele innych, smacznych kąsków.
  • Dziecko czteromiesięczne należy dokarmiać gotowymi potrawami ze słoiczków, przygotowanymi specjalnie dla dzieci w tym wieku.
    MIT - Nie jest to konieczne, gdyż pokarm matki zaspakaja wszystkie potrzeby dziecka do końca 6 miesiąca życia, a ze względu na kontakt z alergenami nie jest to wskazane.
  • Jeżli zajdziesz w następną ciążę - musisz bezwzględnie zaprzestać karmienia, gdyż jest to szkodliwe dla rozwijającego sie płodu.
    MIT - Karmienie piersią można kontynuować w trakcie nowej ciąży, bez szkody dla młodszego dziecka, o ile nie jest ona zagrożona (np. poród przedwczesny, bóle krzyża). Zwykle około 5 miesiąca ciąży, ze względu na zmiany hormonalne zmienia się smak pokarmu i dziecko samo odstawia się od piersi. Po porodzie można kontynuować karmienie juz dwójki dzieci.
  • Napar z kopru włoskiego ma działanie pobudzające laktację.
    PRAWDA - Koper włoski jak i kilka innych ziół z rodziny baldaszkowatych uznawany jest przez medycynę tradycyjną za produkt pobudzający laktację. Jednak jak dotąd badania naukowe nie potwierdziły tego faktu.
  • W okresie karmienia nie wolno jeść owoców pestkowych ani pić soków z nich sporządzonych.
    MIT - Nie ma badań na ten temat. Napewno nie wolno pić kompotów sporządzonych z owoców wraz z pestkami, gdyż zawierają one pewne ilości szkodliwego kwasu pruskiego. Z takich samych powodów nie nalezy pić soków przygotowanych przemysłowo z owoców pestkowych. Jeśli nie jesteś uczulona na te owoce - nie ma powodu by rezygnowac z wiśni lub śliwek.
  • Uszkodzenie brodawek jest normalnym, przejściowym stanem.
    MIT - Uszkodzenie brodawek jest konsekwencją nieprawidłowego ssania piersi przez dziecko i wymaga pilnej korekcji.
  • Biała kapusta stosowana w formie zimnych okładów ma działanie łagodzące dolegliwości przepełnienia piersi.
    PRAWDA - Zimne okłady z lekko zgniecionych lisci kapusty przynosza ulgę przepełnionym piersiom i mają działanie przeciwzapalne. Sok wyciśnięty z liści kapusty nie wykazuje takich właściwości.
  • Napar z szałwi ma działanie hamujące laktację
    PRAWDA - Szałwia ma działanie zbliżone do estrogenów, prawdopodobnie dlatego hamuje produkcję pokarmu. Można pić jej napar lub używać do okładów. Nie należy stosować wewnętrznie dłużej niż 10 dni.
  • Pokarm kobiecy można magazynować i przechowywać.
    PRAWDA - Zależnie od warunków, dla dziecka zdrowego, donoszonego pokarm można przechowywać nawet do roku. Zasady przechowywania można znaleźć w zakładce - WARTO WIEDZIEĆ.
  • Piersi nie wolno masować.
    PRAWDA - Pierś jest gruczołem a nie mięśniem. Nie należy wywierać na nią bolesnego ucisku, gdyż może to spowodować uszkodzenie wewnętrznych struktur (pęcherzykow mlecznych i przewodów), a to grozi poważnymi konsekwencjami -możliwością pojawienia się ropnia.
  • Picie bawarki pobudza produkcję mleka w piersiach.
    MIT - Nie ma badań potwierdzających takie działanie bawarki.
 
reklama
Meldujemy się po drugim szczepieniu 6w1 i okazuje się, że Piotruś waży 6,5kg :-) (na pierwszym szczepieniu miał 5,2kg a waga urodzeniowa to 3,2kg) czyli przybierać przybiera...albo przybierał ;-) no bo ostatnio mało pije a dokładniej krótko, odwraca głowę w drugą stronę itd... pije w dzień z 5 minut max i tak co jakieś 3-4 godziny a czasem dłużej... trochę mało chyba co? jak często i jak długo piją Wasze dzieciaczki będące tylko na piersi?
 
Mari, mój Kuba też coraz krócej pije, od razu po porodzie karmienie czasem trwało godzinę, później w 40 minut się najadał, w 20min, aż od lutego karmienie trwa 10 min, choć kilka dni temu znów czas jedzenia się skrócił i wynosi ok 7-8 min, ja wierzę, że nasze dzieci mają coraz silniejsze mięśnie i mocniej i skuteczniej ciagną pokarm. Jesli chodzi o odstępy, to tak samo, jak u Twojego Piotrusia, 3-4 godziny, w nocy rzadziej, czasem śpi całą noc bez pobudki (7 godzin ciągiem).

A rozmawiałaś z lekarzem o swoich wątpliwościach? Ja jutro spytam nasza pediatrę co ona o tym myśli i dam znać.
Przyznam, że też mnie martwiło to, że Kuba coraz krócej wisi mi na piersi, miałam w głowie nawet myśli, że nie mam pokarmu, ale jak naciskałam pierś, to leciała fontanna, aż czasem mały w oko dostawał :)
 
Kota, mówiłam pediatrze o tym, ale jakoś to zbagatelizowała. Jeśli możesz, to zapytaj swojego pediatrę i daj znać, byłabym bardzo wdzięczna. Też boję się czy nie mam za mało pokarmu albo że stracę pokarm jeśli Piotruś nie będzie ciągnął, bo skoro nie ma popytu to nie będzie też podaży :eek: Myślałam już, że odrzuca pierś i chce butlę, ale wczoraj przy butli też szalał, płakał, odwracał główkę i nie wypił...
 
Mari, spytam na pewno i dam znać :tak: Sama jestem ciekawa.
A Piotruś między karmieniami jest pogodny, uśmiechnięty, nie szuka cycusia? Bo jeśli tak jest to na pewno się najada :tak::tak: Wg mnie idealnie przybiera na wadze, możesz zerknąć na wątek wizyt lekarskich i wagę ma porównywalną do wszystkich innych Grudniaczków, więc nie martw się na zapas, bo maluszek to wyczuje i będzie niespokojny.
 
Milka też tak je, co 3-4 godziny po parę minut, 5-10 minut. Tylko wieczorem koło 23 ciągnie dłużej ale myślę, że nie jest głodna wtedy tylko się usypia na cycku.
 
Tak, między karmieniami jest pogodny, gada sobie, śmieje się...jak chce mu się spać to jest markotny i płacze. A pije czasem 3-5 minut tylko...i odwraca główkę. W nocy pije za to dłużej trochę :) ale raz dwa jak się zaczyna wiercić i odwracać to zmieniam pierś i wtedy dalej ciągnie. Boję się, że mi ilość pokarmu się przez to zmniejszy :zawstydzona/y:
 
Mari, pytałam lekarki, prawidłowe karmienie powinno trwać od 5 do 10 minut, jeśli 3 miesięczne dziecko je dłużej, to albo przysypia podczas jedzenia, albo nieprawidłowo ssie.
 
reklama
ale wam zazdroszczę moja mała potrafi wisiec na cycku po godzinie i prawie caly czas ssie!!! przybiera na wadze fajnie więc się najada tylko cholera czemu tam długo !!!
może ona tak dla urozmaicenia sobie czasu.. grrrr choc wieczorem czasem jej daje miedzy 18-20 butle bo wtedy to jakby mogł to by wisiala i 2 godz. ale bywa i ze ssie 15 min. idziemy na spacer i spi przez kolejne 4-5 h. wiec gdzie tu reguła???~`
 
Do góry