reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

<kot> czy <tot>?

Właśnie wróciłyśmy z konsultacji z logopedą. Nie było tanio, ale nie żałuję, bo jeśli wierzyć jego słowom, takie nieprawidłowości wymowy z reguły najprościej i najszybciej zniwelować odpowiednimi ćwiczeniami z jak najmłodszymi dziećmi. Te ćwiczenia to raczej zabawa, taka gimnastyka buzi i języka, które mojej córce bardzo sie podobały. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ze mną będzie ćwiczyć równie chętnie;))
Myślę też, że już niedługo nieszczęsny <tot> ustąpi miejsca rasowemu KOT-owi. :)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Hej. Mój synek w maju będzie miał cztery latka i nie mówi za wyrażnie mimo że buzia mu się nie zamyka od rana do wieczora, często trudno go zrozumieć-wyrazniej mówi po angielsku jak po polsku:tak:
Byliśmy u logopedy, pani doktor stwierdziła że ma jeszcze czas nauczyć się mówić wyraźnie a zły wpływ na niego ma otaczający go inny język niż ojczysty.
Proszę, napiszcie co o tym sądzicie.
 
temat i dla mnie na czasie. bo my również byliśmy kilka dni temu u logopedy i trochę mam wątpliwości czy u nas to wyjdzie. ponieważ wywołanie literki K ma się odbywać na zasadzie przytrzymywania czubka języka szpatułką ( w pozycji leżącej) i wymawianie sylaby TA. to ćwiczenie jest bardzo ingerujące bo trzeba silnie naciskać na ten język przynajmniej tak logopedka wskazywała a jego to boli i nie chce ćwiczyć. nie chce go zmuszać i robić to pod przymusem narazie nie mam sposobu by go jakoś do tego przekonać. a przecież systematyczność w ćw. logopedycznych to podstawa.

podajcie jakie wy macie ćwiczenia na wywoływanie literki k
być może ja robie to nieumiejętnie.

pozdrawiam
 
Nasze ćwiczenia polegają, jak pisałaś, na wymawianiu sylaby TA z jednoczesnym przytrzymywaniem języka łyżeczką. Poza tym oblizywanie się, liczenie ząbków językiem,wypychanie policzka języczkiem i udawanie konika (niestety nie wiem, jak to ćwiczenie sprecyzować ;)) Mała zaczyna już mówić K, ale tylko jak robi to celowo, tzn.w mowie potocznej ciągle słychać T. Ja daję Małej naklejkę za każdym razem,gdy uda się jej powiedzieć głoskę K lub nawet coś, co ją przypomina ;) Ćwiczy chętnie,ale niedługo skończy się miejsce w albumie.Może znacie inne sposoby gratyfikacji??? ;) Pozdrawiam
 
Mam podobny problem co iwonella.Moja córka we wrześniu bedzie miał 4 lata i tez mówi bardzo nie wyraźnie.W przedszkolu jest logopeda,ale dopiero od 4 latków i panie stwierdziły,ze na razie martwic sie nie muszę bo większość dzieci tak mówi. Tez mówi T zamiast K. Choć czasami aczkolwiek żadko usłyszy się nie chcąco K. Bałam się,ze ma krótkie to wędzisko pod jężykiem ,bo nie potrafi podnieść sama go do góry,ani zabardzo dotknąć kącików ust. Jednak z tego co czytałam przy takim czymś ,nie mówią dzieci właśnie T. A ona mówi.
Iwonella czy u ciebie sa juz większe postepy?
 
Mój mały ma kródkie wędzidełko(na szczęscie do wyćwiczenia) i dlatego nie mówi "l" ale "t" mówi. nie wiem od czego to zależy. Jak na razie ćwiczymy-rezultaty są ale nie wielkie:(
 
witaj Mija79.
Szczerze mówiąc efekty są, ale tylko, w jakby to rzec, w celowym sylabizowaniu ( potrafi powtórzyć pojedyncze słowo, np. kawa z poprawną wymową 'k'). W mowie potocznej ciągle jest t':) Ale widzę, że sprawność języka się poprawia, bo pojawiają się wyraźnie słyszalne sz, cz, ż. Cóż, ćwiczymy dzielnie:) Z różnym zaangażowaniem i częstotliwością, ale dajemy radę. Mam nadzieję, że teraz już będzie z górki:)
 
reklama
Z sylabami to moja tez poprawnie większość mówi.Wczoraj próbowałam nauczyć ją jak się mówi pupa bo ona ciągle dupa. PU,PA oddzielnie mówi jak należy ale jak ma powiedzieć całe słowo to dupa mówi.Słowo takie bo tłumaczyłam jej dlaczego ma sadzać pupę w wodzie podczas kąpieli i miała po mnie powtórzyć dlaczego.I niestety po kilku minutach prób zrezygnowałam,bo ona zaczęła się już denerwować za bardzo.
 
Do góry