reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwas foliowy i witaminy w ciąży. Co i ile ?

reklama
Już wcześniej słyszałam coś o tym defekcie enzymatycznym, a teraz poszerzyłam wiedzę dzięki temu blogowi. Chyba również zacznę łykać metafolinę, żeby mieć pewność co do przyswajalności kwasu. Słyszalam, że takie badania defektu są baaardzo drogie..
 
Nie sposób dostarczyć organizmowi potrzebnej dawki tego składnika za sprawą spożywanego jedzenia. Należy wiec zaopatrzyć się w dostępne na rynku preparaty, które pomogą w uzupełnieniu braków, ponieważ niedobór tego składnika może spowodować ciężkie wady wrodzone układu nerwowego dziecka tj. bezmózgowie lub przepuklina oponowo-mózgowa. Pamiętaj, że formowanie mózgu niedobór rdzenia kręgowego kończy się do 7 tygodnia życia płodu, czyli wówczas, kiedy zazwyczaj jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jesteś w ciąży. W związku z powyższym, jeśli planujesz urodzenie dziecka powinnaś już teraz przyjmować około 400 mikrogramów kwasu foliowego. Innym skutkiem niedoboru kwasu foliowego w czasie ciąży może być niedorozwój łożyska a to z kolei może prowadzić nawet do poronienia
 
dokładnie po co robić takie drogie badani jak można sobie zbadań poziom kwasu foliowego , a poza tym już było dobrze napisane, że nadmiar wydala się z moczem.
 
To, że nadmiar jest wydalany z moczem, nie znaczy, że nie da się go przedawkować. Długotrwały nadmiar kwasu foliowego może powodować różne dolegliwości (bezsenność, rozdrażnienie, depresję, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne reakcje alergiczne, w rzadkich przypadkach skurcz oskrzeli), mogą tworzyć się szkodliwe kryształy folacyny w moczu, a także zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Inna sprawa czy łatwo go przedawkować: jaką mamy dietę, czy odpowiednio przetwarzamy pokarmy, czy mamy zaburzenia wchłaniania i jaki mamy poziom kwasu w organizmie. Zapewne więcej osób ma ryzyko niedoboru, niż nadmiaru, ale trzeba mieć świadomość, że istnieje druga strona medalu.
 
też biorę folik ale żadnych badań nie robiłam do tego biorę omegamed i piję zioła Szczęśliwa Ciąża aktualnie i to mi wystarcz, badania mam dobre, dodatkowych witamin nie muszę brać
 
też biorę folik ale żadnych badań nie robiłam do tego biorę omegamed i piję zioła Szczęśliwa Ciąża aktualnie i to mi wystarcz, badania mam dobre, dodatkowych witamin nie muszę brać

Ja bym zastanowiła się jeszcze nad kwasami omega. nie wiem co zawiera Twój preparat. Przypomniałam sobie że moja siostra *spam* z tym kwasem zażywała i z kwasem foliowym razem.
 
Ciężarnym nie robi się badań na obecność kwasu foliowego, ponieważ już dawno udowodniono, że jest go w naszej diecie za mało, nie tylko u kobiet w ciąży, ale w ogóle u ludzi. Dlatego należy suplementować kwas foliowy szczególnie w ciąży, żeby ochronić dziecko przed mozliwymy wadami.
 
w czasie ciąży należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. prawie wszyscy cierpią na jego niedobór, bo organizm przyswaja tylko ok. 50% zawartości kwasu foliowego z pożywienia (ale w postaci syntetycznej to prawie 100%). zbyt długie przechowywanie jedzenia sprawia, że traci ono ok. 50% zawartości kwasu, a podgrzewanie w wysokiej temperaturze - ok. 70%.

tyle mojej wiedzy (;
 
reklama
Ja biorę Chela-Ferr bio complex jedną tabletkę dziennie. Pokrywa 100% zapotrzebowania na żelazo i kwas foliowy i ma wit C, B6 i B12. Nie mdli mnie po nim na szczęście!! :-)
 
Do góry