reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4, kto płaci? Proszę o pomoc

Dołączył(a)
30 Wrzesień 2016
Postów
3
Hej mamusie.

Mam pytanie, bo może ktoś znalazł się w podobnej sytuacji. W pracy otrzymałam umowę o pracę na czas nieokreślonym, w tym czasie zaszłam w ciąże i po 6 miesiącach wręczyłam mojemu pracodawcy L4. Dostawałam pieniążki w okresie ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego.

Dwa tygodnie temu (10 miesiąc na urlopie macierzyńskim), okazało się, że będę miała drugiego dzidziusia. Bardzo się cieszę, chociaż wiadomo są pewne obawy. Póki co chcę sobie poukładać kwestię z pracą. Nie wrócę do niej, ale chcę postąpić jak najlepiej dla mojego pracodawcy.

Stąd pytanie, kto, jeśli przyniosę kolejne l4 będzie płacił ? Pracodawca, czy już ZUS?

I jakie prawo mają kobiety bezrobotne w ciąży? TZW na jaki dochód mogą liczyć? Czy można np. mając l4 zarejestrować się na bezrobocie i pobierać zasiłek?



Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
 
reklama
Hej mamusie.

Mam pytanie, bo może ktoś znalazł się w podobnej sytuacji. W pracy otrzymałam umowę o pracę na czas nieokreślonym, w tym czasie zaszłam w ciąże i po 6 miesiącach wręczyłam mojemu pracodawcy L4. Dostawałam pieniążki w okresie ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego.

Dwa tygodnie temu (10 miesiąc na urlopie macierzyńskim), okazało się, że będę miała drugiego dzidziusia. Bardzo się cieszę, chociaż wiadomo są pewne obawy. Póki co chcę sobie poukładać kwestię z pracą. Nie wrócę do niej, ale chcę postąpić jak najlepiej dla mojego pracodawcy.

Stąd pytanie, kto, jeśli przyniosę kolejne l4 będzie płacił ? Pracodawca, czy już ZUS?

I jakie prawo mają kobiety bezrobotne w ciąży? TZW na jaki dochód mogą liczyć? Czy można np. mając l4 zarejestrować się na bezrobocie i pobierać zasiłek?



Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
Nie jestem na 100% pewna, ale wydaje mi się, że na początku za zwolnienie będzie płacił pracodawca, tak jak normalnie. Dla Ciebie pewnie najlepiej by było przerwać urlop macierzyński i iść na L4, bo na urlopie masz albo 80% albo 60% wynagrodzenia (zależy którą opcję wybrałaś), a na L4 będziesz mieć 100%.
L4 jest tylko dla pracujących. Jak jesteś bezrobotna, to nie potrzebujesz L4. Dla kobiet bezrobotnych w ciąży raczej nie ma żadnych dodatków, no chyba, że łączny dochód w rodzinie jest bardzo niski i łapiecie się na jakieś zapomogi. Dopiero po porodzie osoba bezrobotna będzie przez rok dostawała tzw. kosiniakowe, czyli 1000 zł.
 
Nie jestes na bezrobotnym a na macierzyńskim.
Będziesz miała ciaglosc jak zaniesiesz po zakończonym macierzynskim l4. Ot tyle w temacie.
 
Aby przerwać urlop rodzicielski musisz złożyć wniosek bodajże na minimum 21 dni przed planowanym powrotem, a następnie pierwszego dnia składasz zwolnienie lekarskie w związku z ciążą (możesz także po prostu poczekać na koniec rodzicielskiego i po powrocie przedstawić zwolnienie).
Tylko jest jeszcze jedna kwestia - na przerwanie urlopu rodzicielskiego i wcześniejszy powrót do pracy, zgodę musi wyrazić pracodawca, a w związku z tym zgody takiej możesz niestety nie otrzymać.

Za pierwsze 33 dni zwolnienia zapłaci pracodawca (chyba że jesteś na umowie zlecenie)
 
Do góry