reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wychowawczy, II ciąża, praca, L4

Witam, dziś rozmawiałam z kadrową o mojej przyszłości po urodzeniu drugiego dziecka. Moja kadrowa uważa, że po urodzeniu drugiego dziecka urlop wych. od pierwszego dziecka przepada. Kadrowa powołuje się na art. 186 Kodeksu Pracy z którego jak twierdzi nie wynika to, ze można urlop wych. dzielić. Co robić? Dziękuję.
 
reklama
art. 186 Kodeksu Pracy z którego jak twierdzi nie wynika to, ze można urlop wych. dzielić
Zapytać jej, czy czyta wszystkie przepisy ograniczając się tylko do pierwszego paragrafu @@ A tak poważnie, to spytać, jak w takim razie rozumie paragraf piąty cytowanego przez siebie artykułu: "Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.", skoro wychowawczego nie można dzielić.

W razie problemów możesz zaproponować, że przy niej zadzwonisz do Inspekcji Pracy i spytasz o prawidłowe postępowanie w tym przypadku.
 
Dziękuję, ja to wszystko rozumiem. Dla niej nie jest to takie jasne. Jej chodzi o to, że jak urodzę drugie dziecko to będę miała urlop wych. od drugiego dzieciaka to resztka od pierwszego nie będzie mi już potrzebana, no i że to nie jest zgodne z prawem.
Uważa, że jak rodzi się drugie dziecko to część pierwszego nie wykorzystanego urlopy wych. przepada i bierze się nowy na drugie dziecko. Wydaje mi się, że ona nie miała jeszcze takiego przypadku, ze pracownica rodzi "dziecko za dzieckiem" ale to nie mój interes.
Prawda jest taka, że jak urodzę drugie dziecko i wykorzystam na nie urlop macierzyński to starsza córka będzie miała niecałe 2,5 roku więc jeszcze przez półtora roku będę mogła być na wychowawczym na nią a później wezmę wychowawczy na drugie dziecko. Dla mnie to ważne, bo nie mam z kim zostawić dzieci. Starszą poślę do przedszkola a z młodszą zostanę w domu.
 
Tylko pamiętaj, że i tak maksymalnie zyskasz pół roku, a nie półtora. Tak, jak Ci wyliczyła Pani Ewelina: po urodzeniu drugiego dziecka idziesz na macierzyński, potem dodatkowy macierzyński, potem wypoczynkowy, to daje jakieś niecałe pół roku. Potem bierzesz 1,5 roku na starsze dziecko, więc po jego zakończeniu młodsze będzie mieć już dwa lata. Czyli zostanie Ci maksymalnie około dwóch lat wychowawczego na drugie dziecko, bo potem skończy ono 4 lata. Trzeci rok wychowawczego na młodsze niestety przepadnie.
 
Rozumiem, wiem że będę mogła wybrać macierzyńskie (20 tyg), ale o co chodzi z tym dodatkowym macierzyńskim? Urlopu wypoczynkowego będzie będzie mało. Ale i tak jeśli będę mogła (a prawnie mogę) dokończyć urlop wych. od pierwszego dziecka to lepiej na tym wyjdę (ja i dzieci). Tylko zastanawiam się jak przekonać kadrową. Do porodu jeszcze daleko, ale teraz mam więcej czasu aby się tym zająć i przemyśleć. Dziekuję, za wszystkie porady.
 
Rozumiem, wiem że będę mogła wybrać macierzyńskie (20 tyg), ale o co chodzi z tym dodatkowym macierzyńskim?
Obecnie urlop macierzynski jest urlopem, na który składaja się dwa rodzaje urlopu: urlop podstawowy (20 tyg.) i dodatkowy (2 tygodnie). Urlop dodatkowy mażna wykorzystać wyłącznie bezpośrenio po urlopie podstawowym, wnioskuje się o niego (do pracodawcy) 7 dni wczesniej.

Tylko zastanawiam się jak przekonać kadrową. Do porodu jeszcze daleko, ale teraz mam więcej czasu aby się tym zająć i przemyśleć.
Moim zdaniem są dwa rozwiązania tej sytuacji:
1. nalezy po prostu złożyć wniosek u urlop wychowawczy na pierwsze dziecko i już.
2. skoro ma Pani jeszcze czas, można skierować pytanie do PIP (przez formularz na ich stronie). Pytanie powinno być jasne i jednoznaczne. Pip przyślę Pani odpowiedź pocztą i będzie Pani miała podkładkę pod wniosek.
 
Do góry