reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 w ciąży

mysza28

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
9 Lipiec 2020
Postów
42
Miasto
Warszawa
Hej.
Z racji zagrożonej ciąży jestem na L4. Powiedzcie mi jak wygląda sprawa z wypłatą? Czy pracodawca widzi kod B i będę mieć płacone 100% czy muszę składać jakieś zaświadczenie czy inny dokument?
 
reklama
Tak, pracodawca widzi kod i będzie wypłacał 100%. Co więcej, interpretacje mówią, że po powrocie do pracy, gdzie pracownica dostarczała zwolnienie z kodem B, pracodawca powinien w stosunku do niej zastosować przepisy ochronne bez konieczności składania oświadczeń czy zaświadczeń dot.ciaży.
 
Super. Dziękuję za odpowiedź. A powiedzcie mi jeszcze taką rzecz. Pensja jest obliczana jako średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy i wliczają się np. Premie, Nagrody, trzynastki itd?
Mam stałą premie co miesiąc do podstawy i zastanawiam się czy sama podstawa czy wszystkie składniki i inne od których brany był podatek. Niestety nie ufam u mnie kadrom wiele razy oszukiwały więc wolę się dokształcić za wczasu
 
Super. Dziękuję za odpowiedź. A powiedzcie mi jeszcze taką rzecz. Pensja jest obliczana jako średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy i wliczają się np. Premie, Nagrody, trzynastki itd?
Mam stałą premie co miesiąc do podstawy i zastanawiam się czy sama podstawa czy wszystkie składniki i inne od których brany był podatek. Niestety nie ufam u mnie kadrom wiele razy oszukiwały więc wolę się dokształcić za wczasu
Ogolnie powinni wliczać wszystkie premie, napiwki, prowizje itd. Tak było w moim przypadku, ze kadrowa wyliczyla średnia z ostatnich miesięcy pracy wraz ze wszystkimi dodatkami i wyslala sumę do zusu. I to tez po części od nich zależało czy zaakceptują te dodatki. Na szczęście u mnie zaakceptowali i dostaje tyle ile byc powinno. Choć szczerze mówiąc dopóki nie dostaniesz 2 pierwszych wypłat za l4 to sie nie dowiesz za bardzo ile dostaniesz. Najlepiej jak juz sie ma pieniądze czarno na białym na koncie.
U mnie tez były jaja bo pracodawca jest na tarczy antykryzysowej i w ogole powinnam miec obciętą wypłatę, nie mam pojecia jak to ominęli. Stresu bylo od groma. I na l4 poszlam w 7 tyg ciąży ze względu na zle samopoczucie i zagrożoną ciąże.
Najlepiej będzie jak pójdziesz do kadrowej i Ci wszystko wyjaśni jak to wygląda. Ja wysłałam męża i kadrowa mu wszystko wyjaśniła i wyliczyła ile powinnam mieć płatne brutto i netto za dzień. I na podstawie tego zus mi przelewa pieniążki, wszystko sie zgadza zgodnie z wyliczeniami. :)
 
Wszystko wliczają. Ja jestem na zwolnieniu od początku listopada i na razie dostałam tylko wypłatę ze szkoły, następna powinna być już z Zusu, bo dużo nauczycieli jest zatrudnionych, Pensja była o ok 300 zł większa niż zwykle, pomimo tego, ze liczą okres z ostatnich 12 miesięcy, a w wakacje zarabiam trochę mniej no i od marca przez pandemie też miałam mniejsze wypłaty bo mniej godzin, Pytałam o to i dowiedziałam się ze to 13 zawyża. Zeby było zabawniej to normalną 13 tez dostaniemy (jeśli pracowałaś min 6 mcy w 2020 r) a za 2021 też sie będzie należała, pomimo tego że nie przepracujemy ani miesiąca, bo w roku urodzenia dziecka się należy - bez wzgledu na ilosć przepracowanych dni :)
 
Dziewczyny czy któraś z Was umie pomoc policzyć? Jeśli ciąża się utrzyma chciałabym iść na zwolnienie już od początku marca ale... w połowie marca dostajemy premie kwartalna i zastanawiam się czy wtedy się ona wliczy czy nie. I jeszcze zmieniono mi zasady wyliczania pensji nie na koniec miesiąca a dopiero na początku kolejnego wiec mam jeden miesiąc gdzie żadnego wpływu nie było i tez nie wiem jak to będzie traktowane :( czy ktoś mi pomoże?
 
Dziewczyny czy któraś z Was umie pomoc policzyć? Jeśli ciąża się utrzyma chciałabym iść na zwolnienie już od początku marca ale... w połowie marca dostajemy premie kwartalna i zastanawiam się czy wtedy się ona wliczy czy nie. I jeszcze zmieniono mi zasady wyliczania pensji nie na koniec miesiąca a dopiero na początku kolejnego wiec mam jeden miesiąc gdzie żadnego wpływu nie było i tez nie wiem jak to będzie traktowane :( czy ktoś mi pomoże?
W regulaminie wewnętrznym musisz przeczytać czy będzie Ci się wliczać. Ja np. Miałam nagrodę która teoretycznie powinna się zgodnie z przepisami wliczyć ale mój pracodawca stwierdził że nie wlicza się bo to inna kategoria. Także owszem ustawa ustawą ale regulamin firmy się liczy.
 
reklama
Do góry