reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Macierzyński

Dołączył(a)
12 Listopad 2022
Postów
2
Witam,
Pracuje od 4 miesięcy na umowie o prace na czas określony (1 rok) to moja pierwsza praca po studiach. Teraz się okazało, że jestem w ciąży od miesiąca. Macierzyński po urodzeniu mi się należy tak samo jak na umowie na czas nieokreślony ? Bo szef na pewno nie przedłuży umowy. I wtedy przez rok dostaje 80% z mojej wypłaty? Czytałam że jest liczone z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli zarabiam 3600zł miesięcznie to ile będzie wynosić macierzyński po 4 miesiącach pracy ?
 
reklama
Po 4 msc będzie wynosił tyle samo co po 12 msc. Wtedy średnia z 4 msc jest traktowana jakbyś zarabiała tyle przez 12 msc
 
Umowa będzie na pewno trwała do dnia porodu, jeśli urodzisz przed jej zakończeniem to zakończy się zgodnie z okresem na jaki jest zawarta (dokładnie nie wskazałas od jakiego dnia zaczęłaś pracę i kiedy mija tenze rok)

Po porodzie przejdziesz albo na urlop macierzyński (jeśli będzie trwała umowa po porodzie) albo na zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.
To 80% ze średniej jaka zarabiasz.
Po ustaniu zatrudnienia nie masz ubezpieczenia, pobierając zasiłek z ZUSu masz prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej może dopisać Cię do ubezpieczenia mąż o ile masz męża. Dziecko też dobrze gdzieś dopisać do ubezpieczenia (ojciec dziecka albo dziadkowie)
 
Dopowiem tylko, że możesz też otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 100% za pierwsze pół roku i 60% za drugie pół roku. Niektóre panie się na to decydują, gdy im tak pasuje np. do kredytu lub nie zamierzają pobierać zasiłku dłużej niż pół roku.

Podstawą do zasiłku będą pełne miesiące, które przepracujesz do momentu przejścia na zasiłek chorobowy. Jeśli np. pójdziesz na zwolnienie lekarskie po przepracowaniu 6 miesięcy, to średnia będzie liczona z tych 6 miesięcy.

Jeśli urodzisz będąc jeszcze w zatrudnieniu, to skladasz wniosek o urlop macierzyński. Szczerze mówiąc my w takich sytuacjach proponujemy złożenie zarówno wniosku o urlop macierzyński, jak i rodzicielski, po czym udzielamy macierzyńskiego do ostatniego dnia trwania umowy, a wypełnione wnioski razem z resztą dokumentów przekazujemy do ZUS i oni już dalej wiedzą, co i w jakiej wysokości mają wypłacać.
 
Do góry