reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Witam, mam pytanko do mam, które rodziły w [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Wilhelminenspital, jakie rzeczy będą potrzebne mi i dziecku w szpitalu bo w sumie nie zapytałam położnej jak się zapisywałam.[/FONT] Słyszałam, że nie trzeba nic szykować, bo w szpitalu wszystko dają ale nie wiem ile w tym prawdy. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
 
reklama
Ola, piekna masz coreczke, chetnie sie spotkam jak juz sie przeprowadzisz! :tak:

Moja corcia tez taka blondyneczka jak twoja! i rownie piekna :-D;-)


Co do przedszkola to w Wiedniu przedszkole prywatne jest dofinansowywane przez miasto Wieden, wiec nie placimy duzo. Moja corcia jest u Tagesmutter (rodzaj niani, ale nie tak jak w Polsce, przychodzaca do twojego domu, tylko opiekujaca sie kilkorgiem dzieci w swoim domu, takie prywatne domowe przedszkole). Tez doinansowywane przez miasto.
Przedszkola panstwowe niczym nie roznia sie od prywatnych, i wsrod tych i tych mozna znalezc lepsze i gorsze. Watpie abys miala jakiekolwiek szanse na miejsce w panstwowym.... Zapisy do panstwowego sa zawsze w styczniu na bierzacy rok. Tzn. jesli zapiszesz w styczniu 2013 i dostaniesz miejsce to twoje dziecko pojdzie do przedszkola we wrzesniu 2013. Warunkiem jest to aby oboje rodzicie pracowali. Musisz przyniesc zaswiadczenie o zatrudnieniu.
Do prywatnego przedszkola mozesz zapisac sie zawsze i czekac na miejsce (bo tez od razu nie dostaniesz).
Alternatywa to Tagesmutter (wspomniana wczesniej). Tam najszybciej dostaniesz miejsce.

Tu mozesz poczytac o przedszkolu w Wiedniu a raczej o Krippe, czyli zlobku, bo chyba to jest ta grupa wiekowa
St

a tu mozesz poszukac Tagesmutter: [URL]http://www.kinderdrehscheibe.at/
 
Ostatnia edycja:
Hej
My po miesiecznym pobycie w kraju jestesmy z powrotem w domku.Musialam sie troche powtornie oswoic i ogarnac zastana rzeczywistosc:tak:
Nie powiem poranne wstawanie,dobudzanie dzieci ten caly dryg, zwlaszcza w tym pierwszym tygodni daje sie we znaki.Cora chodzi teraz do nowej grupy przedszkolnej calodniowej,a wiec nowa pani,nowe dzieci,dluzszy pobyt i moje obawy jak to bedzie.Ale o dziwo obeszlo sie poki co bez placzu,choc lzy w oczach jej stanely i co rano marudzi ze ona nie lubi tak dlugo zostawac i mimo tlumaczen powtarza w kolko to samo.Stopniowalam jej przez ten tydzien co dzien to dluzszy pobyt i na poczatku ja odbieralam kolo 13 tak dzis juz pare minut po 15.
Mlody (Kevin) idzie do zlobka od pazdziernika i czeka mnie caly cykl przyzwyczajania go,echhh,a on taki mamusiowy jest:-DZobaczymy moze mnie milo zaskoczy?
Maxmama -fajnie ze sie odezwalas:tak:Wpadaj czesciej!
Ola 8806 -ja wprawdzie nie rodzilam w Wilhelminenspital,ale zapewne tak jak wszedzie dostaniesz koszule nocna-mozesz ja zmieniac codziennie (mozesz miec swoja jak chcesz,ale nie radze bo po pierwsze przydalaby sie na kazdy dzien nowa z wiadomych wzgledow),podklady dla siebie i pampersy dla dziecka tez dostaniesz.Musisz miec ze soba pantofle,srodki czystosci,ubranka dla dziecka na wyjscie(moze ci potem maz doniesc),dokumenty i chyba wszystko.
Ola M moj synek tez majowe dziecko z 28 maja:tak:

Ktoras pytala-ja tez mieszkam w 23 bez. kolo Siebenhirten.

Jakbyscie nie wiedzialy to w niedziele na Kalenbergu sa polskie dozynki!O 10 msza a potem czesc artystyczna:-)My sie pewnie wybierzemy jak tylko padac nie bedzie ,bo raz juz bylam i fajnie bylo,zwl.wystepy gorali.Polecam.
 
Czesc dziewczyny
DZieukuje wszystkim za odpowiedz, niestety dalej problem zaparc mam ehhh.

OLUja rodzilam w wilhellminen i oprocz ubran wyjsciowych dla Ciebie i maluszka i kosmetykow dla Ciebie nie potrzebujesz nic. Ja osobiscie mialam pizamy swoje bo zawsze to bardziej przytulnie bylo w swoich ciuszkach.
Ja teraz wybralam Landesklinikum Klosterneuburg mam z 22bz blisko. Zawsze w srode o 17 mozna tam isc i poogladac i jest polozna ktora wszystko tlumaczy, ogolnie malutki szpital ale bardzo przytulny. Zobaczymy jak bedzie pozniej :-)
A moze ktoras z Was tam rodzila? Bo jesze mam szanse z tamtad uciec jakby cos :-)
Pozdrawiamy i zapraszam jakies mamy ktore maja dzieci w wieku mojej coreczki, mlodsze lub strarsze moja corcia ma 17miesiecy
 
Cześć Dziewczyny,

Beabea i Sindi dziękuję Wam za odpowiedzi. Teraz już wiem co i jak, wprawdzie mam jeszcze sporo czasu, bo poród mam na grudzień, ale już mnie panika ogarnia, więc wole wszystko wiedzieć wcześniej. A jaki jest tu zwyczaj, po ilu dniach wypuszczają z maluszkiem do domu? A czy można np. wynająć polską położną, żeby tylko mną się zajmowała przy porodzie?
 
ojjjjj dlugo mnie tu nie bylo :) widze nowe mamusie moj Filip juz 20-stego konczy 11 miesiesy ale czas leci. Mam pytanko czy ktoras z was chodzila na kurs z ams???? a jesli tak to czy placili za dzienny? Ja rodzilam w Wilhelminen i bylam strasznie zadowolona. Nic mi potrzeba nie bylo i masa polskich poloznych jest :0 Atmosfera tez spoko. Naprawde polecam ten szpital.
 
Ostatnia edycja:
OLa8806- nas wypusili po 4 dniach bo mala miala zoltaczke i zastanawiali sie czy naswietlac czy nie, ale ogolnie wypuszczaja tez po 3 dniach tylko musisz miec polozna potem w domu ja mialam Ewe Marczynska ( fajna tylko czasami az za duzo mowi) ona ma umowy ze wszystkimi KK i przychodzi na kase chorych. Ja ogolnie polecam Malgorzate Mikolajczyk ja u niej robilam kurs rodzenienia a w szpitalu mialam wraczenie ze ma troszke wiecej do powiedzenia niz reszta (ona tez prowadzi basen dla niemowlakow)tylko z tym ze ona nie ma umow z KK na poloznictwo w domu dlatego mialam Pania Ewe. A co do tego czy mozesz miec swoja polozna to z tego co wiem one nie chca wpuszczac obcych, moze jakbys podzwonila po poloznych polkach (wiekszosc wlasnie pracuje w willhelminenspital te dwie co wymienilam tak samo) to moze ktoras by sie zgodzila ze bedzie wtedy, ale nie wiem jak to jest. Ogolnie nie ma sie co bac 3/4 poloznych to polki :-) a dwa polecam zabrac ze soba meza bedzie Ci milej a polozna i tak jakas bedzie do Twojej dyspozycji mi pierwsze dostala sie austriaczka ale poprosilam o zmiane na polke i mialam Pania Bozene super babka ona caly czas sie mna opiekowala tzn wtedy kiedy tego potrzebowalam bo wiekszosc rzeczy maz mi pomagal, typu woda oraz pomoce w masazu itp.
Mamusia28 ja chodzilam na kurs AMS ja ogolnie polecam bo jesli bedziesz sie chciala czegos nauczyc to zawsze bedzie to do przodu, chyba ze trafisz na grupe i prowadzacego co nie uczy to wtedy popros o przeniesienie do innej. Ja dostawala pieniazki nie kokosy ale najwazniejsze ze byly mialam tez placone ubezpieczenie od nich. Moja znajoma teraz tez chodzila w tym roku i tez dostawala pieniazki tylko nie dostala ubezpieczenia, ale przy pierwszym kursie nie dostala pieniazkow niewiem od czego jest to zalezne, moze od godzin ile jestes na kursie i jak czesto. Ja chodzilam codziennie do BFI po 4 godz.
Pozdrawiam
 
Ola8806, sprostuje wypowiedz poprzedniczki: jak wszystko ok. to wypuszczaja po 4 dniach i poloznej w domu nie musisz miec. Chyba ze zyczysz sobie od razu po porodzie do domu z dzieckiem to wtedy musi polozna przychodzic.Przynajmniej tak jest w Donauspital, a wczesniej rodzilam w Rudolfst. i tez po 4 dniach wyszlam, w sumie to po trzch bo w poniedzialek urodzilam a w czwartek wyszlam. No i jak cesarka jest to dluzej bo 6-7 dni, ja mialam tym razem cesarke w poniedzialek a w sobote wyszlam do domu.
 
reklama
Hej dziewczynki.... jestem w Wiedniu (12 bezirk) pół roku. Niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży... 12 tydzień.
No i tu pojawia się dylemat bo nie wiem czy zdecydować się na poród w wiedniu czy może jednak w polsce...
Głównym powodem moich obaw jest brak znajomości niemieckiego. Narazie chodzę do lekarza w polsce i sama nie wiem co zrobić... Pomocy... ;/ Któraś miała podobnie dylematy?
 
Ostatnia edycja:
Do góry