reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nowe smaki dla maluszka

Znalazłam coś takiego :-)

5 MIESIĄC ZYCIA - 4 POSIŁKi MLECZNE PO OK 180
ML + zupka przecier jarzynowy + owoce ( jabłko
lub sok)
6.00 180 ml mieszanki
9.30 skrobane jabłko lub sok ( docelowo 50-100 g)
13.00 poczatkowo jarzynka,docelowo zupka-przecier
jarzynowy (docelowo do 180 ml)
16.00 180 ml mieszanki
20.00 180ml mieszanki
24.00 180 ml mieszanki

6 MIESIĄC ZYCIA - 4 POSIŁKi MLECZNE PO OK 180
ML + zupka przecier jarzynowy z miesem + owoce
( przecier lub sok)

6.00 180 ml mieszanki
9.30 przecier owocowy lub sok ( max 150
g)/zamiennie kisiel owocowy
13.00 zupka-przecier jarzynowy (docelowo do 180
ml) + 10 g gotowanego miesa bez wywaru
16.00 180 ml mieszanki
20.00 180ml mieszanki
24.00 180 ml mieszanki

7 MIESIĄC ZYCIA - 4 POSIŁKi MLECZNE + zupka
przecier jarzynowy + owoce ( przecier lub sok)

6.00 180 ml mieszanki z kleikiem
bezglutenowym( 2-3 g/100 ml)
9.30 przecier owocowy lub sok ( max 150
g)/zamiennie kisiel owocowy/zamiennie kleik na
wodzie z owocami/zamiennie kasza jaglana z
owocami zmiksowana
13.00 zupka-przecier jarzynowy (docelowo do 200
ml) + 10 g gotowanego miesa /co 2gi dzień ½
zoltka do zupki poczatkowo zamiennie z miesem
16.00 180 ml mieszanki z kaszką /zamiennie moze
tez byc kisiel mleczny na mieszance z zóltkiem –
zamiast zóltka do zupki
20.00 180ml mieszanki z kaszką zbozowa
glutenową(2-3g/100ml)
24.00 180 ml mieszanki z kleikiem bezglutenowym
(2-3 g/100 ml)

8 MIESIĄC ZYCIA 3- 4 POSIŁKi MLECZNE + zupka
przecier jarzynowy + owoce ( przecier lub sok)

6.00 180 ml mieszanki z kleikiem bezglutenowym( 6
g/100 ml)
9.30 przecier owocowy lub sok ( max 150
g)/zamiennie kisiel owocowy/zamiennie kleik na
wodzie z owocami/zamiennie kasza jaglana z
owocami zmiksowana
13.00 zupka-przecier jarzynowy (docelowo do
200ml) + 10-15 g g gotowanego miesa
codziennie /co 2gi dzień ½ zoltka do zupki

16.00 180 ml mieszanki z kaszką /zamiennie moze
tez byc kisiel mleczny na mieszance z zóltkiem –
zamiast zóltka do zupki
20.00 180ml mieszanki z kaszką zbozowa
glutenową(6 g/100ml)
Ewentualnie ( acz niekoniecznie) - 24.00 180 ml
mieszanki z kleikiem bezglutenowym )
 
reklama
Buzi@k dzięki :-)
A ja znalazłam jeszcze coś takiego.
Nam się przydaje kiedy nie jestem pewna czy coś już mogę dać spróbować Antośkowi czy nie.

Jest to schemat żywienia niemowląt karmionych piersią:

1-6 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: Karmienie piersią zależne od potrzeb dziecka
Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające [przypis 1] można wprowadzić wyjątkowo przed końcem 6. miesiąca (ze wskazań lekarskich ewentualnie na życzenie matki można wprowadzić mleko początkowe lub następne, w zależności od wieku dziecka):

początkowo - papka jarzynowa ("zupa");
następnie - zupa jarzynowa [przypis 2] z gotowanym mięsem (bez wywaru) z bezglutenowym kleikiem zbożowym lub papka jarzynowa z mięsem gotowanym; sok owocowy - najlepiej przecierowy - lub przecier owocowy (może być z dodatkiem kleiku bezglutenowego) od 6. miesiąca [przypis 3]
warzywa - ziemniak, marchew, dynia, pietruszka, seler, brokuł, kalafior, kapusta (biała, czerwona, włoska), brukselka, groszek zielony, kukurydza, fasolka szparagowa, kabaczek, cukinia, patison, soczewica czerwona;
owoce - jabłko, dzika róża, czarne jagody;
produkty zbożowe - ryż, kukurydza (kasze, mąki, płatki - również z brązowego ryżu).

7. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5-6 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające wprowadzane po raz pierwszy w 7. miesiącu posiłki uzupełniające rozpocząć według zasad podanych dla okresu wcześniejszego, a następnie wprowadzić stopniowo:
kaszka/kleik bezglutenowy [przypis 4]
pół żółtka (co drugi dzień)
od 7. miesiąca [przypis3] :
warzywa - soczewica zielona, kalarepa, por (jeśli w rodzinie występuje alergia pokarmowa, to podajemy por dopiero od 10. miesiąca), burak (z tym samym zastrzeżeniem co w przypadku pora);
owoce - morela, gruszka, maliny.
8. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 7. miesiącu

oraz:


warzywa - jarmuż, świeże szparagi, sok z kapusty kiszonej (jedna łyżka); gdyby jednak pojawiło się zaczerwienienie wokół ust, przerywamy podawanie i ponowną próbę podejmujemy dopiero po 12. miesiącu;
owoce - śliwki (węgierki, mirabelki, renklody i inne, także suszone), czereśnie, brzoskwinie, kiwi, winogrona, mango, melon, banan, morele, daktyle, jabłka, gruszki i rodzynki (jeśli dziecko ma już zęby, to może próbować gryźć, jeśli nie, to gotujemy i miksujemy);
produkty zbożowe - kasza gryczana biała niepalona, kaszka krakowska, mąka sojowa;
przyprawy - majeranek, kminek, koperek (suszony), sezam.

9. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 8. miesiącu oraz:
biszkopty bezglutenowe, chrupki kukurydziane;
zmiana: całe żółtko co drugi dzień
od 9. miesiąca [przypis 3] :
warzywa - cebula, groch, szpinak i szczaw (jeśli dziecko ma problemy z nerkami, to nie);
owoce - jeżyny, aronia, wiśnie, borówka amerykańska, porzeczki (białe, czerwone, czarne), arbuz;
produkty zbożowe - kasza jaglana, amarantus (mąka, ziarno), jęczmień;
pestki i nasiona - słonecznik, dynia;
przyprawy - tymianek, cząber, estragon, bazylia, rozmaryn, oregano (ostrożnie przy alergii).

10 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmieniu piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 9. miesiącu oraz:
zmiana: obiad z 2 dań - zupka + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa [przypis 5] ;
produkty zbożowe - w tym glutenowe - kaszki, kleiki, kasze, bułki, chleb, sucharki;

warzywa - awokado (nie, jeśli dziecko ma problemy z wątrobą lub zdarzyły się one w rodzinie), bakłażan, ogórek świeży gruntowy, papryka, rzodkiew, soja, cieciorka, pomidor gruntowy, fasola - biała, czerwona, bób (nie - jeżeli dziecko ma kłopoty z przewodem pokarmowym), ogórek kiszony, kapusta kiszona (jeśli po soku nie było czerwono wokół ust);
owoce - borówki, żurawina, poziomki, truskawki, pasiflora, papaja, ananas;
kiełki - soczewicy, soi, słonecznika, lucerny, rzodkiewki;
przyprawy - czosnek, pieprz, papryka słodka, kolendra, sól kamienna (nieoczyszczona i tylko odrobinkę), cynamon (ostrożnie przy alergii), szczypiorek, natka pietruszki, koperek, rzeżucha (świeże, ale nie ze szklarni).

11.-12. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 4-5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 10. miesiącu oraz:
zmiana: całe jajko 3-4 razy w tygodniu;
twarożek, kefir, jogurt 1-2 razy w tygodniu;
od 11. miesiąca [przypis 3] :
warzywa - rzepa, cykoria;
owoce - figi.
od 12. miesiąca [przypis 3] :
warzywa - sałata, rzodkiewki;
owoce - pomarańcze, mandarynki, grejpfrut, cytryna, limonka;
produkty zbożowe - pszenica (mąka, kiełki, ziarno);
orzechy - włoski, laskowy, nerkowiec i inne.

Przypisy:

1. Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i pojedynczo, zaczynając od niewielkich ilości i obserwując przez kilka kolejnych dni ewentualną reakcję dziecka. Kolejność wprowadzanych produktów może zostać zmieniona przez lekarza.
2. Jako tłuszcz do zup jarzynowych można używać wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek lub bezerukowego oleju rzepakowego (jest dostępny w sklepach ze zdrowa żywnością).
3. Oznacza to - od ukończenia danego miesiąca życia.

4. Zaleca się, by wprowadzane produkty zbożowe były wzbogacone w żelazo.
5. Konsystencja jarzyn i mięsa powinna zachęcać dziecko do żucia.


Mam jeszcze pytanie do mamuś karmiących na diecie bezmlecznej. Czy próbowałyście już jakiegoś nabiału? Czy jeszcze czekacie?
 
Mam jeszcze pytanie do mamuś karmiących na diecie bezmlecznej. Czy próbowałyście już jakiegoś nabiału? Czy jeszcze czekacie?

Na święta zjadłam z pół sernika i nic małemu nie było pozwalam sobie na lody, czekoladę ale jakoś mleka na razie nie pije czasam tez ser biały po jajakach też nic nie było jakiś czas temu bardzo Szymonka wysypało cały był w kropkach a ja nie jadłam nic nowego za to jemu do diety wprowadziłam kaszke kukurydzianą i to chyba onna uczua. Jak zeszła mu wysypka to znowu spróbowałym z kaszą i całego do wysypało.
 
Filwinka, nam lekarz zakazał całkowicie nabiału.
Dzisiaj mały cały obsypany po deserku bobovity jabłko, banan, brzoskwinia. Dziwne bo te owoce już wcinał tylko, że gerbera lub hippa i nic nie było :baffled:

Dziewczyny karmiące piersią, czy Wy ściśle trzymacie się tych schematów?
Mój cyca ma na żądanie a zachciankę na cysia ma dosyć częstą. No i ograniczam ilość kaszy bo i tak wyrośnięte dziecko jest.
No i chyba spróbuje chyba przenieść deserek na rano a nie na popołudniu bo czasami przesypia a na noc nie chce mu dawać.

pozdrawiam
 
clue ja to mozna powiedziec ze w ogole nie trzymam sie tych schematow, tzn daje malej obiadek i deserek, ale piers to ma wtedy kiedy chce, a jest to dosyc czesto, i daje jej kasze na noc
 
clue ja też się trzymam schematu. Karmię piersią na żądanie czyli dużo częściej niż w schemacie, bo często Antek nie ma czasu najeść się do syta bo tyle się dzieje dookoła że tylko nasyci pierwszy głód i dalej może brykać.
Ja daję rano ok 10 pół deserku obiadek ok 15 albo przed jakimś dłuższym wyjściem ale tak między 14 a 16 i wieczorem ok 19 znów pół deserku z kilkoma łyżeczkami kaszki manny albo kleiku ryżowego albo kaszkę ryżową z owocami ale też tylko kilka łyżeczek i ok 21 pierś do syta, czyli zwykle wyjada mi zapasy z obu piersi :-)
Zwykle też daję mu chrupki kukurydziane albo ryżowe, ale dosłownie kilka a jak razem gotujemy w kuchni to mu łapki zajmuję suszoną bułką. Prawie nic z niej nie zjada za to wokół kurki by się najadły :-)
czasami mi się wydaje że to za mało, ale Antek waży już 10kg więc ilościowo na razie nic nie zmieniam.
madzik1388a dajesz kaszę butelką czy taką gęstszą, łyżeczką?

I chyba jednak zostanę przy diecie bez mleka a przy następnym szczepieniu , w lipcu zapytam o to pediatrę.W końcu jak dałam radę przez prawie siedem miesięcy to miesiąc nie robi różnicy.
 
Filwinka ja daję kaszkę butelką bo łyżeczką to ble jest i wszystko zaplute.
Ale rano daję mu pure z dynią a wieczorem kaszkę i to tylko małą buteleczkę.
Zakupiłam też ostatnio kaszki 5 zbóż z lipą na noc i na dzień z suszoną śliwką. Mają one już w sobie gluten ale jak na razie się wstrzymałam bo nie wiem co tam Mateuszka wysypało. :baffled:
madzik u mnie też pierś kiedy chce, czyli zbyt często.
 
reklama
No i mam problem:baffled: Dawałam Ani deserki ze słoiczków, które uwielbiała.Wczoraj jednak utarłam jej jabłuszko no i od razu odruch wymiotny:baffled:Dzisiaj znowu spróbowałam i znów to samo otrząsa się z obrzydzeniem wypluwa i do tego od razu wymiotuje ( tak jakby sama na siłę te wymioty prowokowała):-(Kurczę przecież ja zbankrutuje przez te słoiczki:szok:
 
Do góry