reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Planowanie ciąży a praca w Niemczech

Dołączył(a)
17 Listopad 2022
Postów
3
Hej, razem z partnerem chcielibyśmy starać się o dziecko, tylko sprawa jest trochę skomplikowana :). Na co dzień pracuję w firmie produkcyjnej w Niemczech na umowę o pracę, jestem tam też zameldowana. Z tego co wyczytałam to przebieg ciąży wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, kobiety pracują, a lekarze nie dają zwolnień. Dużo różnych opinii i zdań na ten temat. Zatem chciałabym się Was dopytać jak to wygląda :) Może ktoś z Was stał w podobnej sytuacji i ma jakieś doświadczenie ?

Jak to jest z tym zakazem pracy? Czy pracodawca/lekarze w Niemczech robią problem, żeby wystawić zwolnienie (zakaz pracy)?
Czy pracodawca akceptuje zwolnienia od ginekologa z Polski ?
Czy jak dostanę zakaz pracy/zwolnienie z Polski to czy ciążę mogę prowadzić w Polsce czy wymagane są też wizyty u lekarzy w Niemczech ?
Jak to jest z wynagrodzeniem podczas czasu trwania ciąży?

Pozdrawiam :)
 
reklama
Wszystko jest uzależnione od tego ile pracujesz już w Niemczech, na jakich zasadach pracujesz i czy to zeit firma (agencja) czy bezpośrednio pod Niemcem, w jakim landzie jesteś bo przepisy mogą się różnic w zależności od landów a co najważniejsze tez jakie ubezpieczenie posiadasz bo nie każdy polski lekarz cię przyjmie w zależności od ubezpieczenia. Generalnie zwolnienia nie jest trudno uzyskać a problem może być z zakazem pracy ale mając zwolnienie to nie duży problem. Dodatkowo z tego co się orientuje ubezpiecznie nie obejmuje specjalistów w Polsce takich jak ginekolog wiec ciąże musiałabyś w Polsce prowadzić prywtanie
 
Wszystko jest uzależnione od tego ile pracujesz już w Niemczech, na jakich zasadach pracujesz i czy to zeit firma (agencja) czy bezpośrednio pod Niemcem, w jakim landzie jesteś bo przepisy mogą się różnic w zależności od landów a co najważniejsze tez jakie ubezpieczenie posiadasz bo nie każdy polski lekarz cię przyjmie w zależności od ubezpieczenia. Generalnie zwolnienia nie jest trudno uzyskać a problem może być z zakazem pracy ale mając zwolnienie to nie duży problem. Dodatkowo z tego co się orientuje ubezpieczenie nie obejmuje specjalistów w Polsce takich jak ginekolog wiec ciąże musiałabyś w Polsce prowadzić prywatnie
Dziękuje za odpowiedź. Dopowiem zatem brakujące info. Pracuje już od ponad roku bezpośrednio pod Niemcami, na produkcji linii montażowej w systemie 3 zmianowym, w landzie Saksonia. Ubezpieczenie Niemieckie (o ile taka odpowiedź jest wystarczająca). Jakie przeszkody mogą mnie czekać z problemem uzyskania zakazu pracy mając zwolnienie ? Lub jak i gdzie wtedy działać, aby uzyskać ten zakaz ?:)
 
Ostatnia edycja:
To teraz zależnie od twojej umowy zapewne masz już czas nieokreślony i wtedy co by się nie działo nie mogą cię zwolnić, jeśli umowę masz na jakiś okres czasu po tym okresie czasu mają prawo ci jej nie przedłużyć, jeśli chodzi o kwestie finansowe to że pracujesz już długo w razie czego uprawnia cię do zasiłku wiec jakieś pieniądze zawsze w razie czego będzie, nie można mieć zakazu pracy i zwolnienia jednocześnie. Generalnie zwolnienie da ci każdy lekarz zakaz pracy musi być wystawiony chyba przez ginekologa i muszą być spełnione wymogi(za ciężka praca, za głośno itp ). Najlepiej dopytać się Ginekologa. Jeśli chodzi o twój system pracy i to że byś np chciała zostać z początku to w Niemczech można pracować tylko w określonych godzinach i wtedy po przedstawieniu swojemu pracodawcy tego ze jestes w ciąży on musi dostosować godziny i tryb pracy do ciebie.
 
Witam, jeżeli masz umowę na rok czasu to pracodawca nie musi przedłużyć ci umowy nawet na zwolnieniu lekarskim, ale nie musisz się martwić ponieważ możesz iść do Agentur für Arbeit i dostaniesz Arbeitslosengeld 1. jezeli tak się stanie do dostaniesz dodatkowe pieniądze na rzeczy do dziecka. Ze zwolnieniem nie powinno być problemu, jeżeli masz dobrego lekarze to zawsze możesz się z nim dogadać. Przed porodem radzę ci złożyć wnioski na Elterngeld i Kindergeld, wychodzę z tego założenia że mieszkasz w Niemczech na stałe i masz meldunek? Jeżeli dobrze się czujesz to ja bym ja twoim miejscu poczekała na przedłużenie umowy, bo jak w tedy pójdziesz na zwolnienie to pracodawca nie może cię zwolnić. Jesteś tez upoważniona poinformować pracodawcę o ciąży.

Jak masz jakieś pytania pytaj śmiało 😁
 
Witam, jeżeli masz umowę na rok czasu to pracodawca nie musi przedłużyć ci umowy nawet na zwolnieniu lekarskim, ale nie musisz się martwić ponieważ możesz iść do Agentur für Arbeit i dostaniesz Arbeitslosengeld 1. jezeli tak się stanie do dostaniesz dodatkowe pieniądze na rzeczy do dziecka. Ze zwolnieniem nie powinno być problemu, jeżeli masz dobrego lekarze to zawsze możesz się z nim dogadać. Przed porodem radzę ci złożyć wnioski na Elterngeld i Kindergeld, wychodzę z tego założenia że mieszkasz w Niemczech na stałe i masz meldunek? Jeżeli dobrze się czujesz to ja bym ja twoim miejscu poczekała na przedłużenie umowy, bo jak w tedy pójdziesz na zwolnienie to pracodawca nie może cię zwolnić. Jesteś tez upoważniona poinformować pracodawcę o ciąży.

Jak masz jakieś pytania pytaj śmiało 😁
Dziękuje !
Umowe mam na stałe, więc nią akurat się nie przejmuje :) O zwolnienie lekarskie nie będzie problemu, ale od lekarza z Polski - wystawi bez problemu. W Niemczech ani żadnego nie znam ani u żadnego nie byłam.
Tak mieszkam w DE, mam meldunek, ale podczas ciąży wole być w Polsce, tak samo jak poród chciałabym przeprowadzić w Polsce. Byłoby to dla mnie o wiele bardziej komfortowe. Mając ubezpieczenie w AOK należy się potem zwrot środków za wizyty u lekarzy w PL czy wszystko już na własną kieszeń?
Wnioski Elterngeld i Kindergeld również się należą jak poród byłby przeprowadzony w Polsce?

To teraz zależnie od twojej umowy zapewne masz już czas nieokreślony i wtedy co by się nie działo nie mogą cię zwolnić, jeśli umowę masz na jakiś okres czasu po tym okresie czasu mają prawo ci jej nie przedłużyć, jeśli chodzi o kwestie finansowe to że pracujesz już długo w razie czego uprawnia cię do zasiłku wiec jakieś pieniądze zawsze w razie czego będzie, nie można mieć zakazu pracy i zwolnienia jednocześnie. Generalnie zwolnienie da ci każdy lekarz zakaz pracy musi być wystawiony chyba przez ginekologa i muszą być spełnione wymogi(za ciężka praca, za głośno itp ). Najlepiej dopytać się Ginekologa. Jeśli chodzi o twój system pracy i to że byś np chciała zostać z początku to w Niemczech można pracować tylko w określonych godzinach i wtedy po przedstawieniu swojemu pracodawcy tego ze jestes w ciąży on musi dostosować godziny i tryb pracy do ciebie.

Tak jak odpowiedziałam koleżance wyżej, umowe mam na stałe. Czy zakaz pracy musi być potwierdzony przez ginekologa w Niemczech, czy z Polski też jest akceptowane? Wiem, ze w moim zakładzie kiedyś była sytuacja, że dziewczyna poinformowała kierownika o ciąży, a on wysłał ja do domu (byla zatrudniona przez agencje), niestety jak się skończyło to nie wiem :D
 
Dziękuje !
Umowe mam na stałe, więc nią akurat się nie przejmuje :) O zwolnienie lekarskie nie będzie problemu, ale od lekarza z Polski - wystawi bez problemu. W Niemczech ani żadnego nie znam ani u żadnego nie byłam.
Tak mieszkam w DE, mam meldunek, ale podczas ciąży wole być w Polsce, tak samo jak poród chciałabym przeprowadzić w Polsce. Byłoby to dla mnie o wiele bardziej komfortowe. Mając ubezpieczenie w AOK należy się potem zwrot środków za wizyty u lekarzy w PL czy wszystko już na własną kieszeń?
Wnioski Elterngeld i Kindergeld również się należą jak poród byłby przeprowadzony w Polsce?



Tak jak odpowiedziałam koleżance wyżej, umowe mam na stałe. Czy zakaz pracy musi być potwierdzony przez ginekologa w Niemczech, czy z Polski też jest akceptowane? Wiem, ze w moim zakładzie kiedyś była sytuacja, że dziewczyna poinformowała kierownika o ciąży, a on wysłał ja do domu (byla zatrudniona przez agencje), niestety jak się skończyło to nie wiem :D
Tak możesz, ale jeżeli wyjedziesz do Polski po zwolnienie to nie wiem jak zareaguje twój pracodawca 🤷‍♀️

Czemu chcesz wg mieć polskie zwolnienie lekarskie?
 
Radzę prowadzić ciążę w Niemczech u niemieckiego lekarza. Będzie o wiele łatwiej. Niemieckie porodówki mają bardzo wysoki standard opieki. Jestem bardzo zadowolona z porodu i opieki.
Zwolnienie lekarz wystawi jeśli ciąża jest zagrożona lub masz problemy zdrowotne. Zakaz pracy może wystawić i lekarz i pracodawca, ale z zupełnie innych powodów. Zakaz pracy wystawiony przez lekarza znaczy tyle, że twój stan zdrowia w ciąży nie pozwala na wykonywanie pracy.
Zakaz pracy przez pracodawcę oznacza że warunki pracy nie spełniają wymogów ustawy o ochronie matek - Mutterschutzgesetz.
Podkreślam że oba przypadki praktykowane są rzadko, ale jeśli pracujesz w nocy to od momentu poinformowania pracodawcy o ciąży pracy w nocy nie możesz wykonywać. Nie możesz się cyklicznie schylać i dźwigać. Poczytaj sobie Mutterschutzgesetz, tam jest dokładne napisane w jakich przypadkach nie możesz pracować.
Przepisy nie są zależne od landu w którym mieszkasz, bo Mutterschutzgesetz reguluje ustawa - każdy land musi się do niej stosować ☺️
Ja pracowałam w ciąży do 34 tygodnia (mimo zagrożonej ciąży i obciążonego wywiadu położniczego),, potem poszłam na Mutterschutz (6 tygodni przed porodem i 8 po porodzie) i teraz jestem na Elternzeit (max 3 lata). W międzyczasie byłam na zwolnieniu lekarskim ale tylko czasowo gdy miałam problemy zdrowotne (bóle brzucha, skurcze itd). Łącznie kilka tygodni.
W Niemczech z reguły pracodawcy stosują się do przepisów prawa jeśli chodzi o ciężarne. Za duże ryzyko że ciężarna obciąży odpowiedzialnością pracodawcę gdyby coś się stało.
Wynagrodzenie otrzymujesz normalne w czasie trwania ciąży, bo jeśli ciąża jest fizjologiczna a warunki pracy dostosowane do ciężarnej to pracujesz. Jeśli pójdziesz na zwolnienie lekarskie dłuższe niż 6 tygodni twoje wynagrodzenie przejmie kasa chorych i płaci do końca trwania zwolnienia.
Nie korzystałam ze zwolnienia lekarskiego z Polski pracując w Niemczech więc nie pomogę.
Jeśli masz umowę o pracę na czas nieokreślony jesteś chroniona i pracodawca nie może cię zwolnić.
 
reklama
A ogólnie - jak oceniacie opiekę lekarską w Niemczech?
Koleżanka ma wyjechać do męża, jest w drugim miesiącu ciąży.
Ogólnie to jako obcokrajowiec, który nam nie pracował, w ogóle może tam rodzić?
 
reklama
Do góry