reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poród i trochę przed

Corin, no ja tez nie biorę na poważnie:):)
I racja, śpioch to ja jestem od zawsze :-D nie tylko w ciąży:)

herbatka z liści mi nie smakowała, poł tylko wypiłam, teraz myć i hop do łożeczka!
 
reklama
Ja czytałam, zę czasem jest energia a czasem napady sny jakby organizm chciał na zapas. A ja po prostu wczoraj spałam, wstawałam jeść i znów zasypiałam i tak w kółko.No ale nie urodziłam:-D
A tu link o skurczybykach przepowiadających



OBJAWY PRZEPOWIADAJ
 
Calkiem mozkiwe Wisienka. Moja mama miala ewidentnie napady energii, po ktorych biegala po domch handlowych, sprzatala jak wsciekla, itp. Za kazdym razem po 2 dniach mniej wiecej tulila malenstwo

Link cos nie dziala
 
ak rozróżnić skurcze przepowiadając od przedterminowego początku prawdziwego porodu? Pewnie już wiesz, że kiedy zbliża się wyznaczony termin porodu, Twoja macica kurczy się od czasu do czasu, w miarę jak rośnie, rozciąga się i „ćwiczy” wydanie dziecka na świat. Te przepowiadające skurcze są nazywane skurczami Braxtona-Hicksa i są zupełnie normalnym zjawiskiem.

Niemniej jednak, w około 10% przypadków skurcze zaczynają poród przedwczesny. W odróżnieniu od skurczów Braxtona-Hicksa, skurcze przedterminowego porodu są poważną sprawą. Oznaczają początek akcji porodowej, zanim jeszcze Twoje dziecko jest gotowe do wyjścia na świat.

Jak można odróżnić, czy to, czego doświadczasz to skurcze Braxtona-Hicksa, czy też są to skurcze porodu przedterminowego? Największe różnice występują w częstotliwości, intensywności i czasie ich trwania. A oto na co powinnaś zwrócić uwagę:

bullet_square.gif
Skurcze Braxtona-Hicksa
trans.gif

bullet_square.gif
Skurcze Przedterminowego Porodu
trans.gif

bullet_square.gif
Powstrzymywanie Przedterminowego Porodu
trans.gif

bullet_square.gif
Zapobieganie Przedterminowemu Porodowi
trans.gif


666666.gif


Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa zaczniesz odczuwać w trzecim trymestrze ciąży. Mogą być odczuwane jako ogólne ściskanie macicy, tak jakby się nadymała, możesz mieć wrażenie, że maleństwo robi fikołki. Skurcze te nie są zwykle bolesne i prawie zawsze ustępują po mniej więcej godzinie. Mimo, że wszystkie kobiety mają skurcze Braxtona-Hicksa, nie wszystkie je odczuwają - zwłaszcza przy pierwszym dziecku. A zatem nie wpadaj w panikę, jeśli do tej pory ich nie doświadczyłaś.


Skurcze Przedterminowego Porodu

Skurcze przedterminowego porodu mogą pojawić się w każdym momencie pomiędzy 20.i 37. tygodniem ciąży. Nie ustępują, a nawet mogą stać się częstsze, regularne i bardzo nieprzyjemne po pewnym czasie.
Do innych sygnałów przedterminowego porodu należą:

black_bullet.gif
Skurcze podobne do menstruacyjnych, odczuwalne powyżej kości łonowej
black_bullet.gif
Ucisk lub ból w okolicach miednicy, ud lub pachwin
black_bullet.gif
Tępy ból w dolnym odcinku kręgosłupa lub ucisk w tym miejscu
black_bullet.gif
Skurcze jelitowe lub biegunka
black_bullet.gif
Nasilenie upławów
black_bullet.gif
Wodnista ciecz, różowawe lub brązowawe upławy albo krew wypływająca z pochwy

Jeśli stwierdzisz wystąpienie któregokolwiek z powyższych symptomów lub jeśli częstotliwość skurczów wzrośnie do więcej niż czterech w ciągu godziny, natychmiast zadzwoń do lekarza lub położnej. Możesz zostać poproszona o stawienie się na badanie lub o zmierzenie tempa skurczów. Możesz wyczuć skurcze (Twoja macica kurczy się i rozluźnia), delikatnie dotykając opuszkami palców swojego brzucha.


Powstrzymywanie Przedterminowego Porodu

Jeśli po rozmowie z lekarzem lub położną potwierdzisz, że zaczęła się przedwczesna akcja porodowa, położna zorganizuje przyjęcie Cię do szpitala. Po pierwsze poddasz się badaniu przez pochwę w celu sprawdzenia, czy szyjka macicy się otwiera i zbadaniu wydzieliny pochwowej, która może wskazać na przedwczesny poród. Po drugie lekarze spróbować zatrzymać poród przy pomocy leków. Lekarstwa nie zawsze działają i nie są odpowiednie dla każdego, ale o tym zadecyduje Twój lekarz. Jeśli okaże się, że zaczęłaś przedwcześnie rodzić, dostaniesz sterydowy zastrzyk, który pomoże płucom Twojego maleństwa się rozwinąć.

Jeśli skurcze nie ustąpią, możesz zostać przyjęta do szpitala, dzięki czemu będziesz dokładniej monitorowana.

Wreszcie, jeśli wszystko to zawiedzie i przedwczesny poród stanie się nieuchronny, będzie lepiej dla Twojego noworodka, żebyście byli w szpitalu. Może urodzić się bardzo mały z trudnościami z oddychaniem, jedzeniem, utrzymaniem temperatury ciała na normalnym poziomie i wykształceniem organów. Wcześniakiem opiekuje się specjalna jednostka intensywnej terapii noworodków, gdzie Twoje maleństwo otrzyma specjalną pomoc we właściwym rozwoju.


Zapobieganie Przedterminowemu Porodowi

Możesz także spróbować podjąć pewne środki zaradcze, które mogą zapobiec samemu rozpoczęciu przedwczesnej akcji porodowej:

black_bullet.gif
Co kilka godzin wypijaj szklankę soku lub wody, aby zapobiec odwodnieniu, które może sprawić, że Twoja macica jest bardziej „podrażniona".
black_bullet.gif
Stosuj zdrową dietę, w czasie ciąży powinnaś przybrać od 12 do 16 kg.
black_bullet.gif
Staraj się, aby Twój pęcherz moczowy był pusty, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych, co zwiększa ryzyko pojawienia się przedwczesnych skurczów porodowych.
black_bullet.gif
Po oddaniu moczu lub wypróżnieniu zawsze podcieraj się od przodu do tyłu, aby zapobiec infekcji dróg moczowych.
black_bullet.gif
Noś bawełnianą bieliznę. Bawełna „oddycha” lepiej niż inne tkaniny, przez co zapewnia większy przepływ powietrza i zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.
black_bullet.gif
Przestań palić tytoń, nie używaj leków uzależniających ani alkoholu.
black_bullet.gif
Używaj prezerwatyw podczas stosunku pochwowego.
black_bullet.gif
Unikaj uprawiania seksu z wieloma partnerami.
black_bullet.gif
Siedząc, unoś nogi raz lub kilka razy w ciągu godziny i nie podnoś ciężkich przedmiotów.
black_bullet.gif
Zakończ aktywność fizyczną i odpocznij, jeśli zaczniesz odczuwać skurcze, które nie ustępują po krótkim czasie.
black_bullet.gif
Postaraj się zmniejszyć stres w swoim życiu.

Możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu jest niepokojąca, ale większość kobiet doświadcza jedynie skurczów Braxtona-Hicksa. Najlepszą rzeczą, którą możesz teraz zrobić, jest uważna obserwacja zachowania Twojej macicy i dbanie o siebie. Dzwoń do swojej położnej za każdym razem, kiedy dzieje się coś niepokojącego.
 
reklama
Do góry