reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

powrot do pracy po urlopie wychowawczym

Dołączył(a)
29 Wrzesień 2010
Postów
2
Witam
Po rocznym urlopie wychowawczym chciałabym wrócić do pracy. Przed urodzeniem dziecka pracowałam na cały etat. Teraz ze wzgledu na dziecko chciałabym skrocic swoj czas pracy do 3 dni x 8h = 24 h
Jaki będzie wymiar czasu pracy? Dzieki za pomoc
 
reklama
24 godziny pracy w tygodniu to przy standardowym etacie 3/5 czyli 0,6. Prosze jednak mieć na uwadze, że złożenie wniosku o obniżenie wymiaru do 0,6 etatu nie gwarantuje Pani pracy 3 dni w tygodniu. Rozkłąd godzin pomiędzy dni pozostaje bowiem do ustalenia z pracodawcą. Oczywiscie moze Pani wnioskowac by były to 3 dni po 8 godzin, ale pracodawca może odmówić. Może ustawić Pani czas pracy jako na 4 dni po 5 godzin i 1 dzień 4 godziny. Warto zatem rozpocząć od ustalenia z pracodawcą czy Pani wniosek zyska aprobatę.
 
Rozkłąd godzin pomiędzy dni pozostaje bowiem do ustalenia z pracodawcą. Oczywiscie moze Pani wnioskowac by były to 3 dni po 8 godzin, ale pracodawca może odmówić. Może ustawić Pani czas pracy jako na 4 dni po 5 godzin i 1 dzień 4 godziny. Warto zatem rozpocząć od ustalenia z pracodawcą czy Pani wniosek zyska aprobatę.

Witam,
Jeszcze niedawno prezentowałam podobne do Pani stanowisko, że ustaleń z pracodawcą wymaga sposób rozłożenia czasu pracy. Ostatnio jednak, przy okazji sprawy żony mojego kolegi, która chciała obniżyć sobie wymiar czasu pracy o 1 h w ciągu dnia powstał problem jak interpretować zapis "Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika." Pracownica chciała wychodzić z pracy godzinę wcześniej, pracodawca zgadzał się na późniejsze rozpoczęcie pracy.
Oczywiście Komentarze tego nie precyzują, nie ma chyba również orzecznictwa.
Ale po telefonach do kilku PIP okazało się, że jeżeli pracownica złoży wniosek, w którym dokładnie określi sposób obniżenia wymiaru czasu pracy ( i np. poprosi o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7 h dziennie, praca 7-14) to pracodawca musi wniosek w takim kształcie uwzględnić i nie może we wniosek ingerować ( to uprawnienie pracownicy, obowiązek pracodawcy). Przyznam jednak szczerze, że nie słyszałam o sporach sądowych w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy przez pracodawcę, ale w inny sposób niż chciała pracownica.
Pozdrawiam.
 
Nie zgodzę się. Pracodawca ma obowiązek obniżyć wymiar, ale niekoniecznie zaakceptować godziny pracy wskazane przez pracownik. To, że PIP tak uważa to ich interpretacja. Prawo nie nakłada na pracodawcę takiego obowiązku. Pracodawca musi uwzględnić wniosek w zakresie 186(7) czyli w zakresie obniżenia.
Nie spotkałam się z orzecznictwem na ten temat (myślę, że to za świeża sprawa jeszcze).
 
Do Temida Jest Kobietą

Bardzo fajny nick :)

Dziękuję :)

Powiem szczerze, że interpretacja PIP mnie zaskoczyła, bo to oznacza, że pracodawca miałby związane ręce i mogłaby nastąpić np. dezorganizacja w pracy.
Jestem też ciekawa jak brzmiałby wyrok sądu pracy ;)
Oczywiście wszystko rozbija się o interpretację przepisu.
Stanowisko było takie, że to kobieta jest chroniona, a jej uprawnienie jest "większe", w końcu nie musi przecież wracać z urlopu wychowawczego.
 
"Art. 186. Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze."

o jakie uprawnienia pracownicze chodzi?
 
reklama
reklama
Do góry