reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

powrót to pracy po macierzyńskim

neilaaa

Fanka BB :)
Dołączył(a)
1 Listopad 2010
Postów
698
Miasto
Zagłębie Dąbrowskie
Dzień dobry.
Pod koniec lutego wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego i stąd mam kilka pytań do Pani.

1. Do tej pory pracowałam na pełny etat, teraz rozmyślam powrót na 3/4 etatu. Czy pracodawca może odmówić mi przyznania 3/4 etatu. Do kiedy taki wniosek musiałabym złożyć, na ile dni przed powrotem do pracy ? Czy jest jakiś "limit czasowy" (chodzi mi o ilość miesięcy) kiedy mogę pracować na 3/4 etatu, po którym musiałabym przejść na pełny etat ?
2. Czy pracując na 3/4 etatu będą mi przysługiwały dwie przerwy po pół godziny na karmienie syna piersią ? Czy te przerwy należą sie tylko kobietą pracującym na pełny etat ?
3. Czy ewentualni można wziąć 7/8 bądź 5/8 etatu wracając po u. macierzyńskim ?

Z góry dziękuję za odpowiedz.


Przepraszam za błąd w temacie .... to z pośpiechu
 
Ostatnia edycja:
reklama
Pod koniec lutego wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego i stąd mam kilka pytań do Pani.

1. Do tej pory pracowałam na pełny etat, teraz rozmyślam powrót na 3/4 etatu. Czy pracodawca może odmówić mi przyznania 3/4 etatu.
Nie.

Do kiedy taki wniosek musiałabym złożyć, na ile dni przed powrotem do pracy ?
14 dni przed powrotem.

Czy jest jakiś "limit czasowy" (chodzi mi o ilość miesięcy) kiedy mogę pracować na 3/4 etatu, po którym musiałabym przejść na pełny etat ?
Moze Pani pracować tak długo, jak długo mogłaby Pani być na urlopie wychowawczym.

2. Czy pracując na 3/4 etatu będą mi przysługiwały dwie przerwy po pół godziny na karmienie syna piersią ?
Jeżeli czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

3. Czy ewentualni można wziąć 7/8 bądź 5/8 etatu wracając po u. macierzyńskim ?
Tak. Moze Pani wybrać dowolny ułamek byle nie mniej niż 1/2.
 
Nasunęły mi się jeszcze dodatkowe pytania:

1. W październiku tego roku kończy mi się umowa. Jeżeli wrócę teraz do pracy powiedzmy na te 3/4 etatu to w październiku pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi automatycznie umowy na tak długo jakbym mogła przebywać na urlopie wych. ? Czy jest to dobra wola pracodawcy ?
2. Czy pracodawca może odmówić mi przydzielenia przerwy na karmienie syna, motywując, że mam "lewe" zaświadczenie od pediatry ? (niestety u mnie w firmie wszystko może się zdarzyć żeby tylko uprzykrzyć życie młodym mamą).
3. W przypadku niepełnego etatu czy nadal będą mi przysługiwać 2 dni opieki nad dzieckiem w roku ?
 
Ostatnia edycja:
To, że ma Pani umowe do października to najważniejsza kwestia i powinna Pani o tym napisać wczesniej, bo to sporo zmienia.

1. W październiku tego roku kończy mi się umowa. Jeżeli wrócę teraz do pracy powiedzmy na te 3/4 etatu to w październiku pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi automatycznie umowy na tak długo jakbym mogła przebywać na urlopie wych. ? Czy jest to dobra wola pracodawcy ?
Nie. O obniżenie moze Pani wystąpić tylko do października, bo do wtedy mogłaby być Pani na urlopie.

2. Czy pracodawca może odmówić mi przydzielenia przerwy na karmienie syna, motywując, że mam "lewe" zaświadczenie od pediatry ? (niestety u mnie w firmie wszystko może się zdarzyć żeby tylko uprzykrzyć życie młodym mamą).
Nie może. żadne zaświadczenie od lekarza nie jest potrzebe - wystarczy Pani oswiadczenie.

3. W przypadku niepełnego etatu czy nadal będą mi przysługiwać 2 dni opieki nad dzieckiem w roku ?
Tak.
 
Ponieważ dowiedziałam się że sytuacja w pracy jest dosyć nie ciekawa i szykują się zwolnienia, w związku z tym nasunęły mi się następujące pytania:

1. Jeżeli złożę pismo na 14 dni przed powrotem do pracy o zmniejszenie wymiaru etatu do 3/4 to czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie pierwszego dnia pracy, motywując likwidacją stanowiska pracy ?

2. Czy jeżeli wracam na niepełny etaty, jestem chroniona przed zwolnieniem ? Jeżeli tak, to jaki jest to okres, czy do końca mojej umowy czyli do października, czy ten okres ochronny skończy się wcześniej ?

3. Jeżeli w październiku nie zostanie przedłużona mi umowa i do tego czasu nie wykorzystam 2 dni opieki nad dzieckiem, to czy w przypadki jeżeli znajdę pracę do końca 2012 r u innego pracodawcy, nadal mogę wykorzystać te dni ?

4. Czy jeżeli wracam na niepełny etat do pracy to czy w każdej chwili mogę przejść na urlop wychowawczy ?

5.Czy jeżeli nie zostanie przedłużona mi umowa, i znajdę pracę powiedzmy na początku 2013 r. na pełny etat czy nadal mogę ewentualnie wykorzystać urlop wych. ?

6. Jeżeli zostanie mi przedłużona umowa w październiku u mojego obecnego pracodawcy, to kontynuacja pracy na 3/4 etatu zależy od dobrej woli mojego pracodawcy ?

7. Pisząc pismo o obniżenie wymiaru czasu pracy, czy muszę podać termin do kiedy chciałabym pracować w niższym wymiarze godzin ?
 
Ostatnia edycja:
1. Jeżeli złożę pismo na 14 dni przed powrotem do pracy o zmniejszenie wymiaru etatu do 3/4 to czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie pierwszego dnia pracy, motywując likwidacją stanowiska pracy ?
Nie.

2. Czy jeżeli wracam na niepełny etaty, jestem chroniona przed zwolnieniem ? Jeżeli tak, to jaki jest to okres, czy do końca mojej umowy czyli do października, czy ten okres ochronny skończy się wcześniej ?
Nie ma ochrony.

3. Jeżeli w październiku nie zostanie przedłużona mi umowa i do tego czasu nie wykorzystam 2 dni opieki nad dzieckiem, to czy w przypadki jeżeli znajdę pracę do końca 2012 r u innego pracodawcy, nadal mogę wykorzystać te dni ?
Tak.

4. Czy jeżeli wracam na niepełny etat do pracy to czy w każdej chwili mogę przejść na urlop wychowawczy ?
Do czasu aż ma Pani umowę o pracę - tak.

5.Czy jeżeli nie zostanie przedłużona mi umowa, i znajdę pracę powiedzmy na początku 2013 r. na pełny etat czy nadal mogę ewentualnie wykorzystać urlop wych. ?
Tak.


6. Jeżeli zostanie mi przedłużona umowa w październiku u mojego obecnego pracodawcy, to kontynuacja pracy na 3/4 etatu zależy od dobrej woli mojego pracodawcy ?
Nie, tak długo jak Pani mogłaby być na urlopie wychowawczym ma Pani prawo do obniżenia wymiaru etatu.
7. Pisząc pismo o obniżenie wymiaru czasu pracy, czy muszę podać termin do kiedy chciałabym pracować w niższym wymiarze godzin ?
Tak.
 
Mam jeszcze pytanie odnośnie pisma o obniżenie czasu pracy.
1. Czy w moim przypadku (koniec umowy w październiku) termin do kiedy chcę pracować na 3/4 etatu jest równoznaczny z terminem zakończenia umowy ? Czy mogę napisać powiedzmy do końca 2012, a w październiku czas pracy automatycznie zostanie zakończony.
2. Czy jeżeli napisze termin do końca października i zostanie mi przedłużona umowa, to wraz z nową umowa muszę złożyć takie samo pismo o obniżony wymiar czasu pracy ?
3. Czy mogę przejść na pełny etat wcześniej niż termin podany na wniosku ?
3. Ogólnie, na obniżonym wymiarze czasu pracy można pracować maksymalnie do ukończenia 3 roku życia dziecka ?
 
reklama
1. Czy w moim przypadku (koniec umowy w październiku) termin do kiedy chcę pracować na 3/4 etatu jest równoznaczny z terminem zakończenia umowy ?
Tak.
Czy mogę napisać powiedzmy do końca 2012, a w październiku czas pracy automatycznie zostanie zakończony.
Nie. Może Pani odnosić sie jedynie do okresu, w którym jest pani pracownikiem.

2. Czy jeżeli napisze termin do końca października i zostanie mi przedłużona umowa, to wraz z nową umowa muszę złożyć takie samo pismo o obniżony wymiar czasu pracy ?
Nie musi Pani - może Pani pracować w pełnym wymiarze. Może Pani.

3. Czy mogę przejść na pełny etat wcześniej niż termin podany na wniosku ?
Prawo nie przewiduje takiej możliwości by okres ten przerwać jednostronnie. Niemniej dopuszcza się porozumienie z pracodawcą.

3. Ogólnie, na obniżonym wymiarze czasu pracy można pracować maksymalnie do ukończenia 3 roku życia dziecka ?
Nie - maksymalnie 3 lata ale do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
 
Do góry