reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Proszę o pomoc

Dołączył(a)
7 Październik 2021
Postów
6
Wiek ciąży najczęściej oblicza się według pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to tzw. reguła Naegelego. Sprawdza się ona przede wszystkim u kobiet, które mają regularne cykle, trwające 28 dni. Warto jednak pamiętać, że tego typu szacunki nigdy nie są w 100% dokładne. Dlatego za normę uważa się poród, który odbywa się między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Kobieta, która ma wątpliwości, w którym tygodniu ciąży jest, musi zastanowić się, kiedy miała pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Następnie powinna odjąć od niego 3 miesiące oraz dodać rok i 7 dni. Jeżeli cykle są nieregularne, należy jeszcze dodać lub odjąć odpowiednią ilość dni. Podobnie jest w przypadku ciąży po zabiegu in vitro (jednak należy odjąć 14 dni od dnia punkcji jajników, gdy cykl został przesunięty).

Trzeba pamiętać, że jest to wyłącznie sposób na obliczenie tygodnia ciąży oraz przewidywanej daty porodu. Wynik nie jest tożsamy z wiekiem płodu, który jest średnio niższy o ok. 14 dni. Dzieje się tak, ponieważ połączenie plemnika z komórką jajową następuje później, niż pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Moment ten jest jednak trudny do uchwycenia.

Może to trochę Ci pomoże jak liczyć.
A co do bhcg to poczekaj na wizytę, lekarz wtedy Ci wszystko dokładnie wyjaśni.
 
reklama
Do góry