reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy na smakołyki i dania zwykłe dla naszych Słoneczek

reklama
Odświeżam wątek - co prawda nasze dzieci jeszcze za małe do tego, co dziś znalazłam, ale przyda się na "zaś":

Owsianka na wesoło
od 10m-ca

250ml mleka modyfikowanego
20g płatków owsianych
łyżeczka cukru
brzoskwinia lub inne owoce

Mleko zagotuj, wsyp płatki owsiane, gotuj ok. 5 min, aż spęcznieją. Posłódź i dobrze wymieszaj. Owoce umyj, obierz i pokrój na kilka kawałków, z których będziesz mogła ułożyć buźkę. Owsiankę przełóż na głęboki talerz lub do miseczki. Na wierzchu ułóż buzię z owoców.

Indyk z kaszą
od 12m-ca

300g mielonego indyka
gotowana marchewka
tarta bułka
łyżeczka siekanej natki
sól
pieprz ziołowy
woreczek kaszy gryczanej
1/2 ogórka węża
1/2 żółtej papryki
łyżka oliwy z oliwek

Marchewkę zmiksuj, dodaj posiekaną natkę, dopraw solą. Mięso wymieszaj z łyżką tartej bułki, dodaj sól i pieprz do smaku. Uformuj prostokąt, na środku wyłóż marchewkę, zroluj, oprósz tartą bułką i zawiń w natłuszczoną aluminiową folię. Piecz w piekarniku w 200st. ok.40min. Kaszę gryczaną ugotuj. Podawaj wszystko z sałatką.

Kaszka manna z jabłuszkiem
od 10m-ca

3 płaskie łyżeczki kaszy manny
150ml wody
5 miarek mleka modyfikowanego
jabłuszko
łyżeczka cukru (niekoniecznie)

Ugotuj kaszę na wodzie. Mleko modyfikowane rozmieszaj w 30ml przegotowanej ostudzonej wody, dodaj do ugotowanej kaszki, dobrze wymieszaj. Jabłuszko obierz ze skórki, zetrzyj na drobnej tarce, dodaj do lekko ostudzonej kaszki, osłódź do smaku, wymieszaj.
 
Potrawka warzywno-jabłkowa
od 7m-ca

pół średniej marchewki
pół ziemniaka
łyżeczka pokrojnej w kostkę pietruszki
ćwiartka jabłka
20g mięsa z królika
łyżeczka oleju sojowego

Warzywa umyj, obierz, opłucz i pokrój w drobną kostkę. Jabłko opłucz, obierz. Do wrzącej wody włóż warzywa, gotuj pod przykryciem przez 10min. Dodaj jabłko i gotuj jeszcze ok. 5min. Kiedy warzywa będą miękkie, zmiksuj je lub przetrzyj przez sitko. Osobno ugotowane mięso posiekaj. Warzywa połącz z mięsem. Dodaj olej i zagotuj.


Ziemniaczane puree z mięskiem z królika
od 7m-ca

sredniej wielkości ziemniak
łyżeczka oliwy z oliwek
20g mięsa z królika

Ziemniaka wyszoruj, obierz i opłucz, przekrój, włóż do garnuszka z wrzątkiej, ugotuj do miękkości. Osobno ugotuj mięso. Gdy będzie miękkie, drobno je posiekaj. Ugotowanego ziemniaka odcedź, rozetrzyj na miazgę, dodaj oliwę, wymieszaj, lekko podgrzej. Niemowlętom żywionym sztucznie możesz dodać kilka łyżek mleka modyfikowanego - powstanie pyszne puree. Obok ziemniaków na talerzyku połóż mięsko. Podawaj jako danie obiadowe.
 
Jagnięcina z dynią i pomidorami
od 10m-ca

pół średniej marchewki
20g mięsa jagnięcego
pół średniego pomidora
łyżka startej na grubej tarce dyni
cząstka cebuli
łyżeczka oliwy z oliwek

Warzywa opłucz, obierz, pomidora sparz i obierz ze skórki. Wodę zagotuj, włóż mięso, pokrojone w kostkę, warzywa i dynię. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem ok.15min. Dodaj pomidora i gotuj jeszcze ok.5min. Okraś łyżeczką oliwy z oliwek. Zagotuj. Wyjmij mięso i drobno je posiekaj, a potem połącz z warzywami, które możesz rozgnieść widelcem.



Tyle na dziś, bo Szymon wzywa...
 
Dziewczyny, postanowiłam zabrać się za gotowanie mojemu maleństwu :-)
Dziś ugotowałam jakąś zupinkę, którą trochę pod koniec pluł :no: :no: :no:
Fajnie, że podajecie przepisy. Będę próbować. Dla mnie to też super doświadczenie, a dla maluszka nowe smaki.
 
super sa te wasze przepisy, ale niestety moj Kubas nie chce za chiny jeść niczego, co zostało ugotowane w domu, tylko słoiczki...
owoce czasem zje, jabłko z bananem np., ale zupki czy inne dania sa bleeee
 
Znalazłam coś świątecznego:

Wigilijne pierożki
od 10m-ca

0,5 szklanki kaszki Nestle Sinlac
woda
mąka kukurydziana lub ryżowa
łyżeczka oleju
10 dag rozdrobnionego ugotowanego szpinaku lub brokułów
szczypta soli
jajko

Szklankę z Nestle Sinlac uzupełnij wodą, wymieszaj. Dodaj olej, sól, mąkę i zagnieć ciasto (po zagnieceniu nie powinno kleić się do rąk). Szpinak lub brokuły wymieszaj ze startym jajkiem. Z ciasta zrób placuszki, napełniaj je farszem i zaklejaj. Wrzuć na osolony wrzątek, a gdy wypłyną gotuj 5-8min.
 
Cynamonowe gwiazdki
od 11m-ca

25 dag mąki
12 dag cukru pudru
12 dag tłuszczu
jajko
czubata łyżeczka zmielonego cynamonu
odrobina soli
pół paczki proszku do pieczenia

Mąkę przesiej z proszkiem, posiekaj z tłuszczem, wsyp cukier puder, wymieszaj. Wbij jajko, dodaj cynamon i zagnieć ciasto. Gotowe ciasto podziel na kilka części. Każdą z nich bardzo cienko rozwałkuj, wykrawaj foremką gwiazdki i kładź pojedynczo na blasze wysmarowanej masłem. Upiecz w średnio nagrzanym piekarniku.
 
Ivka jesteś niezastąpiona! :) korzystam z Twoich przepisów co jakiś czas, Agatka zajada się zupkami i bije rekordy w jedzeniu :-D
coraz ciężej jest ją unieść ;-)
 
reklama
Do góry