reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pytanie o ubezpieczenie

Dołączył(a)
23 Luty 2018
Postów
1
Witam W czerwcu kończę studia A na wrzesień mam termin porodu. Orientujecie się jak to jest z ubezpieczeniem moim i dzieciątka w takim przypadku i jakie zasiłki będę mi przysługiwać jeśli do tej pory nigdzie nie pracowałam, a narzeczony zatrudniony jest na umowę zlecenie ?
:-( :(
 
reklama
Wraz z końcem studiów wygasa obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego - nie oznacza to jednak, że tak samo dzieje się z prawem do świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z zasadami naszego systemu ochrony zdrowia jest, iż samo prawo do świadczeń wygasa później, niż samo ubezpieczenie. Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów. Zresztą prawo do świadczeń zdrowotnych będzie Tobie przysługiwało jeszcze przez okres połogu.
W przypadku dziecka - najprościej będzie jak narzeczony zgłosi je do ubezpieczenia u swojego pracodawcy (dziecku do 18 r.ż. przysługuje prawo do świadczeń zdrowotnych, ale będzie figurowało jako nieubepieczone, np. na receptach będzie oznaczenie DN), zaś ty możesz zarejestrować się w UP (lub po ślubie - mąż zgłosi Ciebie u swojego pracodawcy).

Zasiłki to raczej nie będą Ci przysługiwać. Jako osoba bezrobotna powinnaś dostać kosiniakowe (ale nie jestem obecnie na bieżąco, więc może ktoś inny powie Ci co trzeba spełnić). Dodatkowo może Wam przysługiwać 500+ na pierwsze dziecko (tu masz próg dochodu). A i jeszcze jest becikowe, ale to musisz poczytać na stronie Twojego MOPS.
 
Zajerestruj sie w urzedzie pracy.Będziesz ubezpieczona chyba tam.
Dziecko takie male zawsze jest z mama jednak jesli ona nie pracuje to lekarz Cie przyjmie w razie w na nfz raczej maluszkowi nie odmowia.
Ja przez okres macierzynskiego bylam ubezpieczona. W przychodni mowili ze dziecko jest ze mna a w zus ze nie ma ubezpieczenia w pewnym momencie zglupialam, ale normalnie bylam kilka razy na nfz i nikt sie nie przyczepil, teraz jest u taty w pracy ubezpieczony .
Na umowe zlecenie nie można wziac dziecka do ubezpieczenia.?
Nalezy Ci sie becikowe jednorazowo..500 plus jesli wasz dochod nie przekracza 2400 na czysto w miesiacu dodatkowo i kosniakowe.. to zasilek tysiac złotych przez 12 miesięcy dla mam ktore nie pracowały.
Ale musisz byc w urzedzie pracy bodajze zeby dostac kosniaka.
 
Ostatnia edycja:
Jako osoba bezrobotna powinnaś dostać kosiniakowe (ale nie jestem obecnie na bieżąco, więc może ktoś inny powie Ci co trzeba spełnić).
Zasady są takie jak rok temu. Przysługuje osobom, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Nie ma progu dochodowego. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej i w ośrodkach pomocy społecznej. Oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego składa się na miejscu.
 
A jeszcze mi tak przyszło do głowy - czy narzeczony jest studentem poniżej 26 r.ż.? Bo jeśli tak, to pracodawca nie zgłasza go do ZUS i nie opłaca za niego składek...
 
A jeszcze mi tak przyszło do głowy - czy narzeczony jest studentem poniżej 26 r.ż.? Bo jeśli tak, to pracodawca nie zgłasza go do ZUS i nie opłaca za niego składek...
No właśnie...a kosniaka licza jako dochód do 500 plus ? jeszcze teraz przyszlo mi do głowy ..Chyba nie ?
Na umowe zlecenie nie ma skladek?
 
reklama
Tez nie byłam pewna, musiałam sprawdzić. Niemniej to jest chore, bo żeby się załapać to musiałby zarabiać maks 1400 zł, na zleceniu wykonalne. Tną zasięg tego programu jak mogą.
 
Do góry