reklama

Rozwiązanie umowy o pracę.

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Kingolinka, 1 Luty 2012.

1. Kingolinka

Kingolinka Fanka BB :)

Witam mam pytanie jesli zgodze sie na rozwiazanie umowy o prace za porozumieniem strony czy bedzie mi wogole przysługiwał zasiłek?? Moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane i po zakończeniu macierzyńskiego dostanę wypowiedzenie. Chciałam to zakończenie pracy załatwić jak najszybciej w sensie zaraz po macierzyńskim dostać wypowiedzenie ( bez urlopu itp) i na nastepny dzien zarejestrowac sie w UP i dostac zasiłek.
    Drugie moje pytanie jest takie czy mi wogole przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. W marcu bede miec przepracowany rowny rok w trakcie ktorego bylam na macierzynskim.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Na podstawie art . 75 ust. 2 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy można wnioskować, że zasiłek przysługuje gdy rozwiązanie było za porozumieniem stron z przyczyn likwidacji pracodawcy, upadłości zakładu lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu
    jeśli taka informacja znajdzie się w świadectwie pracy to tak.

Zatem są przesłanki by zastosować art 75.

A nie wolałaby Pani po prostu wypowiedzenia? W okresie wypowiedzenia mogłaby Pani wykorzystać urlop (i dni opiek nad dzieckiem, dni na poszukiwanie pracy itp.). Zapewne też przysługiwałaby Pani odprawa.

Ważne by w ciągu oststnich 18 mies przepracowała pani co najmniej 365 dni. Pracownica korzystajaca z urlopu macierzynskiego pozostaje w stanie zatrudnienia, a zatem okres urlopu wlicza sie do okresów zatrudnienia.

3. reklama
  4. Kingolinka

Kingolinka Fanka BB :)

Dziekuje za odpowiedz czyli jesli w swiadectwie pracy bedzie informacja ze moje stanowisko pracy uległo likwidacji bedzie mi przysługiwał zasiłek?
    I jeszcze jedno pytanie mi sie przypomnialo jesli mialam umowe na czas nieokreslowny czy okres wypowiedzenia moze trwac tyle ile zaległy urlop??

Poleć forum