reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Samotna matka

Dołączył(a)
12 Grudzień 2010
Postów
5
Witam,
nie jestem pewna czy pisze w dobrym dziale,ale chcialam sie dowiedzieć czy w mojej sytuacji przysluguja mi jakieś dofinansowania.
Byłam zatrudniona na umowe o prace na okres probny, umowa wygasla z dniem porodu tj 07.12.2010. Slyszalam, ze przysluguje mmi zasilek macierzynski, tylko gdzie powinnam sie po niego zglosic(mieszkam w Warszawie, ale zameldowana jestem w Kielcach) , z jakimi dokumentami i do kiedy najpozniej.
Poza tym chcialam spytac czy istnieje jakis sposob, aby zmuisic ojca dziecka do uznania go? Chodzi mi tylko o to, zeby Córeczka nosiła jego nazwisko i była zameldowana tam gdzie on.
Z gory dziękuje za pomoc
 
reklama
Byłam zatrudniona na umowe o prace na okres probny, umowa wygasla z dniem porodu tj 07.12.2010. Slyszalam, ze przysluguje mmi zasilek macierzynski, tylko gdzie powinnam sie po niego zglosic(mieszkam w Warszawie, ale zameldowana jestem w Kielcach) , z jakimi dokumentami i do kiedy najpozniej.
Zaświadczenie ze szpitala oraz dokumenty przygotowane przez pracodawcę powinny trafić do ZUS. Nie ma jednoznaczenego zapisu kto dokumenty przekazuje do ZUS - zwyczajowo pracodawca.
Poza tym chcialam spytac czy istnieje jakis sposob, aby zmuisic ojca dziecka do uznania go?
Oczywiście - należy złożyć do sądu pozew o ustalenie ojcostwa.
Chodzi mi tylko o to, zeby Córeczka nosiła jego nazwisko i była zameldowana tam gdzie on.
Rozumiem, ze chce Pani oddać dziecko ojcu na wychowanie. jesli bowiem sąd ustali m-ce zamieszkania dziecka z ojcem - będzie to oznaczać, że to ojciec jest opiekunem dziecka.
 
Rozumiem , że oddzial ZUS w Warszawie?
Jeśli chodzi o założenie sprawy o ojcostwo to kto ponosi koszty? Bo czytałam, że testy DNA kosztuja 1800zł, a nie stac mnie na taki wydatek. I jak z aktem urodzenia? Nie sądzę, żeby sprawa rozstrzygnęła się do 21 grudnia, a wtedy mam zgłosic się do USC. Czy w takim wypadku póxniej będzie można wpisac nazwisko ojca i ustanowić je takze nazwiskiem corki? Jesli tak to ile wynosi opłata za taką zmianę?
Nie chcę oddawać Malej, czy wobec tego musi być zameldowana tam gdzie ja? Obawiam się, że moi rodzice nie wyraża na to zgody a ja jestem jeszcze u nich zameldowana.
 
Jeśli chodzi o założenie sprawy o ojcostwo to kto ponosi koszty?
Nie ma kosztów związanych z założeniem postępowania.

Bo czytałam, że testy DNA kosztuja 1800zł, a nie stac mnie na taki wydatek.
To sąd decyduje czy badania DNA są konieczne czy nie. Za badanie płaci ten, kto je zlecia, a zatem w (gdy sąd uzna je za niezbędne) zapłaci za nie sąd.

I jak z aktem urodzenia? Nie sądzę, żeby sprawa rozstrzygnęła się do 21 grudnia, a wtedy mam zgłosic się do USC.
W akcie urodzenia nie będzie danych ojca. Akt urodzenia zostanie zmodyfikowany po uzyskaniu prawomocngo wyroku sądu.

nie chcę oddawać Malej, czy wobec tego musi być zameldowana tam gdzie ja? Obawiam się, że moi rodzice nie wyraża na to zgody a ja jestem jeszcze u nich zameldowana.
Dziecko nie musi być zameldowane z matką, choć zazwyczaj tak się postępuje. Zgoda Pani rodziców na zameldowanie dziecka nie jest jednak konieczna.
 
Do góry