reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Socjalne - urlopy, świadczenia, becikowe, dodatki, żłobek

paulusia2209

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Czerwiec 2008
Postów
1 404
Miasto
Wrocław
Znalazłam ciekawy wątek na Mamusiach listopadowych i pozwoliłam sobie przekleic do nas jedną z odpowiedzi, nas też to dotyczy :
1. Urząd Stanu Cywilnego -zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
Do 14 dni od porodu
Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.
2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
Po około miesiącu od zarejestrowania
Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)
3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.
6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.
7. Ubezpieczenie dodatkowe
Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.
8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
- "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
do 12 miesięcy od urodzenia dziecka
Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
- zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok. U mnie jest dodatkowo jeszcze 500 zł z urzędu miasta (taka mobilizacja do rodzenia dzieci:biggrin2:).
Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka.
 
Ostatnia edycja:
reklama
kurcze ja właśnie siedze i szukam coś w tym temacie a mianowicie co gdy się jest zameldowanym w jednym miescie a mieszka sie w innym i tam tez sie urodzi. Jak wtedy działać gdzie się zgłaszać. Nigdzie nie mogę znalezc :-( jest tylko ogolnie co i jak i teraz nie wiem czy bede musiala po porodzie jechac do swojego miasta i tam wszystko zalatwiac? Troche to szalone 300km a tylko 14 dni jest na to. Wiecie cos na ten temat albo może gdzies sie natknelyscie na jakies informacje bo ja juz oczopląsu dostaje od szukania :-(
 
Paulusia fajny pomysł, na pewno pomocne, może uda mi się coś znaleźć dla mamusiek zza granicy, a może już któraś gdzieś się zetknęła z takim i tez zgapkę zrobi. ;)
 
Postrzalka w USC załatwiasz tam gdzie się dziecko urodziło. Nie tam gdzie jesteś zameldowana. To wiem na pewno. Jak masz pytania to dawaj, zapytam moją siostrę, bo ona też tak miała. Wiem też, że jeśli rodzice nie są małżeństwem to oboje muszą się stawić w urzędzie stanu cywilnego i to chyba ze swoimi aktami urodzenia.
 
Świetny wątek, każdy mógł by się zgubić w tym gąszczu papierów a tak proszę czarno na białym gdzie trzeba się zgłosić. Dzięki Paulusia:-)
 
reklama
Dla rodzicow nie bedacych malzenstwem jest jeszcze inna mozliwosc "uznanie dziecka poczetego" trzeba sie zgolosic w USC w miejscu zamieszkania ..oboje rodzicow, wlasne akty urodzneia, karta ciazy..najlepiej zadzwonic i sie dopytac u siebie w urzedzie bo moze cos jeszcze jest potrzebne....wtedy juz po urodzeniu dziecka wszystko moze zalatwic tatus...a no i do szpitala wziac to zaswiadczenie o uznaniu wtedy dzidzia od razu ma nazwisko tatusia..o ile oczywiscie tak chcemy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry