reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szczepic czy nieszczepic???

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Na rota na pewno też zaszczepimy, bo skoro mały pójdzie do żłobka i przedszkola to tak będzie lepiej.
A ten artykuł mnie nie przekonuje, jednak dzięki szczepionkom wyeliminowaliśmy te wszystkie choróbska z normalnego występowania. Oczywiście trzeba zachować rozsądek, nie da się zaszczepić na wszystko ale to całe ekorodzicielstwo też jest dla mnie grubymi nićmi szyte.
 
reklama
Ja jestem zdecydowana na te szczepionki platne. Dostaniemy becikowe i jakas zapomoge i z tego planuje dac na szczepionki jak w danym momencie nie bedzie mnie stac. Serca nie mam patrzec jak sie kluje te dzieci po tyle razy. A na te rotawirusy szczerze sie nie zastanawialam musze chyba poczytac o tym wiecej
 
a jak to jest z tymi rotawirusami??
bo ja słyszałam że tą pierwszą dawkę daje się jak dziecko ma pół roku.. a ja nie wiedziałam wcześńiej a chciałam na to małą zaszczepić , teraz nie jest zaszczepiona niestety ... i nie wiem czy jeszcze mogę...


jesi chodzi o pozostałe szczepienia u nas mamy za darmo w dawkach 6w1
po 2 wkłócia w 2 nóżki i sa w tym tez pneum i meningo ,
więc tak czy tak mała już na wszytsko zaszczepiona... no tylko nie na te rotawirusy..
2 naperwno zaszczepie tylko nie wiem co z VI
 
Z tego co ja słyszałam to na rotawirusa szczepi się do pół roku. Muszę poszukać bo w jakieś gazetce albo książce miałam rozpiskę szczepień.
 
Na pewno warto zaszczepić na choroby z obowiązkowego kalendarza szczepień. Obejmują one w większości choroby niemal wyeliminowane a bardzo zaraźliwe czy niebezpieczne.
W różnych odstępach czasu są to [FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]WZW typu B, [/SIZE][/FONT][FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]Gruźlica (coraz więcej osób na nią choruje), [/SIZE][/FONT][FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]Błonica, Tężec (w przypadku głębokich urazów czy wypadków i tak podają zastrzyk), Krztusiec, [/SIZE][/FONT][FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]POLIOMYELITIS, Odra, Różyczka i na tym w zasadzie koniec.

Mi lekarz 10 lat temu poleciła zamiast osobnych szczepionek na odrę i różyczkę kupić jedną, na Odrę, Świnkę i Różyczkę dawka skojarzona. Po 10, 11 latach powtórka. Tą mogę wam śmiało polecić, nie dała specjalnych objawów a córka nie przechodziła żadnej z tych chorób, w przeciwieństwie do mnie. Wiadomo, są to choroby szkolno-przedszkolne, za moich czasów chorował każdy a świnka miewa ciężki przebieg i u chłopców może spowodować bezpłodność. Mój brat był na nią hospitalizowany a mąż koleżanki w wyniku powikłań nie może mieć dzieci. Cena nie przekracza 100 zł.

Polecano mi również szczepić na Hib ([/SIZE][/FONT][FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1][FONT=Arial, Helvetica][FONT=Arial, Helvetica]HAEMOPHILUS INFLUNZAE typ b), kosztuje około 50 zł. [/FONT][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1][FONT=Arial, Helvetica][FONT=Arial, Helvetica]Szczepionka zapobiega zapaleniom opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy, zapaleniom nagłośni itp[/FONT][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1][FONT=Arial, Helvetica][FONT=Arial, Helvetica], jednak z tego co pamiętam, zaleca się ją wykonać w pierwszym roku życia (3 dawki), po skończeniu roku podaje się jedną a potem zazwyczaj się nie szczepi, ponieważ Hib jest niebezpieczny głównie dla maluszków. Ja nie szczepiłam, zawsze w terminie Zuza miała jakieś infekcje i tak zleciało, rozmyło się po kościach a mała nie chorowała.

Szczepienia na pneumokoki, rotawirusy i meningokoki to wymysł ostatnich lat.Jak w rejonie pojawiła się sepsa dwa lata temu, szczepiono wszystkie dzieci z podstawówek, w tym moją córkę, obowiązkowo i za darmo.

I tak pneumokoki :
dzieci od 2 miesiąca do 2 roku życia lub
dzieci od 2 do 5 roku życia z grupy ryzyka, np. przedszkolaki
Pneumokoki powodują:
[/FONT]
[/FONT][/SIZE][/FONT]
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Posocznica, inaczej Sepsa
  • Bakteriemia
  • Zapalenie płuc z bakteriemią

Rzadziej występujące inwazyjne zakażenia, które mogą być spowodowane przez pneumokoki to zapalenie wyrostka robaczkowego, kości i szpiku, stawów, pęcherzyka żółciowego, wsierdzia, osierdzia, jądra, najądrza, ślinianek, prostaty, jajowodu, otrzewnej
a także;

  • Zapalenie płuc bez bakteriemii
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Zapalenie zatok przynosowych
  • Zapalenie spojówek
Liczba dawek zależna jest od wieku dziecka, im ono mniejsze, tym więcej
dawkowanie_13w.gif
cena: jedna dawka skonfigurowanej szczepionki przeciwko pneumokokom od około 260 do 360 zł.

Rotawirusy
podawane są doustnie.Wywołują biegunkę i wymioty, szczególnie niebezpieczne do 6 miesiąca życia. Wiem coś o tym, bo z taką biegunką wylądowałam w szpitalu mając 2 miesiące, gdzie dodatkowo dorobiłam się zapalenia płuc, mam do dziś ślady po leczeniu, na skórze, ale jakimś cudem żyję ;-)

Podaje się dwie lub trzy dawki, zależy kto jaki program wybiera. Opcję dwudawkową trzeba zakończyć do 24 tygodnia życia, opcję trzydawkową do 26 tygodnia życia.

Cena: w przybliżeniu wynosi w granicach 600-700 zł za cały cykl szczepienia


Meningokoki

mogą spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wywołać sepsę, czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 0 do 4 roku życia i młodzież.
Szczepionka zabezpiecza przed zakażeniem meningokokami typu C i nie zabezpiecza przed zakażeniem typu B. Szczepionkę można podawać od 2 miesiąca życia. Powyżej 12 miesiąca życia podaje się 1 dawkę. Schemat szczepień w zasadzie identyczny z pneumokokami.

Cena: około 200-400 zł za dawkę.


Jak widać dziewczyny, żeby zaszczepić na wszystko trzeba mieć bardzo gruby portfel. Jak ktoś nie ma, problem rozwiązuje się sam. Nie szczepią.
 
Ostatnia edycja:
no własnie czyli tak jak słyszałam ze do 6 msc się pierwszą dawkę rota daje..

czyli moja Vi już nie ma szans na zaszczepienie:-(
 
Ja szczepiłam na to co obowiązkowe. Plus właśnie HIB i jedną szczepionkę pneumo albo meningo już nie pamiętam ale lekarka mówiła, że jedno jest dużo gorsze i warto zaszczepić dziecko przedszkolne. Wybieraliśmy te płatne najczęściej bo mniej dziabania.

Bardzo ufam naszej lekarce i jak się mały urodzi to napewno temat poruszę i zobaczymy, czy coś nam jeszcze doradzi. To bardzo rozsądna lekarka i faktycznie wie na co dzieci mogą chorować a co jest tylko wymysłem farmaceutycznym. Na grypę nie szczepimy - kiedyś szczepiłam się i ja ale jakoś dziwnym trafem po szczepionce częściej chorowałam na gardło. Na ospę uważam, że to lekka przesada, tymbardziej, że nie wiadomo czy szczepionka nie przestanie działać w najmniej oczekiwanym momencie a ja wolę żeby ją dziecko przechorowało jak jest dzieckiem a nie nastolatkiem. Podobno szczepionka na różyczkę działa ok 10 lat więc teraz znów powinnam robić drogie badania na przeciwciała (koleżance co była szczepiona wyszło, że jej spadły poniżej normy). Nad rotawirusami pomyślę ale cena odstrasza jednak.
 
Moja pediatra leczyła mnie, mojego brata a teraz moje dzieci, jest dość sceptyczna do szczepionek. To tylko ułamek wirusów, który powoduje choroby, najczęściej dopada też dzieci osłabione z różnych powodów. Trzeba się poważnie zastanowić no i ufać lekarzowi.
 
reklama
Dziewczyny jeżeli wasze dzieciaczki będą zdrowe to szczepcie
ja nie zdążyłam i mój jak skończył 3 tygodnie zachorował na zapalenie opon mózgowych i sepsę
dawali mu 50% szans na przeżycie

ma już 2 miesiące i nadal leży w klinice i się leczy - Boże daj mu zdrowie i aby nikomu się to nie przydażyło
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry