reklama

Umowa na okres probny a ciaza

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez jutka-k, 27 Maj 2012.

1. jutka-k

jutka-k Fanka BB :)

Witam,
    jestem w szesnastym tc. , na początku czerwca podpisuję umowę o pracę na okres próbny - 3 miesięczny. Czy pracodawca może mnie zwolnić w trakcie tych 3 miesięcy? Albo po tych 3 miesiącach? Czy jeśli przedłuży ze mną umowę do dnia porodu to należy mi się zasiłek macierzyński? W jakim wymiarze czasowym i kwotowym? Taki sam jak w przypadku urlopu?
    Dziękuję za odpowiedź.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nioe. Chyba że rażaco zaniedba Pani swoje obowiązki.

Umowa ulegnie przedłużeniu (z mocy prawa do dnia porodu).

Tak. W takiej samej kwocie.

nalezy się jednak spodziewać wnikliwej kontroli z ZUS. Zatrudnienie kobiety w dość zaawansowanej ciąży podlega sprawdzeniu pod kątem wyłudzenia świadczenia.

3. reklama
  4. jutka-k

Co to znaczy?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zdarza sie, ze kobiety w ciąży podejmują zatrudnienie tylko po to by uzyskać potem zasiłek. Często zdarza sie nawet tak, ze po przepracowaniu kilku tygodni idą na L4 a potem na macierzyński i wychowawczy za co płaci ZUS i skarb państwa.

6. jutka-k

Rozumiem. A jak to jest właśnie z wychowawczym? Muszę mieć przepracowane pół roku, prawda? Czu urlop macierzyński/zasiłek jest do tego czasu liczony? Czy mogę przepracować te pół roku w przerwach? Kilka miesięcy przed porodem, kilka po? Czy jest możliwość, żeby pracodawca odmówił mi tego urlopu?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak. Ale liczy się łączny staż pracy a nie staż u tego pracodawcy.

Wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia a zatem urlop macierzyński również.

Tak.

Pracodawca nie może nie udzielić urlopu pracownikowi.

8. jutka-k

Wybacz, że tak męczę. Czyli, jeżeli do listopada przepracuję 5 miesięcy i dostane cztery miesiące urlopu macierzyńskiego, a umowa skończy mi się w dniu porodu, to będę mogła przejść na urlop wychowawczy?
    Nie jest to kwestia chęci żerowania na ZUSie, po prostu jako matka samotnie wychowująca dziecko, studiująca, nie mam możliwości pracować na początku życia maluszka.

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak, ale tylko jesli będzie Pani gdzieś zatrudniona. Urlop przysługuje pracownikowi.
    Jesli umowa (ta na okres próbny) ulegnie przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu a pracodawca nie będzie miał ochoty jej przedłużyć to w dniu porodu stanie się Pani bezrobotna (z prawem do zasiłku amcierzyńskiego, ale nie urlopu macierzynskiego). Bezrobotnym urlop wychowawczy nie przysługuje.
    ja nie oceniam, ja informuję.

10. reklama
  11. jutka-k

Rozumiem już chyba wszystko :) Dziękuję serdecznie za od
    powiedź!

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

W mojej ocenie tak. Wprowadziła pani bowiem celowo lekarza w błąd by uzyskać niezgodne z prawdą świadectwo lekarskie. Świadomie również przedkłada Pani nieprawdziwe świadectwo pracodawcy.

Poleć forum