reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński

andzii21

Fanka BB :)
Dołączył(a)
31 Październik 2017
Postów
353
Witam. Już niedługo zbliża się termin mojego porodu w związku z czym mam pytanie jak załatwić urlop macierzynski ? Dodam że umowę o pracę mam na stałe, a l4 wypłaca mi ZUS.
 
reklama
Rozwiązanie
Jeśli zdecydujesz, że chciałabyś przez cały rok mieć wypłacane 80% pensji, wtedy musisz pilnować, żeby nie przekroczyć tego terminu 21 dni od dnia porodu.

Jeśli nie wiesz jeszcze, czy będziesz chciała brać urlop rodzicielski czy nie, to składasz tylko wniosek o urlop macierzyński, wtedy masz płatne 100%. Jeśli zdecydujesz, że jednak chcesz później wziąć ten rodzicielski, to możesz w każdej chwili złożyć wniosek o ten urlop, ale nie później niż 3 tygodnie przed końcem macierzyńskiego. Najlepiej nie czekać do samego końca, żeby nie przegapić terminu. Wtedy masz przez pół roku płatne 100% i przez pół 60%.

Możesz też od razu zdecydować się na opcję 100% i 60%, ale wtedy musisz we wnioskach odpowiednio to zaznaczyć.

Tak jak witch pisze...
Ja skladalam wniosek u pracodawcy (dali mi gotowy do wypelnienia). I do tego zaswiadczenie dołączyłam ktore dostalam przy wypisie ze szpitala.
Robilam to juz po porodzie
 
Zgłoś się do pracodawcy, do kadr, powinni ogarną za Ciebie. Jak pisze koleżanka wyżej weź zaświadczenie po porodzie chyba ze chcesz wcześniejsze macierzyńskie jeszcze przed porodem
 
W moim przypadku musiałam napisać prośbę wzory są w Internecie i dostarczyć zaświadczenie ze szpitala, że urodziłam do miejsca pracy. Wysłałam te dokumenty poczta. Nastepnie mąż dostarczył akt urodzenia.
 
Zadzwon do biura zeby przysłali Ci druki do wypełnienia wypełnisz i odeslesz im ..Najlepiej przed porodem jeszcze .Zebys na kase nie musiała czekac długo .
I po porodzie dostaraczasz do pracy akt urodzenia maluszka:)
 
Aha. Czyli taką deklarację mogę wypełnić już a resztę dokumentów dostarczyć po porodzie ? I dopiero od dnia porodu będzie liczył mi sie urlop macierzyński, tak ?
A jaka przysługuje ilość takiego urlopu i jal wygląda wtedy wynagrodzenie, kiedy zarabiam najniższą krajową ?
 
Aha. Czyli taką deklarację mogę wypełnić już a resztę dokumentów dostarczyć po porodzie ? I dopiero od dnia porodu będzie liczył mi sie urlop macierzyński, tak ?
A jaka przysługuje ilość takiego urlopu i jal wygląda wtedy wynagrodzenie, kiedy zarabiam najniższą krajową ?
Tak dostarczasz po porodzie akt urodzenia bo wczensiej go nie masz :p
Wybierasz albo 80% na cały rok albo 100 przez pol roku i nastepne pol 60%.
Ja wybrałam pierwsza opcje.
Na l4 w ciazy bralam więcej niz jak pracowałam a na l4 wychodziło mi 1430 zl :)
Liczy sie od dnia porodu.
 
reklama
reklama
A czy na przykład mój narzeczony również taki urlop może wziąć zaraz po mnie bo raczej nie w tym samym czasie? czy to przysluguje tylko jednemu z rodziców ?
Tak wychowawczy jesli masz umowe dalej ale to kilka groszy .
Nie nie moze jeden rodzic tylko :-)
Narzeczony moze wziąć po Twoim porodzie 2 tyg urlopu nalezy mu sie na maluszka po porodzie:)
 
Do góry